Росіяни окуповували наші території фізично і культурно, маркуючи простір своїми іменами: тут бував Чайковський чи тут жив Паустовський. Пересічний мешканець Києва ходив вулицею Пушкіна і таким чином лишався в контексті російської культури, несвідомо був приналежний до неї. Нині, йдучи вулицею Чикаленка, він ставить собі питання: «А хто це, власне?» І якщо тут йому ще може допомогти перше посилання в гуглі, то далі скрізь так само чекають Чайковсько-Паустовські. Замінити ці маркери у свідомості, відкрити українцям українців і показати, що тут насправді завжди були наші, — мета проєкту «ЛітСтріт».
Новий маршрут «Круговерть епох» — це п’ять вулиць, які проведуть слухача від Золотих воріт до Золотих воріт.
Чому звідси? Бо колись це був головний в’їзд у Київ, символ початку і міцності традиції. Ми починаємо маршрут, ступаючи в крок Ярослава Мудрого, йдемо Ярославовим Валом, спускаємось вулицею Франка і бульваром Шевченка, завертаємо на Чикаленка і повертаємось до Золотих.
Але повертаємось вже іншими, бо знаємо:
* де мешкав музикознавець, якого жорстоко вбили за надмірну цікавість кобзарством;
- де Скоропадський зрікся влади;
- де збирались Підмогильний і Зеров;
- де жили Кричевський і Косенко;
- де лікували Коцюбинського й оперували Лесю;
- де було осердя живописців на чолі з Мурашком;
- на якому місці Шевченко врятував маленьку дівчинку.
За цими фасадами вони жили й творили, ходили цими дорогами та формували цей простір. Вони були тією артерією українства, яка завжди билась у серці Києва. Ця екскурсія пов’язує в єдину вервечку українства митців — літераторів, художників, науковців, політиків та інших — і вписує розрізнені імена в контекст українського Києва.
«Літстріт» — це онлайн-екскурсія у Telegram-боті. Чому такий формат? Бо це перш за все зручно. Завантажуєш бот, вмикаєш навушники і йдеш у будь-який час у своєму темпі ніжками по бруківці або подумки, лежачи на дивані. По-друге, це можливість повернутися додому для всіх, хто полишив дім, або шанс познайомитися з містом ближче, вступити в діалог, перебуваючи далеко.
Екскурсія складається з аудіорозповідей Ірини Побідаш, фотографій до всіх локації, ілюстрацій з героями та невеличких відеовставок для відчуття спільної прогулянки. Вона ділиться історіями понад 40 діячів і охоплює більш як 50 локацій. І вона чекає своїх слухачів, аби занурити їх у круговерть епох: від Київської Русі, крізь 19-те століття, добу УНР і Розстріляного відродження до ще живих класиків.
Екскурсії «Літстріт» можна придбати за посиланням. Продажі триватимуть до кінця тижня.