У жовтні відому стрічку українсько-вірменського режисера Сергія Параджанова «Колір граната», створену в 1969 році, знову показали на великому екрані, дозволивши глядачам насолодитися унікальною візуальною мовою автора та поетичними символами картини.
Також серед головних релізів місяця серіал Альфонсо Куарона «Дисклеймер» з Кейт Бланшетт, на який ми радимо звернути увагу не лише через акторський склад, а й через напружений сюжет, що змушує замислитися про суть чесності та соціальних ролей, доброти, втрати та розплати.
Крім того, в жовтні ми отримали багато приємних новин від українських видавництв, що працюють над перекладами романів «Вільєтт» Шарлотти Бронте, «Інтермеццо» Саллі Руні та «Уроки грецької» Хан Канг, цьогорічної лавреатки Нобелівської премії з літератури. Про ці та інші культурні знахідки місяця читайте в нашому матеріалі.
Новий серіал Apple TV+ «Дисклеймер»
Ми вже звикли до того, що сучасні серіали нічим не поступаються серйозним драматичним фільмам, над якими працюють оскароносні режисери, сценаристи та актори. Черговим підтвердженням став новий проєкт Apple TV+ «Дисклеймер», що об'єднав Альфонсо Куарона та Кейт Бланшетт — зірку трилогії «Володар перснів», стрічок «Єлизавета» і «Тар». Альфонсо Куарон найбільш відомий глядачам завдяки фільмам «Гравітація» та «Рома», які були відзначені премією Американської кіноакадемії.
Шоу «Дисклеймер», світова прем'єра якого відбулася на Венеційському кінофестивалі, розказує про успішну журналістку на ім'я Кетрін, до рук якої потрапляє книга, що здатна розкрити темні таємниці її минулого. З перших хвилин серіал занурює глядача в напружену історію життя героїні, де переплелися зрада і шлюб, видиме і реальне, злочин, який щосили намагалися приховати, та віртуозна помста.
Показ стрічки Сергія Параджанова «Колір граната»
Цього місяця на великий екран повернулася культова стрічка Сергія Параджанова «Колір граната» 1969 року, яку ще можна побачити в обраних кінотеатрах. Глядачам представили відреставровану версію фільму, над якою працював Кінофонд Мартіна Скорсезе. Картина розповідає історію життя вірменського поета Саят-Нови від дитинства до смерті. Вона відображає духовний шлях, мистецькі напрацювання та внутрішні конфлікти, які зробили митця головним ліриком своєї епохи. Стрічка має унікальний візуальний стиль. Параджанов наближував кіно до образотворчого мистецтва, віддаляючи його від тексту.
Вихід фільму присвячений 100-річчю з дня народження знаменитого режисера. Про те, як стрічка вплинула на сучасну попкультуру та стала натхненням для відомих режисерів, музикантів і дизайнерів, докладніше читайте в нашому матеріалі.
Новини від українських видавництв
У жовтні ми отримали одразу декілька важливих анонсів від українських видавництв. Vivat планує опублікувати роман «Уроки грецької» південнокорейської письменниці Хан Канг, що цього року здобула Нобелівську премію з літератури. Авторка, на рахунку якої також Букерівська премія, відома завдяки книгам «Вегетаріанка», «Чорний олень», «Твої холодні руки», «Людські вчинки» та іншим. Роман «Уроки грецької» розповідає про двох людей, що зустрілися в складний період свого життя, — чоловіка, який втратив зір, та жінку, що не може говорити. Очікується, що книга вийде навесні 2025 року.
Видавництво «Ще одну сторінку» анонсувало вихід роману «Вільєтт» авторства знаменитої англійської письменниці Шарлотти Бронте. Книгу, що вважають найдосконалішим і найглибшим твором авторки, вперше видадуть українською мовою. Роман розказує про 14-річну дівчину на ім'я Люсі Сноу, її дорослішання, першу закоханість, подорож до Брюсселя та пошуки власного шляху.
Окрім того, «Видавництво Старого Лева» повідомило про роботу над перекладом нової книги популярної ірландської письменниці Саллі Руні «Інтермеццо». Письменниця найбільш відома за романом «Нормальні люди», що ліг в основу однойменного серіалу Hulu з Полом Мескалем і Дейзі Едгар-Джонс. В центрі сюжету роману «Інтермеццо» історії двох братів, Пітера та Івана, що переживають втрату, намагаються впоратися з непростим минулим і налагодити особисте життя.
Виставка номінантів премії Future Generation Art Prize, PinchukArtCentre
PinchukArtCentre представив масштабну групову виставку — роботи українських та закордонних митців, що стали номінантами 7-ї Премії Future Generation Art Prize. До експозиції увійшли проєкти 21 художника та художниці, об'єднані темами внутрішніх зв'язків усередині родин та спільнот і подолання історичної травми. Митці продовжують досліджувати питання ідентичності та пошуку власного голосу, перебуваючи в діалозі з минулими поколіннями, що зазнали пригноблення.
Кураторками виставки стали Інга Лаце, Олександра Погребняк та Дар’я Шевцова. Нагадуємо, що міжнародна премія Future Generation Art Prize була заснована Фондом Віктора Пінчука у 2009 році з метою відкриття нових імен та надання підтримки майбутньому поколінню художників.
Виставка World Press Photo 2024
У жовтні в Музеї кіно Довженко-Центру відкрилася виставка World Press Photo, присвячена найкращим знімкам минулого року, що документують війни, протести, кліматичну кризу та інші важливі події. До експозиції увійшли 129 фотографій, які журі конкурсу відібрало з понад 61 тисячі робіт.
Головну нагороду «Фото року» отримав фотограф Мохаммед Салем зі світлиною «Палестинська жінка обіймає тіло загиблої племінниці», зробленою в Секторі Гази. Також серед переможців — українська фотографка Юлія Кочетова із серією «Війна — це особисте» та німецька авторка Йоганна Марія Фріц, що зафіксувала наслідки руйнування Каховської ГЕС. World Press Photo — один з найпрестижніших світових конкурсів документальної фотографії. Побачити роботи переможців у Києві можна до 17 листопада.