Усі ми пам’ятаємо ті часи, коли косметичний засіб із високими концентраціями активних інгредієнтів можна було придбати лише в кабінеті косметолога або лікаря-дерматолога, а то й взагалі потрібно було відправлятися до спеціалізованої аптеки, де за рецептом спеціаліста для вас виготовляли лікувально-доглядову косметику. Сьогодні вже не потрібно витрачати час на візит до спеціаліста, щоб придбати, наприклад, пілінг із вмістом ретиноїдів або кислот. Будь-яку косметику можна замовити онлайн, і кур’єр доставить вам її того ж дня. А ще, як комплімент, сервіс магазину може щедро додати до вашого замовлення декілька косметичних семплів, а палким б’юті-прихильницям кортить протестувати усі засоби в один день, мовляв, влаштую сьогодні спа-процедури.
Але все ж у таких ситуаціях потрібно бути обачними та вивчати інструкції до засобів. Обов’язково потрібно читати примітки (які нерідко зазначаються лише на повнорозмірному засобі).
На жаль, наша пильність не завжди спрацьовує вчасно, іноді через відсутність потрібної інформації ми самі наражаємо себе на неприємності у вигляді реактивності шкіри на той чи інший активний компонент або на несумісне поєднання інгредієнтів.
Спеціалістка з питань косметології та дерматології Валерія Берадзе розповідає в нашому матеріалі про компоненти, які не варто поєднувати у догляді, щоб уникнути неприємних сюрпризів під час знайомства з косметичними засобами.
Instagram: @kaiagerber
Ретинол
Похідна форма вітаміну А — ретинол використовується для боротьби з тонкими лініями та зморшками. Цей інгредієнт покращує щільність та еластичність шкіри, сприяє прискоренню процесу оновлення клітин шкіри, стимулює синтез колагену та регулює роботу сальних залоз. Але в разі неправильного застосування ретинолу часто спостерігається подразнення, лущення, почервоніння та сухість шкіри.
Не варто поєднувати у своїй рутині краси засоби з ретинолом із продуктами, що містять АНА- та ВНА-кислоти. Усі зазначені інгредієнти відлущують змертвілі клітини, тож одночасне використання такої косметики може суттєво зашкодити стану шкіри.
А ще не використовуйте водночас ретинол і засоби з перекисом бензоїлу (використовується для усунення запалень на шкірі). Ці компоненти нейтралізують дію один одного, тому їх варто застосовувати в різні дні.
Щоб звести до мінімуму ризики побічних ефектів, поєднуйте ретинол зі зволожувальними інгредієнтами: гіалуроновою кислотою, церамідами, рослинним гліцерином. Вдень обов'язково наносьте засоби із вмістом SPF, оскільки ретинол підвищує чутливість шкіри до дії ультрафіолету, що може призвести до появи пігментації та посилення чутливості шкіри.
Instagram: @ginemargrethe
Вітамін С
Потужний антиоксидант з омолоджувальними властивостями, який до того ж захищає клітини й тонізує шкіру. Косметика з вітаміном С ідеально підходить для використання у ранковій рутині краси. Але засоби з цим вітаміном не варто наносити одночасно з ретинолом. Клітини шкіри оновлюються в нічний час, а ретинол покращує ці процеси, тож його краще використовувати вдень. Використовуючи засоби з цими інгредієнтами у різний час доби, можна досягти чудових результатів.
Також вітамін С ідеально поєднується з іншими антиоксидантами та засобами із SPF. Компонент допомагає нейтралізувати згубну дію ультрафіолету на клітини шкіри. Деякі сироватки з вітаміном С можна наносити навіть поверх сонцезахисного крему, щоб посилити його дію.
АНА- і ВНА-кислоти
Зазвичай в антивіковій косметиці використовуються три види кислот — саліцилова, гліколева і молочна. Вони всі ефективно відлущують змертвілі клітини, підвищують тонус і покращують текстуру шкіри, а саліцилова кислота бореться ще й із запаленнями та акне.
Тож вкотре нагадуємо, що АНА- і ВНА-кислоти не варто поєднувати з ретинолом. Після використання АНА- і ВНА-кислот потрібно зволожувати шкіру. Тому зверніть увагу на косметику із вмістом церамідів, гидроксиетилмочевиною, гіалуроновою кислотою і гліцерином. Оскільки АНА- і ВНА-кислоти мають відлущувальні властивості, потрібно використовувати косметику із вмістом SPF.
Instagram: @chloelecareux
Ніацинамід
Друге найменування цього антиоксиданту з протизапальними властивостями — вітамін В3. Він чудово заспокоює шкіру, вирівнює колір обличчя, допомагає освітлити пігментацію. Попри те що ніацинамід (як і вітамін С) має антиоксидантні властивості, не варто використовувати їх одночасно. Краще зробити паузу між нанесенням засобу з вітаміном та продуктом із ніацинамідом у 10-15 хвилин, в такому разі антиоксиданти не втратять своєї ефективності.
Перекис бензоїлу
Цей інгредієнт часто використовується у косметичних формулах, особливо для шкіри, що схильна до появи акне. Він ефективний як для усунення, так і для попередження появи запалень. Засоби з перекисом бензоїлу можуть зумовити появу сухості та подразнень на шкірі.
Таку косметику краще поєднувати з очищувальними та основними засобами догляду, що надають зволожувальний ефект. Компонент не поєднується з ретиноїдами (і навіть з ретинолом) — вони можуть деактивувати дію один одного.
Якщо ж ваша система догляду за шкірою містить обидва інгредієнти, використовуйте ретиноїди у вечірній час, а перекис бензоїлу — у денний.
Instagram: @ginemargrethe
Засоби, які містять однакові інгредієнти
Краще не експериментувати з одночасним використанням доглядових засобів, які містять однакові активні інгредієнти, наприклад сироватки та тонера із вмістом АНА-кислот. І навіть поєднання сироватки та маски з гіалуроновою кислотою з різних брендів теж може зумовити появу реакцій на шкірі.
Тож краще поєднувати засоби з однієї лінії, адже виробник, що рекомендує денний і нічний крем або маску та сироватку для розв'язання певної проблеми, контролює дозування інгредієнтів у кожному із запропонованих засобів, тому поєднання концентрацій не повинно викликати неприємних відчуттів.