Culture-знахідки: події та прем'єри січня, які вас надихнуть

На перетині моди та сучасного мистецтва

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Instagram, Arthuss, Disney+, Оксана Зінченко

ОПУБЛІКОВАНО: 31 січня 2024

Цей січень запам'ятається нам виходом модного шоу «Крістобаль Баленсіага», яке вже зовсім скоро можна буде порівняти з іншим очікуваним проєктом — серіалом The New Look про Крістіана Діора. А також українською прем'єрою стрічки «Бідолашні створіння» з Еммою Стоун, що має всі шанси стати найкращим фільмом року (і, безумовно, цього заслуговує).

Серед театральних прем'єр відзначився показ сучасного балету «Д.І.М.» про вимушену міграцію і надію українців. А найцікавішим творчим експериментом місяця став мікс моди та мистецтва в нових колекціях Dior, LOEWE, Martin Margiela, Issey Miyake та JW Anderson. 

Серіал «Крістобаль Баленсіага»

Цього сезону на нас чекає одразу декілька гучних серіалів, присвячених історії моди, літератури та мистецтва і видатним особистостям XX століття. Першим на екрани вийшов проєкт Disney+ «Крістобаль Баленсіага» про знаменитого іспанського кутюр'є, для образів якого характерні скульптурність, лаконічність і вишуканість. Проєкт розказує про неповторний підхід дизайнера до роботи, його особисте життя і становлення бренду Balenciaga, що колись мав зовсім інший імідж

Фото: Disney+

Мистецтво в колекціях Dior, Martin Margiela, LOEWE, Issey Miyake та JW Anderson

У січні одразу декілька важливих гравців фешн-індустрії зробили у своїх шоу ставку на живопис, дизайн і фотографію, запросили до співпраці сучасних художників чи залишили в колекціях відсилки до культових митців минулого. 

На оформлення кутюрного показу Dior Марію Грацію Кʼюрі надихнула італійська художниця Ізабелла Дюкро — її роботи не лише стали ідейним центром колекції, а й прикрасили локацію шоу в паризькому Musée Rodin. 

Про кутюрну колекцію, яку Джон Гальяно створив для Maison Margiela, говорять вже тиждень, розбираючи особливості «порцелянового» макіяжу моделей і всі культурні коди, які дизайнер заклав у свої театральні образи. Джон Гальяно надихався не лише амплуа куртизанок і аристократів, а й чорно-білими портретами відомого фотографа Брассая, створеними в 1920–1930-ті роки.

Працюючи над чоловічою колекцією LOEWE FW24, Джонатан Андерсон зробив ставку на роботи американського авангардного художника Річарда Гокінса. Дизайнер прикрасив шопери, фактурні штани, худі та в'язані сукні роботами митця. Також твори Гокінса, що об'єднують образи класичного мистецтва і попкультури, стали обрамленням показу бренду.

Основу чоловічої колекції Issey Miyake FW24 склали абстрактні малюнки Ронана Буруллека, для яких характерна геометричність, фактурність і використання яскравих контрастних кольорів. 

Розробляючи чоловічу колекцію для власного бренду JW Anderson FW24, Джонатан Андерсон звернувся до полотен ще одного митця — Крістіани Кубрик, яка не тільки була дружиною знаменитого режисера, а й розвивалася як самостійна художниця. Її картини також перетворилися на яскраві принти в нових образах JW Anderson.

Фантастичний фільм «Бідолашні створіння»

Головною кіноподією січня стала українська прем'єра фільму Йоргоса Лантімоса «Бідолашні створіння», що претендує на 11 «Оскарів». Стрічка заснована на романі Аласдера Грея і розказує неймовірну історію жінки на ім’я Белла, що внаслідок трагічного випадку втратила життя, але отримала другий шанс. Це картина про свободу жінки та її шлях до самопізнання. Фантастична стрічка з Еммою Стоун позбавлена кліше, магічна та непередбачувана. У ній поєднуються елементи XIX століття і сучасності, реального і вигаданого світу, що знаходить відображення в естетичних костюмах і декораціях стрічки. Детальніше про фільм та його особливу атмосферу і меседж читайте в нашій рецензії. 

Книга Енні Лейбовіц «Дивокрай»

Енні Лейбовіц давно завоювала собі місце у світі фешн-фотографії та стала однією з найвідоміших фігур в індустрії. Вона встигла попрацювати з низкою видатних людей — від Джона Леннона і Меріл Стріп до королеви Єлизавети II. У січні видавництво Arthuss анонсувало вихід знаменитої книги Енні Лейбовіц «Дивокрай» в Україні. До видання увійдуть її роботи за останні 50 років — усього 350 знімків, більшість з яких не публікувалися раніше. Чекаємо на офіційний реліз книги в лютому, щоб доповнити свою колекцію. 

Фото: Arthuss

Сучасний балет «Д.І.М.»

Постановка команди INSHA Dance Company присвячена темі дому, вимушеної міграції та пошуку власного шляху, стійкості та надії українців. В основі проєкту лежать особисті історії та переживання артистів, що не менш близькі глядачам. Хореографію розробили Ілля Мірошніченко та Катерина Кузнецова, а музику написав композитор Віктор Рекало — її для глядачів наживо виконує струнний квінтет. Вистава не тільки дає можливість познайомитися із сучасним українським балетом, а й допомагає відрефлексувати власні думки та відчути зв'язок з іншими людьми, що мають схожий досвід. В інтерв'ю Harper's Bazaar автори постановки детальніше розказали про історію її створення та сенси, закладені в проєкт. 

Фото: Оксана Зінченко


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ