Другий місяць літа відзначився поверненням Одеського кінофестивалю, який цього року провели в Києві, запропонувавши глядачам переглянути ряд українських і міжнародних прем'єр, зокрема новий фільм Йоргоса Лантімоса «Види доброти» з Еммою Стоун.
Серед найважливіших виставкових проєктів липня експозиція «Скарби Криму», присвячена цінним артефактам, відомим як «скіфське золото», і новий масштабний проєкт Українського дому, який досліджує роботу художників з текстилем, творчі експерименти та відкриття, здійснені за останні сто років.
Також радимо звернути увагу на книгу «Живі» про українських письменників і артбук Conceptual Photography, що допоможе краще зрозуміти українську сучасну фотографію.
Виставка «Скарби Криму. Повернення»
На початку липня у Скарбниці Національного музею історії України відкрилася виставка «Скарби Криму. Повернення», що триватиме до остаточної деокупації півострова. Минулого року Україна змогла офіційно повернути додому 565 цінних предметів, відомих як «скіфське золото»: давньогрецькі, давньоримські, пізньоскіфські, сарматські, гунські та готські речі, знайдені впродовж XIX-XXI століть під час археологічних досліджень.
Найважливішим об'єктом експозиції стала кам'яна скульптура богині, створена в проміжку з 1-го ст. до н. е. до 1–2-го ст. н. е. Ймовірно, вона зображує Афродіту — богиню краси та любові, що також повʼязана з війною. Згідно з відомим грецьким міфом, саме вона запропонувала Парісу кохання незрівнянної Єлени в обмін на те, що юнак визнає її найкрасивішою серед богинь — це призвело до початку Троянської війни. Побачити унікальні експонати, за які Україна боролася майже 10 років, відмовляючись передати їх у захоплені росіянами кримські музеї, сьогодні варто кожному, хто хоче краще зрозуміти власну історію.
Новий фільм Йоргоса Лантімоса «Види доброти»
У липні до глядачів повернувся Одеський кінофестиваль, який цього року провели в Києві. Найочікуванішою міжнародною прем'єрою події став показ фільму Йоргоса Лантімоса «Види доброти». Нова стрічка грецького режисера, якого ми любимо за картини «Лобстер» і «Бідолашні створіння», складається з трьох історій на межі реальності і вигадки, що досліджують людські стосунки, теми віри, кохання та індивідуальної свободи. Перша частина присвячена чоловікові, що знаходиться під контролем свого боса. Він настільки звик до залежності, що навіть дозволяє обрати собі дружину та скоює на догоду начальнику страшний злочин.
Друга — розкриває тему зловісних двійників. Дружину поліціянта, що вважалася зниклою в морі, дивом рятують. Однак герой впевнений, що насправді це не його жінка, а химерне створіння, яке має зовсім інші смаки. Хоча чоловік знаходиться на межі божевілля, йому все ж вдається врятувати свій шлюб. Третій епізод показує діяльність вигаданої секти, що вірить у можливість воскресіння, та недооцінює силу випадковості. Головні ролі в усіх трьох історіях виконали улюблениця режисера — Емма Стоун, Джессі Племонс, Віллем Дефо, Марґарет Кволлі та Хонг Чау. Картина може здатися непослідовною і навіть затягнутою, однак насправді це чудовий приклад інтелектуального чорного гумору, фільм, що віддає шану грецькій міфології і попереднім картинам режисера.
Книга «Живі» про українських письменників
Книжкова новинка від Олександра та Павла Михедів «Живі. Зрозуміти українську літературу» пропонує новий погляд на життя і творчість відомих українських письменників: Михайла Коцюбинського, Ольги Кобилянської, Олени Теліги, Григіра Тютюнника, Валер'яна Підмогильного, Миколи Хвильового та інших. Автори видання, що є батьком і сином, аналізують, як родинні традиції, романтичні стосунки, подорожі та глобальні соціальні потрясіння формували сприйняття світу й унікальний почерк талановитих українців. Ця книга допоможе позбавитися від стереотипного уявлення про них та краще зрозуміти тексти письменників.
Виставка «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль»
Український дім представив нову масштабну виставку, присвячену роботі українських митців з текстилем. До експозиції увійшли понад 120 робіт від 60 авторів. Вона охоплює різні техніки — від традиційного гобелена до експериментальних об'єктів, що комбінують різні матеріали та вишивку. Виставка знайомить глядачів із творчим досвідом бойчукістів, шістдесятників, а також сучасних українських художників. Представлені автори працювали з текстилем у публічному просторі, в інтер’єрі та костюмі. Окремо експонуються вишивки репресованих українців, виконані в таборах і колоніях ГУЛАГу.
Чимало митців почали експериментувати з текстилем під час російсько-української війни: у власний спосіб вони переосмислюють українську ідентичність, рухаючись від витоків традиції до сучасності.
Книга про сучасну фотографію Conceptual Photography
Новий артбук видавництва Creative Publishing присвячений українській сучасній фотографії, її розвитку, напрямам і молодим митцям, про яких варто знати. Авторами проєкту стали видавчиня Люсія Бондар та засновник школи MYPH, фотограф Сергій Мельниченко. У книзі Conceptual Photography представлені роботи художників та художниць, що вільно експериментують з формою, цифровою та аналоговою фотографією, використовуючи наявні технічні можливості — камери миттєвого друку, метод cameraless photography та незвичні поєднання кольорів. Добірку робіт доповнює стаття Романа Пятковки — провідного представника Харківської школи фотографії.