14 головних виставок вересня

Від ретроспективи робіт Тіберія Сільваші до презентації бренду Ruslan Baginskiy

АВТОР:

ФОТО: Надані організаторами

ОПУБЛІКОВАНО: 6 вересня 2024

Осінній культурний сезон завжди починається активно — з відкриття нових масштабних виставок та проєктів, і цей рік не став виключенням. У вересні на нас очікує масштабна ретроспектива одного з найвідоміших українських митців Тіберія Сільваші, унікальний проєкт бренду Ruslan Baginskiy на перетині моди і традиційної народної культури, а також презентації сучасної скульптури, персональні виставки Олександра Гребенюка, Максима Ходака, Олексія Абрамова, Даші Чечушкової, Альони Шибунової та інших талановитих митців. Докладніше читайте в нашому матеріалі.

«Лінія життя», заповідник «Софія Київська»

У рамках Міжнародної бієнале «Скульптура просто неба – 2024» на території заповідника «Софія Київська» представили виставку «Лінія життя». Серед експонатів скульптури та інсталяції Юрія Мирка, Романа Мініна, Костянтина Синицького, Олексія Аполлонова, Світлани Ратошнюк, Олексія Сая та інших українських й іноземних авторів, що були створені протягом останніх кількох років. Також глядачам представили тривимірні твори, виготовлені з використанням сучасного матеріалу «фундермакс» за ескізами учасників. Відвідати виставку можна буде до 15 жовтня.

Презентація Ruslan Baginskiy Artisanal Journey, The Naked Room

Український бренд Ruslan Baginskiy відкрив курований простір Artisanal Journey у галереї The Naked Room в рамках Ukrainian Fashion Week. За допомогою цього проєкту команда хотіла привернути увагу до питання збереження і розвитку українських ремісничих традицій. В рамках експозиції гостям представили головні убори, виконані з незвичних матеріалів: різьбленого дерева, металу, воскової вощини й навіть цукру. Кожен елемент простору — це синтез технік, збережених протягом століть, і сучасних дизайнерських ідей. Відвідати простір можна з 5 по 15 вересня за попередньою реєстрацією.

Виставка однієї картини Олександра Гребенюка, Eye Sea Gallery

Eye Sea Gallery презентувала глядачам виставку однієї картини — роботи українського сучасного художника Олександра Гребенюка «Жовтий воїн». Полотно, створене в осередку іконописних майстерень Лаври у 2019-2020 роках, зображує воїна світла, що повалює темного демона. Картина звертається до тієї частини особистості, що здатна переживати містичне, вище та істинне, і вірить в неминучість справедливості. Побачити виставку можна буде до середини вересня.

Олександр Гребенюк народився у місті Ясинувата і закінчив Донбаську національну академію будівництва та архітектури. Після окупації частини Донецької області у 2014 році художник разом з родиною переїхав до Харкова, де працював в домашній майстерні, виконував комерційні замовлення та викладав в художній студії Aza Nizi Maza. Митець брав участь у декількох колективних виставках та арт-фестивалях. Наприкінці 2018 року переїхав до Києва, де продовжив працювати в напрямках живопису, графіки, ручного друку, кераміки, цифрової ілюстрації та анімації. 

Максим Ходак, «Зів'яла квітка, військовий шолом, замок з чорнильною ручкою», Voloshyn Gallery

Персональна виставка українського сучасного художника Максима Ходака у галереї Voloshyn Gallery. Художня практика митця зосереджена на дослідженні історії, інтернет-культури та кінематографу крізь призму сучасної політичної ситуації. Автор переосмислює радянську спадщину в пострадянських умовах. На виставці представлені роботи, створені у 2023–2024 роках, серед яких скульптури та графічні твори.

Назва проєкту складається з трьох емоджі: прив'яла троянда, військовий шолом та замок із чорнильною ручкою. Кожен із цих символів розкриває ключові аспекти концепції виставки. Квітка відображає емоційний аспект пам'яті, пов'язаний із втраченим минулим, шолом уособлює військову міць та вплив минулих конфліктів на сучасність. Замок із чорнильною ручкою символізує літературу та цензуру, підкреслюючи контроль над творчістю в умовах обмеженої свободи слова. Побачити експозицію можна до 6 жовтня.

Олексій Абрамов, «Моє», Ya Gallery

Персональна виставка українського митця Олексія Абрамова, який є яскравим представником напрямку Нової львівської скульптури. Кожен твір виражає особливість тілесної пози чи виразу обличчя. «Поверхня дихає грубою свіжістю мокрої глини на моделі. Він шукає свій матеріал, перебираючи і експериментуючи з бетонами, глиною, пластиком, бронзою. Його майстерня це місце сили, яке більше нагадує лабораторію будівельних матеріалів зі станком для ліплення в кутку. Коли пишеш Олексію повідомлення із запитанням: коли він буде в майстерні, — він завжди відповідає, що вже там і буде до самого вечора», — підкреслює засновник Ya Gallery Павло Гудімов. Відвідати виставку можна до 13 жовтня. 

Денис Ісаков, «Симфонія форм», Київська картинна галерея

Виставка українського скульптора Дениса Ісакова у Київській картинній галереї. Поетичні роботи автора торкаються різних тем — від біблійних сюжетів та індійських легендарних епосів до європейських шедеврів образотворчого мистецтва та архітектури. Митець знаходить відповідні інтерпретації та матеріали для кожного з художніх наративів. «Кожна деталь, кожна лінія скульптури митця — це не лише прояв майстерності, а й унікальна можливість поринути в саму сутність творення скульптурних форм», — зазначають у музеї. Побачити виставку можна до 2 листопада.

Виставка Багинских, Нейкед рум

Сергій Бурбело, «Qirim. 10 років надії», Національний музей декоративного мистецтва

Виставка дніпровського художника Сергія Бурбело, присвячена Криму. Робота над циклом творів Qirim розпочалася ще у 2013 році зі створення серії нічних пейзажів, що зображують древні пам’ятки, які художник бачив під час численних походів. У назвах робіт автор зумисне використовує топоніми, щоб засвідчити наскільки давньою та різноманітною є кримська земля. До експозиції увійшли 14 картин, які можна не тільки побачити, але і «почути» завдяки інтегрованим текстами кримськотатарських пісень з однойменного музичного альбому Джамали Qirim. Відвідати виставку можна до 8 вересня.

«Сад волі», Lavra Gallery

У спільному живописному проєкті «Сад волі» молоді художниці з різних міст України, Інна Харчук, Наталя Брічук, Міра Бачкур та Ліза Жданова розмірковують над тим, звідки жінка сьогодні може черпати внутрішню силу. Волю до життя, яка формує її як особистість, дарує наснагу та допомагає пройти цей емоційно нелегкий шлях, де є місце любові та ненависті, спокою та війні, спогадам та мріям. Відкриття виставки відбулося 28 серпня у просторі «Мистецтво без меж» київської Lavra Gallery.

«У зустрічі з Ч. Д.», резиденція thesteinstudio

Галерея Ольги Штейн thesteinstudio запустила новий формат резиденцій для художників та художниць всередині студії. Першою учасницею ініціативи стала Даша Чечушкова. Авторка народилася в Одесі та була частиною спільноти митців, які жили і працювали на території Одеського судноремонтного заводу № 2 (СРЗ-2). Мисткиня створює інсталяції, в яких її щоденник-записник є центральним елементом. На резиденції Даша Чечушкова досліджує анімаційну казку про чорні діри, використовуючи бетон та бетонні плити, що створює самостійно.

thesteinstudio пропонує два варіанти знайомства з проєктом: відвідати простір, щоб поспілкуватись з авторкою і поглянути на процес роботи 6, 7 та 13,14 вересня з 17:00 до 19:00. Або ж завітати на відкриття та презентацію проєкту, що відбудеться 18 вересня о 18:00. (Не)виставка триватиме з 18 по 22 вересня.

«Кола Сільваші», Український дім

13 вересня Український дім представить глядачам ретроспективу робіт відомого українського митця Тіберія Сільваші. Масштабний проєкт, організований у партнерстві з Українським музеєм сучасного мистецтва, познайомить з творами впливового художника-абстракціоніста, що з'явилися на світ в різний час та апелюють до різного історичного і соціального контексту. Картини митця, нагородженого Шевченківською премією, зберігаються в музеях та приватних колекціях в Україні, Європі та США. Поруч з роботами Тіберія Сільваші будуть виставлені твори інших митців — від Дієго Веласкеса до Нікіти Кадана. В рамках проєкту «Кола Сільваші» також пройдуть лекції, перформанси, концерти, читання і публічні дискусії. Відвідати виставку можна буде до 27 жовтня. 

Альона Шибунова, «Археологія майбутнього»

Виставка Альони Шибунової «Археологія майбутнього» досліджує глибинні зв'язки між традиційною культурою і сучасністю, духовним та фізичним. Проєкт фокусується на сакральній геометрії та символіці, які є невід'ємною частиною української спадщини. Зокрема, мисткиня переосмислює давньослов'янську традицію створення сакральних форм з соломи, що слугували оберегами та сприяли духовному збагаченню. Водночас символіка Світового Дерева Життя досліджується через сучасні матеріали та елементи. В проєкті порушується питання можливості побудови моделі майбутнього на основі досвіду минулих поколінь. Відвідати виставку можна буде з 11 до 29 вересня у Kirisenko Art Gallery.

Олексій Потапенко, «Моя планета», Національний музей Тараса Шевченка

Персональна виставка живопису та графіки українського художника Олексія Потапенка. Проєкт досліджує шлях митця з 1960-х років і до сьогодні, його пошуки, процес формування культурної ідентичності й звернення до української тематики. Експозицію тематично розділили на 5 частин: Українські сузір’я, Моя земля, Українські символи, Українські свята та Графіка. Полотна автора зображують побут, звичаї, обряди, традиції та сакральні для українців об’єкти. «Яскраві кольори та спрощені форми задають тон діалогу, що його художник веде із навколишнім, і цей діалог по-своєму позачасовий», — підкреслюють у Національному музеї Тараса Шевченка. Відвідати виставку можна до 22 вересня.

Тетяна Русецька, «Витоки», Музей української діаспори

12 вересня в Музеї української діаспори відкривається персональна виставка української художниці Тетяни Русецької «Витоки», що демонструє  діалог між сучасним мистецтвом та народною творчістю. Авторка занурюється в архетипічні образи української культури, використовуючи їх як основу для нових інтерпретацій і художніх пошуків. Її колажі, картини на склі та живопис, натхненні традиційними орнаментами та іконами, стають мостом між минулим і теперішнім. Окрему роль у виставці відіграє образ козака Мамая — впізнаваної постаті українського епосу, яка в інтерпретації Русецької набуває ознак сучасного героя. Відвідати експозицію можна буде до 27 жовтня.

«Біла магія. Порцеляна», Національний музей декоративного мистецтва

12 вересня у Національному музеї декоративного мистецтва відкриється масштабна виставка «Біла магія. Порцеляна», присвячена 100-річчю з часу заснування Київського експериментального кераміко-художнього заводу (КЕКХЗ). До експозиції увійшли 450 виробів, створених у період з 1930-х по 1990-ті роки. Роботи демонструють самобутній стиль майстринь-петриківчанок Віри Клименко-Жукової, сестер Віри Павленко і Ганни Павленко-Черниченко, Марфи Тимченко та їхніх талановитих послідовників. Виставка, розміщена  у трьох залах музею, допоможе краще зрозуміти складну та водночас захопливу технологію виготовлення фарфорових виробів і їх оздоблення. Відвідати експозицію можна буде до 1 грудня.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ