Що варто знати про новий український фільм «Редакція»

Картина Романа Бондарчука, зйомки якої проходили на Херсонщині

АВТОР:

ФОТО: Кадри з фільму

ОПУБЛІКОВАНО: 22 листопада 2024

Світова прем'єра стрічки Романа Бондарчука «Редакція» відбулася на 74-му Берлінському кінофестивалі, де її тепло прийняли глядачі та критики. В центрі сюжету — історія молодого вченого, який намагається врятувати від знищення рідкісних тварин і стає свідком підпалу лісу на Херсонщині. Він документує злочин і сподівається на допомогу місцевого медіа, однак зіштовхується з корупцією і спробами чиновників запобігти поширенню інформації.

З 28 листопада фільм виходить в український прокат, і з нагоди довгоочікуваного релізу видання Harper's Bazaar Ukraine та кінокомпанія «Артхаус Трафік» розповідають цікаві факти про соціально важливу стрічку.

Фільм знімався на Херсонщині

Це вже друга картина Романа Бондарчука, яку він зняв на своїй рідній Херсонщині. Фільмування почалося в липні й завершилось в жовтні 2021 року, за чотири місяці до повномасштабного вторгнення. Режисер встиг зафіксувати Олешківські піски — найбільшу пустелю Європи, що розташована в Херсонській області й зараз перебуває під російською окупацією. Також в обʼєктив Романа Бондарчука потрапив відомий херсонський волонтер Григорій Янченко та саме місто Херсон.

Альтернативні постери фільму від КАМА

Спеціально до премʼєри «Редакції» студенти Kyiv Academy of Media Arts (КАМА) у співпраці з дистриб'юторською компанією «Артхаус Трафік» створили альтернативний креатив для стрічки. Була поставлена задача розробити авторські версії постерів для нового фільму. В результаті студентки дворічних програм Design та Creative Advertising представили 22 роботи.

Раніше КАМА разом з «Артхаус Трафік» також створювали візуали й постери до таких українських стрічок, як «Стоп-Земля» й «Носоріг».

Частина знімальної команди на війні

Стрічка присвячується режисеру монтажу Віктору Ониську. Він загинув на війні під Соледаром у 2022 році. Онисько встиг змонтувати лише половину фільму до початку повномасштабного вторгнення. Його роботу завершив Нікон Романченко, який раніше працював над картинами «Ля Палісіада» й «Стоп-Земля». Крім того, на війні загинув актор Василь Кухарський, який виконав невелику роль у стрічці. Служить у ЗСУ й виконувач головної ролі актор Дмитро Багненко. Загалом, за словами самого режисера, більша частина чоловічої команди фільму зараз воює.

Оскарівські продюсери

Однією з продюсерок «Редакції» є Дарʼя Бассель. Раніше вона працювала над фільмом «Будинок зі скалок». Ця стрічка у 2023 році увійшла в шортліст премії «Оскар», в категорії «Найкращий документальний фільм». Однак у фіналі ця стрічка програла російській документалці про Навального. Ще однією продюсеркою є Дар’я Аверченко, яка працювала з Романом Бондарчуком над «Вулканом» й «Українським шерифами», а також є співавторкою сценарію. Загалом команда продюсерів фільму складається з учасників з України, Німеччини, Словаччини та Чехії.

Відгуки іноземної преси

«Редакцію» вже встигли подивитися іноземні кінокритики й висловити свою експертну думку в рецензіях. Наприклад, критикиня Variety Кетрін Бей у своєму тексті відзначила, що новий фільм Романа Бондарчука — це «сатира постправди» та «унікальне творіння режисерських бачення й амбіцій, а також обставин, за яких фільм виник».

Оглядач Journey Into Cinema Редмонд Бекон написав про фільм: «Сповнена ідей і концепцій журналістська сатира», «Чорний комічний тон фільму виглядає ще темнішим у світлі повномасштабного російського вторгнення». А оглядач сайту Ioncinema Ніколас Белл зазначив у своєму огляді: «“Редакція” колись могла б бути віднесена до розряду наукової фантастики. Наразі ж це фільм, який нагадує нічний кошмар, від якого ми ще не можемо прокинутися». Автор вказує на абсурдність того, що відбувається у стрічці, й на те, що ця абсурдність, на жаль, присутня в реальному житті українців.

Нагадуємо, що картина вийде в широкий прокат в Україні 28 листопада. 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ