9 виставок, які варто побачити на зимових канікулах

Найкращі проєкти українських художників

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Надані галереями, Instagram

ОПУБЛІКОВАНО: 3 січня 2024

Куди піти на зимові свята, щоб отримати естетичне задоволення та поглибити знання про українське мистецтво? Відвідавши улюблений балет та різдвяні концерти, зверніть увагу на виставки сучасних митців, що працюють із живописом, скульптурою та інсталяцією, і присвячують свої роботи історії, природі та традиціям України. Ми зібрали для вас найкращі проєкти в Avangarden, Центрі сучасного мистецтва M17, Ya Gallery й інших галереях Києва.

«Тут були художники», Avangarden

Виставка робіт українських художників, що були створені в рамках артрезиденції в Карпатах. 15 митцям запропонували осмислити тему української історії та традицій і глибше пізнати себе. До експозиції увійшли 40 творів, натхнених природою, силою гір, магічними ритуалами й оповідями про минуле регіону. Серед учасників проєкту автори, що працюють у різних техніках — від наїву до сюрреалізму та абстракції. Зокрема, глядачам представили полотна та скульптури Ірини Максимової, Віталія Греха, Олександра Крижановського, Маргарити Половінько, Вови Кено та Інни Харчук. Відвідати виставку в галереї Avangarden можна до 23 січня. 

Фото: Ірина Максимова, «Гуцулик з Яремче», 2023

«ДоДому на Різдво. Світло української традиції», Український дім

Виставка, присвячена історії Різдва та його глибокому зв'язку з національною культурою. Організатори проєкту підкреслюють, що за останні два роки життя українців кардинально змінилося, однак традиції завжди об'єднують людей, де б вони не були. В рамках експозиції представили етнічний одяг і посуд, килими та прикраси, роботи митців Василя Омеляненка, Яківа Гніздовського, Володимира Шагали, а також сучасних художників і майстрів. Побачити виставку в Українському домі можна буде до 21 січня. 

Instagram: @ukrainskyi_dim

«Дорога до слона», Ya Gallery

Персональна виставка робіт українського художника Дмитра Молдованова. Автор працює у стилі наївного мистецтва та відомий яскравими полотнами, кожне з яких має свою історію. До експозиції увійшли картини, що переосмислюють міфологічні сюжети про пошук істини та вищого добра. Назва проєкту відсилає до індійської притчі про слона, якого торкаються сліпі люди. Кожен з них уявляє тварину по-різному — щоб уявити загальну картинку, подорожнім потрібно прозріння. Відвідати виставку в Ya Gallery можна до 25 лютого. 

Фото: Дмитро Молдованов, «Відпочинок дорогою до слона», 2022

«Український авангард. Еволюція», Музей Києва

До експозиції, присвячної авангардному мистецтву України, увійшли 30 робіт відомих художників: Анатолія Криволапа, Тіберія Сільваші, Олександра Сухоліта, Олега Тістола, Олександра Ройтбурда та інших знаних авторів. Хронологічно проєкт охоплює період з 1960-х років до початку XXI століття. Сучасне покоління митців презентують Роман Мінін та Анна Миронова. Організатори виставки акцентують увагу на тому, що Україні є чим пишатися, адже вона подарувала світу таких визначних художників, як Казимир Малевич та Олександра Екстер. Побачити експозицію в Музеї Києва можна до 7 січня. 

Фото: Музей Києва

«Це вже було», Voloshyn Gallery

Персональна виставка Яреми Малащука та Романа Хімея об'єднує три роботи художників: «Присвячується молоді всього світу ІІ», «Присвячується молоді всього світу ІІІ» та «Вибухи біля музею». Перші два відео досліджують життя молодого покоління українців, що збираються на рейв після пандемії, в рамках постійної військової загрози, а третє документує розграбування Херсонського краєзнавчого музею окупантами в жовтні 2022 року. Побачити проєкт можна у галереї Voloshyn Gallery до 30 грудня. 

Instagram: @voloshyngallery

​​​​​​​«Схема збірки», Центр сучасного мистецтва M17

Організатори виставки представили роботи 60 митців, що об'єдналися в художню спільноту на базі Київського інституту автоматики. Артпростір став місцем творчих колаборацій та обміну досвідом. Перші українські автори почали працювати там у 2016 році — за цей час локація трансформувалася і вийшла за межі локального явища, зокрема тут організували резиденцію для німецьких художників. Серед учасників виставки Єгор Анцигін, Анна Надуда, Віталій Кохан, Юрій Пікуль, Антон Саєнко, Ліза Жданова, Женя Лісняк та інші митці. Побачити експозицію в Центрі сучасного мистецтва M17 можна буде до 4 лютого. 

Instagram: @m17art.center

​​​​​​​«Зірка сходить», Центральний залізничний вокзал

Інтерактивна виставка, присвячена історії Різдва. В експозиції представлені обрядові маски, костюми та зірки, що здавна були для українців артибутом колядування. Організатори пропонують більше дізнатися про традицію створення дідухів і святкових страв різних країн, а також про всесвітньо відомий твір Миколи Леонтовича «Щедрик». Побачити унікальну скульптуру Святого Миколая XVIII століття та 3-метрову роботу «Поклоніння королів» 1896 року, створену для німецького імператора Вільгельма II, і завдяки VR-окулярам спробувати традиційну різдвяну забаву «хургало». Відвідати виставку, що проходить на другому поверсі Центрального залізничного вокзалу Києва, можна до 21 січня.

Фото надане організаторами 

​​​​​​​«З'їж мене», Київська картинна галерея

Виставка скульптур та графічних робіт української художниці Світлани Карунської. Проєкт присвячено багатству землі та природи, національній історії й боротьбі за мирне майбутнє. Яскраві кольори мисткині — це частина гри із сенсами, виклик теперішній реальності. До експозиції увійшли мозаїчні фрукти, зображення богинь і міфічних персонажів, бронзові зерня та начерки, а також макети з різних матеріалів, що дають розуміння процесу створення майбутнього скульптурного твору. Побачити виставку в Київській картинній галереї можна до 10 січня. 

Instagram: @knag.museum

​​​​​​​«Траєкторія польотів», ​​​​​​​«Ми тут», PinchukArtCentre

Якщо ви ще не встигли оглянути масштабні експозиції української художниці Жанни Кадирової та відомого французького митця JR у PinchukArtCentre — зробити це можна до 7 січня. Персональна виставка Кадирової «Траєкторія польотів» присвячена Україні, що перебуває у процесі самовизначення. У своїх інсталяціях, колажах та скульптурах художниця звертається до нашого минулого і сьогодення, об’єктів національної традиції та культури. Партисипативний проєкт JR «Ми тут» складається із серії літографій, на яких зображені люди, що належать до вразливих груп населення, а також фотокабінки Inside Out Photobooth, де кожен може сфотографуватися, ставши частиною глобальної серії митця.

Фото: PinchukArtCentre


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ