Culture-знахідки: події та прем'єри травня, які вас надихнуть

Від стрічки про Джона Гальяно до книги «Україна та українці»

АВТОР:

ФОТО: Getty Images, надані галереями

ОПУБЛІКОВАНО: 31 травня 2024

У травні представили одразу дві українські прем'єри, на які ми чекали: стрічку «Будинок "Слово". Нескінчений роман» про письменників Розстріляного відродження і картину «Ти мене любиш?» — особистий погляд Тоні Ноябрьової на тему дорослішання і формування незалежної України. Крім того, всі, хто цікавиться модою, могли зануритися в життя і творчість знаменитого британського дизайнера Джона Гальяно завдяки відвертому біографічному фільму.

На культурній мапі Києва з'явилося нове місце, варте відвідування, — музей-майстерня Ади Рибачук та Володимира Мельніченка відновив роботу. А наш wishlist доповнило естетичне видання «Україна та українці», що має не лише витончений дизайн, а й історичну цінність. Докладніше читайте в нашому матеріалі. 

Біографічний фільм про Джона Гальяно

У травні прихильники Джона Гальяно, який продовжує підкорювати світ моди на посаді креативного директора Maison Margiela, мали змогу побачити новий біографічний фільм, присвячений життю дизайнера. В 1996 році Гальяно став креативним директором Dior, змінивши обличчя бренду, перетворивши його з консервативного на гламурний і сучасний модний дім. Для колекцій дизайнера характерні театральність, сексуальність і вишуканість на межі з гротеском, за що його завжди любила публіка. Однак митець зловживав алкоголем, і у 2010 році його кар'єра тимчасово стала на паузу. У стрічці Джон Гальяно, який є одним із ключових гравців фешн-індустрії, відверто розказує про свою творчість, проблеми та шлях трансформації.

Українські прем’єри «Будинок "Слово". Нескінчений роман» і «Ти мене любиш?»

На екрани вийшло одразу два важливих українських фільми. Стрічка Тараса Томенка «Будинок "Слово". Нескінчений роман» розповідає про українських письменників 1920–1930-х років, що є представниками Розстріляного відродження. За наказом Сталіна в Харкові збудували кооперативний будинок «Слово», куди заселили провідних українських авторів. Письменники стали частиною радянського експерименту — мешкаючи в комфортних квартирах, вони перебували під тотальним контролем і мали працювати виключно на благо Комуністичної партії. У відповідь на опір митців проти них застосували репресії. Фільм заснований на реальних подіях, а головними героями в ньому стали Микола Хвильовий, Лесь Курбас, Михайло Яловий, Михайль Семенко, Григорій Епік та Павло Тичина. За три тижні в прокаті стрічці вдалося зібрати понад 13 мільйонів гривень.

30 травня також відбулася українська прем'єра картини Тоні Ноябрьової «Ти мене любиш?», яку вперше показали на Берлінале. Події фільму розгортаються за рік до розпаду СРСР. Головна героїня на ім'я Кіра, що тільки вступила до театрального вишу, проживає своє дорослішання через розрив із сім’єю — її батьки несподівано для неї розлучаються після 20 років спільного життя. Кіра має прийняти нову реальність на тлі народження незалежної України. Докладніше про стиль у фільмі, що нагадує нам про головні тренди 1990-х, читайте в нашому матеріалі

Відкриття музею Ади Рибачук і Володимира Мельніченка

Відновив роботу музей-майстерня Ади Рибачук і Володимира Мельніченка, що розташований на вулиці Малопідвальній, 10–Б. Тему першої експозиції визначили як NON-FINITO — до неї увійшли незавершені роботи митців, які дозволяють зануритися в унікальний творчий процес. Нагадуємо, що дует українських художників-монументалістів працював над скульптурами, картинами та масштабними горельєфами. Митці найбільш відомі завдяки проєкту київського крематорію — одного з ключових модерністських об'єктів Києва, який вони розробили в 1975 році разом з архітектором Авраамом Мілецьким. Наразі музей працюватиме кожної середи, п‘ятниці та суботи з 12:00 до 19:00.

Виставка «Протагоністи. Живописний заповідник / Паризька комуна» в Українському домі

У травні глядачам представили нову масштабну виставку, що досліджує історію українського мистецтва. Проєкт присвячений діяльності творчих об’єднань кінця 1980-х — початку 1990-х років: «Живописний заповідник» і «Паризька комуна». До експозиції увійшли 300 робіт від 50 авторів, які були створені на зламі епох, — більшість творів раніше не експонувалися. Представники обох колективів ламали радянські догми, відстоюючи індивідуальність і творчу свободу. Хоча об'єднання відрізнялися, на виставці Українського дому показано не їх протистояння, а співіснування і розвиток в останні десятиріччя XX століття. 

Книга «Україна та українці»

Музей Івана Гончара випустив важливе мистецьке видання, яке вам неодмінно захочеться додати у свою бібліотеку, — альбом «Україна та українці» публічно представлять на фестивалі «Книжковий Арсенал». До книги увійшли фотографії та замальовки відомого етнографа, фольклориста і колекціонера Івана Гончара. На обкладинці зображено тиснення з патернами — це старий візерунок із плахти, а головною деталлю першого тому стала фотографія, що фокусується на погляді письменника. Автори проєкту планують видати серію книг, що допоможуть краще зрозуміти українську ідентичність і національний характер.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ