Книги Вірджинії Вулф, які слід прочитати кожному

Твори про жінок, які не втрачають актуальності

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Wikimedia, надані видавництвами

ОПУБЛІКОВАНО: 25 січня 2024

Британська письменниця Вірджинія Вулф увійшла в історію світової літератури як авторка філософського роману «До маяка», твору «Місіс Делловей» про один день з життя жінки, що переосмислює свій шлюб, та модерністської книги «Орландо», героїня якої існує в різних епохах і тілах. 

Вулф стала однією з провідних авторок XX століття, присвячуючи свої твори жінкам, їхньому вибору, бажанням та амбіціям, а також соціальним обмеженням, з якими вони стикаються. Книги авторки відомі в усьому світі й перекладені на понад 50 мов. Однак її відмічають не лише за письменницький талант, а й за вплив на суспільство — у 1970-х Вулф стала однією з центральних особистостей феміністського руху. 

«Дешевизною паперу, безперечно, пояснюється, чому жінки в літературі досягли успіху раніше, ніж у будь-яких інших професіях», 

— казала авторка. 

Вірджинія Вулф, 1927

Твори письменниці надихали режисерів театру і кіно та майбутні покоління авторів. Так, Майкл Каннінгем присвятив їй свою книгу «Години» — в однойменному фільмі образ Вулф втілила Ніколь Кідман, яка отримала за цю роль «Оскар». А більше дізнатися про особисте життя авторки можна зі стрічки «Віта і Вірджинія», що досліджує романтичні стосунки Вулф з іншою британською письменницею — Вітою Секвілл-Вест. 

25 січня виповнюється 142 роки з дня народження знаменитої авторки, тож пропонуємо згадати головні твори Вірджинії Вулф, які не втрачають актуальності й сьогодні. 

«Місіс Делловей»

Роман про героїню на ім'я Клариса Делловей оповідає про один день з життя світської дами в післявоєнній Англії. Читач стежить за роздумами жінки про шлюб з надійним і перспективним політиком Річардом, та колишню історію кохання з авантюрним Пітером Волшем. Клариса розмірковує над тим, чи правильний вибір зробила колись. Паралельно Вулф піднімає тему Першої світової війни та її болючого впливу на героїв.

«До маяка»

Цей твір письменниці вважається частково автобіографічним, адже головних героїв вона писала зі своїх батьків. Роман оповідає про непрості стосунки містера і місіс Ремзі, що представляють два протилежні світи: чоловічий — холодний, логічний, нетерплячий, та жіночий — світ тепла, розуміння і співчуття. В характерній для себе манері Вулф зображує не стільки дії героїв, як їхні думки та ідеї, формуючи нову психологічну манеру письма. 

«Орландо»

Сатиричний роман, який охоплює 350 років із біографії Орландо, що проживає першу частину свого життя як чоловік, а другу — як жінка. Дія фантастичного твору починається в епоху правління королеви Єлизавети I, що перетворює 16-річного юнака на свого фаворита. Після цього Орландо відправляється до Константинополя, де будує політичну кар'єру. Історія завершується у XX столітті, коли Орландо стає матір'ю і письменницею. У 1992 році на екрани вийшов відомий однойменний фільм, головну роль в якому зіграла Тільда Свінтон. 

«Кімната Джейкоба»

Експериментальний роман присвячено історії чоловіка на ім'я Джейкоб Фландерс. В книзі описаний шлях героя від його дитячих спогадів до загибелі під час Першої світової війни. У 1922 році цей твір став справжнім відкриттям, адже самого Джейкоба тут фактично немає: про персонажа читач дізнається зі слів героїв, яких він зустрів за своє недовге життя.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ