Українська література сьогодні перебуває в центрі уваги читачів, а книжкові простори ще ніколи не були такими популярними. Ми наново відкриваємо для себе класиків і продовжуємо знайомство з сучасними авторами, що пропонують нам згадати й переосмислити події недалекого минулого — від здобуття Україною незалежності до спільної боротьби сьогодні.
Команда Harper's Bazaar Україна та «Видавництво Старого Лева» нагадують про 7 знакових книг українських письменників, які варто прочитати кожному і які без перебільшення можна назвати сучасною класикою.
Софія Андрухович, «Жінки їхніх чоловіків. Старі люди»
Софія Андрухович — авторка, яка вміє заглядати в душу до своїх персонажів. Вона створює їх такими глибокими, неочевидними та переконливими, що, познайомившись з ними вперше, не забудеш їх, та й навряд відпустиш, а може, то вони не відпускатимуть тебе. Тож перевидання двох ранніх книжок Софії Андрухович: збірки оповідань «Жінки їхніх чоловіків» та повісті «Старі люди» з ілюстраціями Олени Стельмах — це повернення до історій непересічних і водночас буденних жінок і чоловіків. Це історії про тілесність та ідентичність, про межі та їхню відсутність, про любов і проживання, злиття й відокремлення, пошук себе та в собі, спокусу, спокушання і відторгнення. Це калейдоскоп героїнь, яких мрієш зустріти й хочеш уникати, а також історія однієї пари, у якої були роки за плечима, та не було старості, лиш велика любов і вміння бути тут і зараз, проживаючи кожну мить разом.
Леонід Кононович, «Тема для медитації»
Що означають для нас поразки минулого? Що на них чекає — забуття чи відплата? І чи справді аж така важлива минувщина для людей сучасної України? Голодомор і діяльність дисидентів, війна у Боснії й повстанський рух у 1920-х, помста і спокута — все це в центрі неймовірної, психоделічної прози, де сон поєднується з реальністю, а дійсність — із передсмертними мареннями головного героя. Уперше роман українського письменника і перекладача Леоніда Кононовича «Тема для медитації» був виданий 2005-го і став книгою року BBC, а також номінувався на Шевченківську премію.
Юрій Іздрик, «Воццек Острів КРК AM™»
До збірки популярного українського письменника Юрія Іздрика увійшли найвідоміші прозові твори автора — «Воццек» та «Острів КРК», а також роман у новелах «АМтм», мозаїчна будова якого, безумовно, потішить любителів складно структурованого письма. Химерна проза Іздрика адресована передовсім досвідченим читачам, але її неприборкана мовна стихія здатна захопити й тих, хто тільки відкриває для себе творчість автора.
Любко Дереш, «Культ»
Роман, який на початку 2000-х років зробив свого автора класиком сучасної української літератури. «Культ» Любка Дереша уже перекладено сербською, болгарською, польською, німецькою, італійською та французькою мовами. У творі йдеться не лише про понурі та депресивні 1990-ті з їхніми незабутніми атрибутами, а й про взаємодію різних світів, енергій і матерій. Описуючи дивовижний і страхітливий культ Древніх, роман і сам став культом у середовищі підлітків і молоді на порозі нового тисячоліття.
Тарас Прохасько, «Лексикон таємних знань»
До книги «Лексикон таємних знань» Тараса Прохаська входить кілька повістей та оповідань. Знайома повільна проза автора занурює у світ почуттів і відчуттів, знаків, вказівок, стежок і лабіринтів. Деякі розповіді майже безсюжетні, позбавлені пафосу й моралі, однак насичені безліччю деталей і описів, завдяки чому стають позачасовими й позапросторовими історіями. Автор запрошує зосередитися на найдрібніших змінах довкілля, стверджуючи, що не трапляється «досвіду забагато, досвіду зайвого, досвіду хибного». Книга зацікавить вибагливого читача, спраглого естетичного інтелектуального читання.
Юрій Андрухович, «Московіада»
«Московіада» — один зі знакових романів відомого українського письменника Юрія Андруховича. Це історія про молодого українського поета Отто фон Ф., що має рятуватися від КДБ і прагне дістатися до рідного Києва. Книга, насичена і гротескними та сюрреалістичними моментами, і реаліями, які супроводжували розпад комуністичної імперії. Написаний понад тридцять років тому — 1992 року, — роман досі зачаровує блискучим стилем та карнавальним настроєм, а також видається надзвичайно актуальним тепер, під час повномасштабного нападу Росії на Україну — і остаточного розпаду імперії, свідками якого ми станемо.
Василь Кожелянко, «Дефіляда в Москві»
Роман Василя Кожелянка «Дефіляда в Москві» належить до жанру альтернативної історії. Автор створив власну версію подій про те, що у Другій світовій війні перемогу над Росією здобули спільні українсько-німецькі сили. Союзники відправили більшовиків за Урал, а попереду — пишна дефіляда звитяжних армій країн-переможниць у поверженій Москві. Роман, написаний у 1990-х роках, одразу став справжнім феноменом української літератури, здобув чимало відзнак і нагород. Майстерна оповідь, сповнена тонкого гумору, вигадливо описуваних подій, не втрачає актуальності й зараз, у наших буремних реаліях.
Текст: наданий «Видавництвом Старого Лева»