5 вистав за українською класикою, які варто побачити в січні

Постановки творів Івана Франка, Григорія Квітки-Основ'яненка та інших видатних авторів

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Сайти театрів, Instagram

ОПУБЛІКОВАНО: 2 січня 2024

Вистави, засновані на творах відомих українських драматургів та письменників, продовжують набирати популярність. Підтвердженням цьому слугують солд-аути в театральних касах та мільйони переглядів під відео з фрагментами постановок у соціальних мережах.

Звертаючись до творів, які були написані більше сотні років тому, провідні режисери київських театрів шукають відповідь на питання, які історичні події та соціальні характери об'єднують різні епохи. Вони не тільки нагадують про роль класиків у формуванні національної культури, а й роблять їхні п'єси актуальними, цікавими та зрозумілими для сьогоднішнього глядача. Згадуємо вистави від Івана Уривського, Андрія Білоуса та Ольги Гаврилюк, які вам захочеться побачити в січні. 

«Конотопська відьма», Театр ім. Івана Франка

Сучасне прочитання тексту Григорія Квітки-Основ’яненка від одного з найпопулярніших українських режисерів Івана Уривського. Щоб потрапити на виставу, треба постаратися, адже квитки бронюють дуже швидко. Повість, створена майже 200 років тому, оповідає про сотника Микиту і відьму Явдоху, яка насилає чари на козаків. Твір і досі не втрачає актуальності, адже він про вічний вибір між двома силами — світлом і темрявою. Особливої уваги заслуговує візуальне рішення вистави: містичний грим та авторська версія автентичних костюмів. Виставу покажуть на сцені Театру ім. Івана Франка 2, 16 і 20 січня. 

Фото: Театр ім. Івана Франка

«Хазяїн», Театр на Подолі 

Ще один проєкт від режисера Івана Уривського, що пропонує свіжий погляд на класичну п'єсу Івана Карпенка-Карого. У соціальній комедії, яка була написана в 1900 році, показане становлення нової селянської буржуазії в Україні кінця 19-го століття. Це сатира на людську жадібність, що призводить до морального падіння. Дія постановки переноситься у сучасний офіс, а багатий землевласник перетворюється на директора компанії. Головні ролі у виставі виконали В'ячеслав Довженко, Богдан Бенюк та Роман Халаімов. Побачити її можна буде у Театрі на Подолі 4 і 21 січня. 

Instagram: @theatre_on_podil

«Зачарований», Молодий театр 

Постановка Андрія Білоуса за п'єсою Івана Карпенка-Карого «Безталанна». У центрі психологічної драми любовний трикутник. Запальний Гнат розривається між почуттями до колишньої коханої та своєї дружини — любов'ю до веселої Варки та відданістю тихій і  лагідній Софії. Кожен з героїв по-своєму нещасний і не може звільнитися від залежності. Виставу покажуть на сцені Молодого театру 4 січня. 

Фото: Молодий театр

«Для домашнього огнища», Національний академічний драматичний театр ім. Лесі Українки 

Вистава Ольги Гаврилюк за однойменним твором Івана Франка. Письменник звертається до реальних судових процесів, що проходили у Львові наприкінці 19-го століття. В історії про двох жінок, які відкрили публічний дім і спричинили гучний скандал, автор досліджує теми соціальної нерівності й болючого публічного осуду. Головні герої Анеля та Антін змогли побудувати щасливу родину, однак після того, як чоловік на п'ять років відправляється на війну, все змінюється назавжди. Постановку покажуть у Національному академічному драматичному театрі ім. Лесі Українки 7 і 20 січня. 

Фото: Національний академічний драматичний театр ім. Лесі Українки

«Наталка-Полтавка», Національна опера України

Завершуємо список оперою відомого композитора Миколи Лисенка за однойменною п'єсою Івана Котляревського. Твір присвячено мужності й моральній чистоті простих людей, що не бояться відстоювати свої почуття та принципи перед представниками влади. Головна героїня твору Наталка бореться за право бути з коханим Петром, незважаючи на те, що він сирота, і її вибір не схвалюється суспільством. Одну з найпопулярніших українських опер представлять на сцені театру 11 січня. 

Фото: Національна опера України


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ