5 книг, присвячених українській фотографії

Мистецькі видання, варті вашої уваги

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Сайти видавництв

ОПУБЛІКОВАНО: 23 березня 2024

Сучасна українська фотографія, основи якої були закладені у 1970-х, продовжує розвиватися і відкривати нові імена. Учасники творчих об’єднань UPHA та MYPH фіксують образ незалежної України та представляють її на престижних міжнародних виставках і форумах. І за ними варто стежити. Ділимося фотокнигами, що допоможуть оновити свої знання та прекрасно доповнять вашу бібліотеку.

MYPH

Перше видання про школу Молодої миколаївської фотографії, яку 2018 року заснував Сергій Мельниченко. Зараз до MYPH входять сотні фотографів з різних регіонів України, чиї роботи виставлялися на виставках та фестивалях у Франції, Італії, Німеччині, Австрії, Нідерландах, США та Південній Кореї. Проєкт задумувався як ком’юніті для спілкування та співпраці митців, що змінюють сприйняття сучасної української фотографії. До книги увійшли знімки 63 авторів, які розказують про свої пошуки, думки та мрії.

Фото: «Родовід»

Фото: «Родовід»

UPHA

Антологія, присвячена учасникам об’єднання «Українська фотографічна альтернатива», що було створено у 2010 році як осередок сучасного бачення фотографії. До видання увійшли роботи 57 авторів, які документують важливі соціальні, культурні та історичні зміни в Україні та світі. Книга складається з двох частин — візуальної й текстової, містить біографії художників та інтерв’ю із засновником UPHA Мішею Педаном, представником Харківської школи фотографії, куратором та викладачем шведського культурного центру Kulturama.

Фото: BOOKSHA

Фото: BOOKSHA

«Харківська школа фотографії: гра проти апарату»

Монографія Надії Бернар-Ковальчук присвячена Харківській школі фотографії — одному з найяскравіших рухів українського сучасного мистецтва, що сформувався у 1970-х. Це неформальне об’єднання митців, що працювали над створенням нової візуальної мови, вільної від радянських догм та обмежень, і заклали естетичні основи для майбутніх авторів. До представників Школи належать 28 художників, зокрема Борис Михайлов, Євгеній Павлов, Сергій Братков, Роман П’ятковка, Роман Мінін та Ігор Чекачков. У 2022 році в паризькому Центрі Помпіду провели масштабну виставку, присвячену діяльності руху.

Фото: MOKSOP

Фото: MOKSOP

Ігор Чекачков, NA4JOPM8

Книга сучасного українського фотографа Ігоря Чекачкова, представника третього покоління Харківської школи. Коли жорсткий диск автора з десятирічним архівом у 250 000 знімків було випадково знищено, а потім відновлено, він створив серію NA4JOPM8. Фотографії, що стали битими файлами, митець використовує для роздумів про втрату та пристрасть, близькість та самотність. «Це історія про геніальну помилку, збій системи, що веде до творення нової системи. У світі, схибленому на перфекціонізмі й тотальному контролі кожної деталі, трапляється помилка неймовірної краси», — так роботу коментує автор передмови, письменник Олександр Михед.

Фото: ist publishing 

Фото: ist publishing

Саша Маслов, Ukrainian Railroad Ladies

Саша Маслов — українсько-американський фотограф, що співпрацює з виданнями The New York Times, Esquire, The Wall Street Journal, The New Yorker. В його об’єктиві побували Ілон Маск, Марк Джейкобс, Сара Полсон, Том Форд та інші знаменитості. Книга Ukrainian Railroad Ladies, що вийшла у 2020 році, присвячена працівницям «Укрзалізниці». Видання досліджує, чому їхня професія досі залишається актуальною та як характер героїнь впливає на організацію їхнього робочого місця. До книги увійшли понад 50 портретів, що були зроблені в різних куточках країни.

  

Фото: Osnovy

Фото: Osnovy


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ