В Українському домі стартував книжковий фестиваль «Фундамент: історії про культуру», відвідати який можна до 17 листопада. Організатори події, інформаційним партнером якої став Harper's Bazaar Ukraine, об'єднали українських видавців, щоб представити читачам ключові книги, присвячені мистецтву та дизайну, відомим художникам і культурним явищам. У межах ярмарку презентували сотні видань: виставкові каталоги, біографії, альбоми, фотокниги та теоретичні роботи.
Однак це не все, що чекає на відвідувачів фестивалю: ідею події продовжують дві виставки. Одна з експозицій присвячена постаті Соломії Павличко — української літературознавиці та перекладачки, що в 1992 році стала співзасновницею видавництва «Основи». Найважливішою книгою авторки вважають видання «Дискурс модернізму в українській літературі», що осмислює роботи заборонених радянською цензурою авторів та модернізм як вибір європейського майбутнього для України.
Друга виставка досліджує діяльність «Універсального журналу» — періодичного видання, що виходило в 1920-х і висвітлювало новини українського театру, кіно, літератури та мистецького життя. Творці проєкту, зокрема Микола Бажан, Остап Вишня, Майк Йогансен, Борис Ліфшиць та Юрій Смолич, встигли випустити лише 10 номерів журналу — незабаром багатьох авторів розстріляли. Однак у 1928-му вони були сповнені творчої енергії та віри в майбутнє.
Ексклюзивно для Harper's Bazaar Ukraine команда фестивалю «Фундамент» радить книги, на які варто звернути особливу увагу, і розказує про цікаві дискусії та зустрічі, заплановані в рамках події.
Соломія Павличко, «Дискурс модернізму в українській літературі», видавництво «Основи»
Ця знакова праця Соломії Павличко стала справжнім must-have сезону після нещодавнього перевидання. І ми починаємо з цієї книжки не просто так. Саме вона надихнула кураторок фестивалю Богдану Неборак та Анастасію Євдокімову на вибір фокусної теми — модернізації як процесу оновлення культури й суспільства. В Українському домі на гостей також чекає експозиція, побудована навколо особистого архіву Соломії Павличко, що вперше буде представлений широкій аудиторії.
Запрошуємо доєднатися до розмови з літературознавицею Вірою Агеєвою про фундаментальну роль Соломії Павличко в історії української культури. Субота, 16 листопада, 19:00, кінозала Українського дому — подія, яку ви точно захочете додати у свій календар!
Світлана Маценка, Ярина Тарасюк, Софія Варецька, Діана Мельник, «Інтермедіум Кассандра», видавництво «Апріорі»
Цей колективний проєкт по-новому перечитує легендарну драматичну поему Лесі Українки, переносячи образ Кассандри в ширший культурний контекст. Дослідження сміливо балансує між традицією і сучасністю, переосмислюючи античний міф крізь призму сучасної драми та поезії.
Послухати публічну розмову «Міф і модернізм: «Кассандра» Лесі Українки в системі мистецтв» з Оксаною Левицькою, Яриною Тарасюк, Лесею Демською-Будзуляк зможете в п’ятницю, 15 листопада, о 17:00 на сцені атріум Українського дому.
Олена Лодзинська, «Алла Горська. Спалах перед світанком», видавництво «Кліо»
Видання присвячене 90-річчю з дня народження видатної української художниці Алли Горської. Її життєвий шлях — це не просто біографія, а справжня сага про боротьбу за свободу творчості в умовах радянського тоталітаризму. Унікальні світлини з родинного альбому Зарецьких із фондової колекції Музею шістдесятництва та архіву онуки художниці Олени Зарецької, опубліковані в цьому виданні, дають змогу зазирнути у приватне життя художниці та глибше пізнати її багатогранний талант.
Приходьте, щоб відчути атмосферу бурхливих 1960-х разом з онучкою мисткині Оленою Зарецькою, очільницею Фонду Алли Горської та Віктора Зарецького й упорядницею альбому «Спалах перед світанком», та директоркою Музею шістдесятництва Оленою Лодзинською. Лекція «Алла Горська — шістдесятниця: буремне десятиріччя крізь 10 світлин» відбудеться у п’ятницю, 15 листопада, о 19:00 у кінозалі Українського дому.
Олександр Савчук, «Василь Кричевський: орнаментні композиції», видавництво «Видавець Савчук О. О.»
Справжній естетичний скарб для всіх, хто цікавиться українським мистецтвом та його впливом на сучасний дизайн. Досі маловідома сторінка творчості Василя Кричевського нарешті розгортається перед нашими очима. Присвячене 150-річчю від дня народження майстра видання представляє приблизно 200 взірців орнаментів, що зберігаються в музеях України, а також у приватних колекціях.
Зануритися у світ української архітектури та мистецтва можна буде в суботу, 16 листопада, о 15:00 на сцені атріум Українського дому. Олександр Савчук, експерт у галузі українського мистецтва, проведе лекцію «Василь Кричевський: знайомий незнайомець». Приємний бонус: ви дізнаєтеся про модерну візуальну ідентичність і брендбук держави Україна.
Володимир Смирнов, Юрій Самусенко, Олександра Кривко, Євгенія Цаценко, Настічка Жеребецька, «Літопис українського дизайну», видавництво ist publishing
Перед вами захопливе видання «Літопис українського дизайну», присвячене історії та розвитку українського дизайну. Чому відлік у «Літописі» починається з Василя Кричевського і що є в перших трьох випусках? Цей журнал — спроба показати, як формувалася та еволюціонувала українська дизайн-ідентичність.
У неділю, 17 листопада, о 17:00 на сцені атріум Українського дому відбудеться лекція «Літопис українського дизайну: від Василя Кричевського до застосунку "Дія"». Володимир Смирнов та Настічка Жеребецька розкажуть про зміни в українському дизайні та сучасні тренди, що виводять його на глобальний рівень.