Як мистецтво покращує наш психологічний стан

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Instagram

ОПУБЛІКОВАНО: 2 січня 2024

Мистецтво — це фундаментальна частина нашого життя, що, як і фізична активність чи медитації, має позитивний вплив на наше ментальне здоров’я, настрій та загальне самопочуття. Такого висновку дійшли дослідники британської організації Mental Health Foundation.

Вони виявили, що споглядання художніх творів дозволяє підвищити нашу впевненість у собі, знизити рівень тривожності та боротися з проявами депресії. І хоча більшість людей хоч раз приходила до музею чи галереї, щоб позбутися стресу, це не відбувається систематично і регулярно, як, наприклад, відвідування спортивних тренувань.  

Instagram: @albertinamuseum

Письменниця Сьюзан Мегзамен, авторка книги Your Brain on Art: How the Arts Transform Us («Ваш мозок і арт: Як мистецтво змінює нас». — Прим. ред.) вважає, що ми не до кінця розуміємо, наскільки важливим досвідом є арттерапія. Авторка впевнена, що, як і медитація, мистецтво допомагає заспокоїтися, віднайти концентрацію і покращити роботу мозку.

На думку письменниці, роздивляючись картини, інсталяції та інші артформи, ми зміцнюємо синаптичні зв’язки між нейронами. Тож відвідування виставок можуть бути не просто приємним хобі, способом отримати естетичне задоволення та красиві фото для соцмереж, а й дієвим інструментом для розвинення та укріплення свого мозку. Експерти ВООЗ також наголошують на тому, що мистецтво допомагає боротися з відчуттям самотності та знижує загальний рівень психічних захворювань.   

Instagram: @museelouvre

Через художні твори ми можемо доторкнутися до складних емоцій, які не проговорюються в побутовому житті, відрефлексувати власні думки та отримати досвід «катарсису». Античні греки вірили, що при спогляданні робіт обдарованих скульпторів чи трагедій талановитих драматургів людина звільняється від переживань та внутрішніх конфліктів і досягає морального піднесення.

Instagram: @rijksmuseum

Важливість близькості до мистецтва зараз тонко відчувають українці, які, попри щоденні обстріли й небезпеку, продовжують активно відвідувати театральні та балетні постановки, музичні концерти, десятки експозицій і кінопрем’єр.

Попри те, що основні колекції українських музеїв зараз перебувають в евакуації через ризик пошкодження, інституції регулярно проводять тимчасові виставки та підтримують сучасних художників. Вони так само залишаються простором для натхнення і душевного відпочинку.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ