Листопад відзначився проведенням нового книжкового фестивалю «Фундамент: історії про культуру», що запропонував читачам звернути увагу на ключові видання, присвячені українському мистецтву та дизайну. Також видавництво ist publishing презентувало книгу «Чипси: Українські наївні мозаїки, 1950–90», яка документує та досліджує мозаїки, що прикрашають вулиці українських міст, — деякі з них перебували на тимчасово окупованих територіях і, на жаль, були знищені.
Окрім того, цього місяця глядачам представили довгоочікувану біографічну стрічку «Марія» про знамениту оперну співачку Марію Каллас, головну роль в якій виконала Анджеліна Джолі, а платформа Paramount+ випустила новий шпигунський серіал «Агентство», в якому зіграли Річард Гір, Майкл Фассбендер та український актор Олександр Рудинський. Докладніше про головні культурні події та прем'єри листопада читайте в нашому матеріалі.
Презентація книги ist publishing «Чипси: Українські наївні мозаїки, 1950–90»
У листопаді в просторі київської галереї thesteinstudio відбулося одразу дві події, присвячені книзі ist publishing «Чипси: Українські наївні мозаїки, 1950–90» — презентація видання та виставка фотографій Євгена Нікіфорова. Книга, створена Євгеном разом з історикинею мистецтва Поліною Байцим, документує та досліджує унікальне явище, що поступово зникає. Євген Нікіфоров працював над проєктом десять років, документуючи мозаїки невідомих авторів на вулицях українських міст. У книжці вони опиняються у фокусі уваги як явище, що порушує питання про пам’ять і простір, минуле й теперішнє, самовираження й наслідування, а також крихкість монументального.
Виставка Олени Турянської «Агапе. Абсолютна любов» у Мистецькому Арсеналі
Всі, хто стежать за культурним життям в Україні, помічали, наскільки активно воно розвивається, незважаючи на всі виклики. Щомісяця видання Harper's Bazaar Ukraine готує добірки найцікавіших мистецьких проєктів, серед яких в листопаді хочеться виділити персональну виставку Олени Турянської «Агапе. Абсолютна любов» у Мистецькому Арсеналі. Мисткиня звертається до важливого для всіх українців питання, як не дати собі зникнути під тиском трагічних обставин. Експозиція торкається тем пам’яті, взаємозв’язку простору й часу, пошуку рівноваги між зовнішнім і внутрішнім, — і водночас говорить про досвід повномасштабної війни. Виставка передає наш сьогоднішній стан — страх, втому, втрату, травму, але разом з тим віднайдення в собі сили жити й не забувати. Побачити проєкт можна до 2 лютого 2025 року.
Серіал Paramount+ «Агентство», у якому зіграли Річард Гір, Майкл Фассбендер та український актор Олександр Рудинський
29 листопада Harper's Bazaar Ukraine опублікував ексклюзивне інтерв'ю з Олександром Рудинським, у якому український актор розказав про свою творчість та новий важливий проєкт — серіал Paramount+ «Агентство», де він зіграв разом з Річардом Гіром та Майклом Фассбендером. Продюсером шпигунського трилера став Джорж Клуні.
Серіал є римейком французького шоу «Бюро» 2015 року. У центрі сюжету робота спеціального відділу ЦРУ, який відповідає за підготовку таємних агентів, що роками живуть під фальшивими іменами. Герой на прізвисько «Марсіанин» (Майкл Фассбендер) шість років працював під прикриттям, але тепер має повернутися до Лондона і забути вигадану особистість. У цей час він зустрічає свою колишню дівчину й опиняється в центрі міжнародної змови. Олександр Рудинський втілив на екрані роль українського військового Сашка Бутенка. Його персонажу доручають важливу місію, яка розгортається як на підконтрольній Україні території, так і на окупованій.
Книжковий фестиваль «Фундамент» в Українському домі
З 14 по 17 листопада в Українському домі провели новий книжковий фестиваль, присвячений виданням про культуру. В рамках події, інформаційним партнером якої став Harper's Bazaar Ukraine, відвідувачам представили сотні книг, що фокусуються на українському мистецтві та дизайні, біографіях відомих художників та культурних явищах. Ярмарок доповнили дві тематичні виставки: експозиція про дослідження української літературознавиці Соломії Павличко та проєкт про діяльність «Універсального журналу» — періодичного видання, що виходило в 1920-х і висвітлювало новини українського театру, кіно та літератури. Про видання, на які варто звернути увагу і додати у свій wishlist читайте докладніше в нашому матеріалі.
Фільм «Марія» з Анджеліною Джолі
Однією з найочікуваніших кінопрем'єр листопада стала біографічна картина «Марія», головну роль у якій виконала володарка премії «Оскар» Анджеліна Джолі. Стрічка Пабло Ларраїна розказує про шлях знаменитої оперної співачки Марії Каллас та останні роки її життя в Парижі у 1970-х. Марія Каллас з великою майстерністю виконувала партії в операх Ріхарда Вагнера, Вінченцо Белліні, Джузеппе Верді й інших видатних італійських композиторів, та була примадонною театру «Ла Скала». Картина фокусується не тільки на виступах оперної діви, а й на її особистих драмах, втраті голосу та коханого чоловіка, періоді важких випробувань. Сценарій фільму написав Стівен Найт, автор популярного серіалу «Гострі картузи», а вишукані костюми створив італійський дизайнер Массімо Кантіні Парріні.
Концерт Carmina Burana
Останній місяць осені завершився масштабною музичною подією — єдиним в Україні концертом Carmina Burana. Сценічна кантата німецького композитора Карла Орфа, яскравого представника експресіонізму, відома в усьому світі. Найбільшу популярність здобула композиція O Fortuna, яку можна почути в багатьох фільмах. У концерті, що відбувся в Міжнародному центрі культури та мистецтв, взяли участь Національна капела України «ДУМКА» та Національний президентський оркестр — на сцені перед глядачами виступили понад 100 музикантів.