Магія українського Різдва в колекції Gunia «Дракон»

Унікальний декор для святкового столу

АВТОР:

ФОТО: Надані брендом Gunia

ОПУБЛІКОВАНО: 19 грудня 2023

З моменту свого заснування та створення першої колекції бренд Gunia продовжує досліджувати багатство української культури й щороку розробляти унікальний декор, прикраси та кераміку, розписану майстрами вручну. Як референси засновниці Gunia Наталія Каменська та Марія Гаврилюк використовують візуальні образи, що поєднують національні традиції та сучасність.

Працюючи над серією «Дракон», вони звернулися до архівних фотографій та об'єктів з історією: дерев'яних балок, кахлів та фрагментів з Євангеліє. «Загалом від першої ідеї до випуску колекції пройшло майже 4 місяці. Процес ділиться на декілька етапів: створення концепції, промальовка ескізів і затвердження. Ми розробляємо нові форми для кераміки та виготовляємо прототипи: спочатку в білому кольорі, а вже коли бачимо, що вони готові, починаємо розписувати. Після цього затверджуємо зображення та вносимо фінальні правки», — ділиться Наталія Каменська.

Овальна тарілка з драконом

Центральним елементом нової колекції став дракон — символ 2024 року, що втілює в собі силу і творчий потенціал. Його фігура натхнена зображенням крилатого змія — галиці, що знаходиться на кам’яній стіні Успенської церкви XVI сторіччя у селі Крилос Івано-Франківської області.

Образ дракона, що вважався посередником між небом і землею, можна зустріти ще у мистецьких творах трипільців та давніх слов’ян, рельєфах храмів, іконографії та фібулах — металевих застібках-прикрасах. У залежності від регіону та епохи він приймав різні форми, асоціювався з близькістю до світу природи, процвітанням та захистом. Gunia використали дракона в оформленні знакових свічок та художніх композиціях на кераміці.

Чашка з блюдцем з драконом

«У християнській культурі дракон має негативний образ, але для мене це дуже потужний символ. Я вважаю, що дракони можуть бути як добрими, так і злими, просто треба правильно керувати цією енергією. Мені здається, що наступний рік буде дуже важливим для нас усіх, і я сподіваюся, що цю силу ми — кожен для себе і всі разом — направимо в переможне русло», — підкреслює співзасновниця бренду Марія Гаврилюк.  

Також розписи виробів відсилають до традицій святкування українського Різдва. Керамічний глек бренду зображує «Водіння кози» — один з найдавніших театралізованих обрядів, що проводять з використанням спеціальних масок, костюмів та пісень. Його виникнення пов’язують з культом шанування слов’янами тотемних тварин. Коза вважалася символом родючості, а її «вмирання» та «воскресіння» за сюжетом містерії нагадувало про циклічність процесів у природі. Персонажі глека Gunia створені за мотивом мальованих кахлів косівських майстрів Олекси Бахматюка та Івана Баранюка.

Глек «Вілія»

Дизайнери також звертаються до зображення зірки, прикрашеної стрічками та китицями, як невіддільного атрибута колядування. Вона була відома в українській культурі задовго до прийняття християнства і початково означала Сонце, а пізніше стала символом «Вифлеємської зорі». Референсом для дизайну зірки на тарілці Gunia «Коляда» стало фото колядників з Донеччини 1905 року.

Тарілка «Коляда»

Крім того, бренд розширив лінію кераміки з зображеннями святих. Фрагменти мініатюри з «Лавришевського Євангелія», скляної гуцульської ікони «Богородиця Одигітрія Лежайська» та дерев’яного хреста XIX сторіччя з Буковини втілюються у тарілці з янголами, Марією та сценою народження Ісуса Христа. Зображення виконані у характерному для Gunia наївному стилі, доповнені геометричними орнаментами та зірками.

Тарілка з Марією

Усі керамічні вироби бренду виконані вручну, розписані кольоровою глазур’ю та позолотою. Артоб'єкти з лінійки «Дракон» можна розглядати як повноцінний комплект для сервірування святкового столу і створення власних різдвяних традицій чи як колекцію мистецьких подарунків, кожен з яких має символічне значення і пронизаний українськими традиціями.

Фігурна тарілка з янголами


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ