Берлін: де зупинитися, де поїсти та де пошопитися

Детальний гід із найкращими місцями культурного відпочинку, які допоможуть вам полюбити Берлін так само, як любимо його ми

АВТОР:

ФОТО: Instagram, Getty Images, із власних архівів

ОПУБЛІКОВАНО: 17 травня 2024

Берлін — столиця Німеччини й місто, яке стало чудовим прихистком для багатьох українців. Воно спокушає своїми можливостями і свободою, тут кожен може знайти щось для душі: берлінська тусовка та їхні техноклуби, місцеві барахолки, богемні райони та відкритість для нових вражень. Берлін багатий на захопливі музеї та галереї, атмосферні кафе й екзотичні ресторани, комфортні місця для прогулянок і класного шопінгу — це місто просто створено для досліджень та нових вражень. 

Щоб допомогти тим, хто планує візит до німецької столиці, комунікаційниця Аня Бурак спеціально для Harper’s Bazaar зібрала зі своєї подорожі перелік місць, де можна смачно поїсти, чудово відпочити та з комфортом переночувати. 

Де зупинитися: топові локації в Берліні 

Telegraphenamt — один із найкращих готелів столиці Німеччини. Він розташований в історичному центрі міста, в 500 метрах від берлінського музейного острова — культурного комплексу, до складу якого входять державні музеї та галереї. Окрім чудової локації та зручних номерів, ви знайдете тут бар ROOT з авторськими коктейлями й однойменний ресторан з вишуканою атмосферою та бездоганним сервісом. Також на території Telegraphenamt є зала для тренувань, спа та барбершоп.   

Чудовим вибором для відпочинку стане також бутик-готель Sir Savigny в богемному районі Савіньї-плац у західній частині Берліну. Номери мають унікальні дизайни, а місцевий ресторан пропонує смачні сніданки. Зовсім поруч з готелем — державний Музей фотографії, а також безліч локацій, де можна поїсти та випити в затишній атмосфері. 

Telegraphenamt

Instagram: @telegraphenamt.berlin

бар ROOT

Instagram: @restaurant_root

 бутик-готель Sir Savigny,

Instagram: @sirhotels

Де поїсти: топзаклади Берліну, в яких можна смачно поїсти

Берлін — інтернаціональне місто та ідеально пасує для знайомства з культурами світу, а почати його пропонуємо саме зі страв. Якщо вас цікавить Японія, радимо завітати до закладу з найкращим раменом у місті — Cocolo Ramen Mitte. Тим, хто шукає неймовірну атмосферу, точно відгукнеться локація House of Small Wonder у стилістиці таємного саду. Якщо ж ви бажаєте спробувати вишукані японські страви з риби та морепродуктів, не забудьте зарезервувати столик в November, розташованому недалеко від музейного острова. До речі, саме цей ресторан здобув нагороду MICHELIN Bib Gourmand Award у 2024 році, тому заклад дійсно must visit! 

Cocolo Ramen Mitte.

Instagram: @cocoloramen

https://www.instagram.com/houseofsmallwonderberlin/

 

Instagram: @houseofsmallwonderberlin

 

november.berlin

 

Instagram: @november.berlin

Любителям гострої їжі радимо взяти до уваги мексиканський заклад Cantina Mexicana Que Pasa, де подають соковиту кесаділью, буріто та заморожену «Маргариту». Якщо бажаєте скуштувати турецьких страв, чудовим вибором буде Cafe Kiva Han Berlin, де можна смачно поснідати та спробувати справжню каву по-турецьки. 

Звичайно, смачно готують страви в закладах німецької, австрійської або баварської кухні. Наприклад, у Schnitzelei Mitte, де ви неодмінно маєте скуштувати фантастичні шніцелі (навіть грибні!) з картопляним салатом, або в Schankhalle Pfefferberg — тут можна насолодитися крафтовим пивом і сосисками. Вегетаріанцям і тим, хто не хоче їсти м’ясо або рибу, радимо відвідати OUKAN. 

Cantina Mexicana Que Pasa,

Instagram: @quepasamexicanberlin

Cafe Kiva Han Berlin

Instagram: @cafekiva.han

Де поїсти в Берліні

Instagram: @schnitzeleimitte

Schankhalle Pfefferberg

Instagram: @schankhalle_pfefferberg

OUKAN. 

Instagram: @oukandining

Якщо ж ви в пошуках симпатичного і модного місця, де можна добре поснідати та випити улюблений фільтр, зверніть увагу на Distrikt Coffee, AERA та The Visit Coffee Roastery. 

Перед тим як запланувати свій візит в один із закладів, рекомендуємо завчасно перевіряти їхню роботу: більшість можуть зачинятися після ланчу, а деякі навпаки — відкриватися тільки на вечерю. 

 Distrikt Coffee

Instagram: @distriktcoffee

AERA

Instagram: @aera_bread

 The Visit Coffee Roastery. 

Instagram: @thevisitcoffeeroastery

Що подивитися: культурне життя Берліну 

Після дослідження гастрономічної частини Берліну пропонуємо відкрити для себе його мистецьку сторону. До речі, вхід до більшості державних музеїв Берліну зараз безоплатний для українців (за наявності паспорта). 

Перша локація, яку неможливо не згадати, — берлінський музейний острів, розташований на березі річки Шпрее. В Старому музеї експонуються скульптури, зброя, золоті прикраси та скарби давньогрецького мистецтва, в Новому — єгипетські експонати, включно зі знаменитим бюстом Нефертіті, та артефакти,  які належать до культур первісної й ранньої історії. Якщо бажаєте ознайомитися з європейською культурою XIX ст., скульптурами та живописом, запрошуємо до Старої національної галереї. В музеї Боде зберігаються серії монет від VII століття до н.е., закарбовані в Малій Азії, та до XX століття; а також експонати з Берлінської галереї. На острові є ще Пергамський музей, але до жовтня 2024 року він зачинений на реконструкцію. 

 Старому музеї

Старий музей. Фото — Instagram: @staatlichemuseenzuberlin

Новий музей в Берліні

Новий музей

Старої національної галереї

Стара національна галерея

Музей Боде

Музей Боде

Пергамський музей

Пергамський музей. Фото — Instagram: @staatlichemusee

Відносно новим простором на музейному острові можна назвати спроєктовану архітектором Девідом Чіпперфілдом Галерею Джеймса Сімона (її відкрили у 2019 році). Галерея названа на честь мецената Анрі Джеймса Саймона, який приніс всесвітню славу Берлінським державним музеям своїми щедрими пожертвами, зокрема творами мистецтва та артефактами. Зараз галерея з’єднує на підвальному рівні чотири музеї та є центральною будівлею на острові. 

Галерея Джеймса Сімона

Галерея Джеймса Сімона

Якщо вам цікаво дізнатися більше про Японію, рекомендуємо відвідати приватний Музей самураїв, де представлено понад 4000 об’єктів: артефакти та предмети мистецтва 11–18-го ст. — військові обладунки, шоломи, мечі та інші культурні атрибути самураїв.  На противагу японській спадщині пропонуємо завітати до музею Futurium, де проходять інтерактивні виставки, присвячені проблемам майбутнього — клімату, житлобудуванню, їжі та технологіям.  

Музей самураїв

Музей самураїв

Futurium

Instagram: @pavlovnart

Дослідити наочно, як еволюціонувало мистецтво фотографії, можна в Museum für Fotografie, який працює в колишній будівлі казино Ландвера на вулиці Йєбенсштрасе. Також на його першому поверсі розташована експозиція з персональних речей та 500 робіт німецького фешн-фотографа Гельмута Ньютона — Helmut Newton Foundation. Ще одне неординарне місце для візиту — Deutsche Kinemathek, Музей кіно та телебачення, в якому міститься німецький кіноархів, що зберігається з 1930-х років. Німецький кінематограф становить важливу частину світового кіномистецтва і відомий численними шедеврами — від німого кіно до сучасних авторських фільмів. Встигніть потрапити до музею до жовтня 2024 року — музей закривається і заново відкриє двері в новій, тимчасовій локації тільки у січні 2025-го.  

Museum für Fotografie

Instagram: @staatlichemusee

Helmut Newton Foundation

Helmut Newton Foundation

Deutsche Kinemathek

Instagram: @lina.elle_

Продовжити насолоджуватися фотографією та візуальним мистецтвом пропонуємо в C/O Berlin — виставковому просторі, який підтримує молоді таланти і є майданчиком для вираження та пошуку нових талантів. Організатори простору влаштовують власні виставки та реалізує проєкти у співпраці з національними та міжнародними мистецькими інституціями, такими як Метрополітен-музей у Нью-Йорку, Альбертіна у Відні, Fotomuseum Winterthur, Fundación Mapfre в Мадриді, Музей Шпренгеля в Ганновері та Музей Фолькванг в Ессені. C/O Berlin організовує панельні дискусії, кінопокази та екскурсії, де всі охочі зможуть обмінятися думками щодо виставкової програми. 

C/O Berlin

Instagram: @coberlin

Якщо хочете детальніше пізнати мистецтво XX ст., завітайте до Neue Nationalgalerie — сама галерея була побудована за проєктом Людвіга Міса ван дер Рое та є іконою класичного модернізму. Найкращим майданчиком сучасного мистецтва в Європі вважається Gropius Bau, експозиції якого постійно змінюються, але продовжують вражати відвідувачів. 

Neue Nationalgalerie

Neue Nationalgalerie

 Gropius Bau instagram @flyingartcurator

Instagram: @flyingartcurator

У 2020 році в музеї Jüdisches Museum Berlin відкрилась нова виставка — «Німеччина: минуле і сьогодення», яка охоплює понад 3500 квадратних метрів та розповідає історію євреїв у Німеччині від їх початку до наших днів. З моменту відкриття у 2001 році музей відвідало понад одинадцять мільйонів відвідувачів — він один з найбільших та найбільш відвідуваних музеїв Німеччини.

Jüdisches Museum Berlin

Instagram: @thomasvacter

Де погуляти: найкращі місця Берліну

Берлін хоч і велике місто (трошки більший за Київ), але гуляти ним приємно. Якщо ви тяжієте до розслабленого відпочинку, пройдіться до Берлінського собору та розбитого перед ним парку Люстгартен. Місцева молодь полюбляє відпочивати на галявині та влаштовувати пікніки, інколи перериваючись на ігри з фрисбі. За можливості не забудьте заглянути в сам собор, з якого відкривається неймовірний краєвид на історичний центр міста.  

Фанатам прогулянок радимо продовжити маршрут до визначної пам’ятки Берліну — Бранденбурзьких воріт, які покорять вас своєю фундаментальністю та величчю. Трошки відійшовши в сторону, зможете побачити Рейхстаг — будинок парламенту. За бажання можете його відвідати та піднятися на дах до купола — звідти відкривається просто неймовірний краєвид. Вхід до будівлі вільний, але за попередньою реєстрацією.  

Берлінського собор

Берлінський собор. Фото — Instagram: @chriscoote.photography

Бранденбурзькі ворота instagram@visitBerlin

Бранденбурзькі ворота. Фото — Instagram: @visitBerlin

Рейхстаг instagram @thomasvacter

Рейхстаг. Фото — Instagram: @thomasvacter

Якщо ж погода шепче, обов’язково пройдіться й Великим Тіргартеном. За часів нацистської Німеччини через нестачу вугілля місцеві дерева рубали на дрова, тож більшість дерев, які ви побачите були висаджені вже після другої світової війни. З парку також можна потрапити до відомого Берлінського зоопарку, який був відкритий у 1844 році. Неймовірне планування, атмосфера та унікальність тварин порадують вас і вашу внутрішню дитину. 

Також зовсім поруч із зоопарком розташована Меморіальна церква кайзера Вільгельма, яка зазнала значних руйнувань під час бомбардування в 1943 році. Пошкоджений шпиль старої церкви зберігся, а його перший поверх перетворили на меморіальний зал. Зараз берлінці називають цю церкву der hohle Zahn — «Порожній зуб». 

 Великий Тіргартен

Великий Тіргартен

31 - Берлінській зоопарк instagram @magicofartnouveau

Берлінський зоопарк. Фото — Instagram: @magicofartnouveau

32 - Меморіальна церква кайзера Вільгельма instagram @gedaechtniskircheberlin

Меморіальна церква кайзера Вільгельма. Фото — Instagram: @gedaechtniskircheberlin

Ще одне місце пам’яті — Меморіальний комплекс «Берлінська стіна» на півночі столиці. Він охоплює 60-метрову секцію Берлінської стіни, що стала символом розподілу Німеччини та кордоном між НДР і ФРН.

Потсдам — чарівне місто неподалік від Берліна, яке радимо відвідати заради його історичних пам’яток та мальовничої краси. Дорога сюди займе 40 хвилин електричкою, але воно того вартує. Місто славиться палацом Санcусі — величним прикладом прусської архітектури та розкішних садів, що входять до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Крім цього, обов’язково прогуляйтеся історичним центром, де знайдете церкви Святої Трійці та Св. Миколая, а також Голландським кварталом, відомим своїми будинками в голландському стилі та вуличними кафе. 

Ще одним відомим районом Потсдама є Бабельсберг. Саме тут раніше розташовувалась головна німецька кіностудія Веймарської республіки, а зараз на її місці парк розваг, де відтворені знімальні майданчики. Також тут можна подивитися на однойменний палац та пройтися мальовничим парком. 

МК _Берлінська стіна_ instagram @schichtmeister

Меморіальний комплекс «Берлінська стіна». Фото — Instagram: @schichtmeister

34 - Палац Сансусі instagram @kevinmu

Палац Сансусі. Фото — Instagram: @kevinmu

Церква Святого Миколая. Фото — Instagram: @photos_by_fk

Церква Святого Миколая. Фото — Instagram: @photos_by_fk

Голландський квартал.  Фото — Instagram: @deinpotsdam

Голландський квартал. Фото — Instagram: @deinpotsdam

Фото — Instagram:

Бабельсберг. Фото — Instagram: @michaelthecanadian

Де скупитися: шопінг-гід Берліном

Навряд чи вам вдасться покинути Берлін без покупок, тож найкраще розпочати ваш шопінг-тур в універсальному магазині KaDeWE на Тауенцінштрасе. Це аналог нашого ЦУМу, де можна знайти будь-які бренди й товари на ваш смак. Поруч з універмагом також є Uniqlo, COS та інші міжнародні масмаркети. 

Продовжити серфінг радимо в VooStore — концептуальному просторі, що розташований в центрі Кройцбергу. Тут представлена унікальна селекція речей міжнародних та місцевих брендів, яка відображає дух креативного Берліну. Також у просторі працює модна кав’ярня Toki, яка пропонує спешалті-каву, а також різноманітні десерти. Якщо антураж закладу вам сподобався, то не забудьте відвідати й Highsnobiety Shop — магазин однойменного медіабренду моди та стилю життя. 

Якщо ви в пошуках сучасних англомовних видань, завітайте в книгарню do you read me?!. В цьому невеличкому магазині ви знайдете унікальні колекції книг і журналів про моду, мистецтво та архітектуру. Любителям платівок обов’язково треба відвідати місцеві магазинчики, де можна знайти раритетні та новомодні видання, наприклад в Record Store Berlin.

KaDeWE

Instagram: @kadeweofficial

VooStore

Instagram: @voostore

Toki

Toki

Highsnobiety Shop. Фото — Instagram: @rizllyretailstudio

Highsnobiety Shop. Фото — Instagram: @rizllyretailstudio

42 - instagram @doyoureadme_berlin

Instagram: @doyoureadme_berlin

Record Store Berlin. Фото — Instagram: @nanapat

Record Store Berlin. Фото — Instagram: @nanapat


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ