Продовжуємо розказувати вам про красиві артбуки, фотокниги та видання, присвячені мистецтву, архітектурі, дизайну і сучасній культурі. Цього разу в фокусі редакції опинилася книга французького професора Мішеля Пастуро «Синій. Історія кольору», що вийшла в українському видавництві «Лабораторія».
Мішель Пастуро спеціалізується на дослідженні середньовічної історії, геральдики, нумізматики та символіки і є автором серії книг про кольори: їх відкриття, використання та сприйняття в різні епохи. З 1983 року він очолює кафедру історії західного символізму в Практичній школі вищих досліджень у Парижі.
У своїй книзі автор проводить читачів від епохи неоліту до сучасного світу, в якому синій асоціюється як з образом нашої планети й технологічного майбутнього, так і з класичними джинсами. Пастуро робить акцент на культурному розвитку людства — від манускриптів, вітражів і геральдики до одягу, живопису і масової культури. Пояснює, чому стародавні греки вважали синій варварським кольором, як він став уособленням Діви Марії та потужним елементом церковного оздоблення, а пізніше став асоціюватися з романтичною епохою блюзу і модерну.
«У символіці та чуттєвості раннього Середньовіччя на Заході, як і в Стародавньому Римі, синій колір не мав важливого значення або цінності. У кращому разі він нічого не важив або принаймні важив менше за три кольори, навколо яких усе ще були організовані всі коди суспільного та релігійного життя: білий, чорний і червоний. Він був навіть менш важливий, ніж зелений — колір рослинності та людської долі, колір, який іноді вважають проміжним між трьома іншими. Синій — це або ніщо, або дуже мало; навіть небо для багатьох митців частіше було білим, червоним або золотистим, ніж синім»
— так автор описує сприйняття кольору в період раннього Середньовіччя.
Мішель Пастуро нагадує, що, хоча синій присутній у природі від самого народження Землі, він був відтворений людиною з великими труднощами й на пізньому етапі. Письменник розглядає історію матеріальної культури крізь спектр кольору — від дорогоцінних відтінків плаща Богородиці до робіт Пабло Пікассо та інших відомих митців. До книги увійшли понад 100 ілюстрацій, які відображають значення і роль синього в історії Заходу.
Обкладинка видання створена на основі фрагментів картин художників, в основі яких синій колір. Команда видавництва «Лабораторія» використала для оформлення роботи українських митців: Івана Айвазовського, Архипа Куїнджі, Іллі Ріпина, Олександра Мурашка, Михайла Бойчука, Тараса Шевченка та інших.