Де написали «Мону Лізу»? Пейзаж картини став підказкою

Найвідоміша робота Леонардо да Вінчі

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Wikimedia Commons, Ann Pizzorusso

ОПУБЛІКОВАНО: 14 травня 2024

Загадкова «Мона Ліза», що була написана Леонардо да Вінчі в 1503 році, вважається одним з найвизначніших творів мистецтва усіх часів. Щороку понад 10 мільйонів людей приїжджають до Лувра, щоб особисто побачити полотно епохи Відродження, а дискусії щодо того, хто зображений на картині та який сенс у неї закладав художник, не припиняються досі.

Зокрема прототипами «Мони Лізи» вважають покровительку художників Ренесансу Ізабеллу д'Есте, дружину торговця шовком з Флоренції Лізу Герардіні, узагальнений образ ідеальної жінки, мати Леонардо Да Вінчі та навіть самого художника. 

Хоча особа людини, яка надихнула митця, залишається таємницею, італійська геологиня та історикиня мистецтва Енн Піцоруссо вважає, що знайшла відповідь на питання, де саме була написана «Мона Ліза».

Фото: Ann Pizzorusso

Дослідниця вважає, що художник зобразив не абстрактний, а цілком реальний пейзаж — місто Лекко, що розташоване на березі озера Комо, в регіоні Ломбардія на півночі Італії. 

Енн Піцоруссо проаналізувала обриси мосту, гірського хребта та озера, зображених на картині, з мостом Аццоне Вісконті 14-го століття в Лекко, з панорамою Альп і озером Гарлате, яке Леонардо да Вінчі відвідав 500 років тому. На думку історикині, схожість локацій беззаперечна, однак робити висновки лише за наявністю мосту на полотні неправильно.

«Арочні мости були популярними в Італії та усій Європі, і багато з них виглядали схожими. Неможливо визначити точне місце розташування тільки за координатами мосту. Попередні дослідження говорять про нього як орієнтир, однак ніхто не звертає увагу на геологію», 

— підкреслює Енн Піцоруссо. 

Фото: Ann Pizzorusso

«Історики мистецтва наполягали на тому, що Леонардо завжди використовував свою уяву, але ви можете показати картину будь-якому геологу, і він погодиться, що це Лекко. Навіть не спеціаліст зможе побачити схожість», 

— додає жінка. На думку Енн Піцоруссо, художник зобразив скелі на полотні сіро-білими, адже це вапняк. Також, на відміну від інших міст, Боббіо та Ареццо, які розглядали як потенційні локації, в Лекко є озеро, яке видно й на картині. 

«Ми знаємо із записників художника, що він провів багато часу, досліджуючи район Лекко та територію далі на північ», 

— підсумовує історикиня, що особисто відвідала місто і «прослідкувала» за маршрутом Леонардо да Вінчі.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ