Як подовжити жіночу молодість, зберегти статевий потяг, відчувати задоволення від сексу та життя? За підтримки бренду Asclepion, який представляє Alfa Medical & Spa Development, ми зустрілися з лікаркою акушеркою-гінекологинею, засновницею клініки жіночого здоров’я Shupeniuk Medical club, гінекологинею-естетисткою, експерткою телеканалу СТБ, ведучою проєкту «Я соромлюсь свого тіла» Людмилою Шупенюк, щоб з’ясувати ці питання.
Чи змінилася якось ваша діяльність із моменту початку війни (з'явилися якісь складнощі, проблеми чи, навпаки, нові можливості)?
Спочатку все дійсно змінилося, тому що насправді в перші місяці ми відчували повний ступор і моральний параліч. Звісно, ми не могли добиратися до роботи, і все життя перейшло в онлайн. Я мала якось змиритися з цим, бо просто ненавиджу онлайн-консультування! В ситуації, коли ти сам не можеш дати собі раду — принаймні емоційно, а ще маєш турбуватися про вагітних, — це дуже складно.
Були ситуації, коли мені телефонували молоді медсестрички та казали: «Людмило Леонтівно, у нас тут дівчинка ніяк не може доїхати до пологового і вже народжує. Проконсультуйте, будь ласка, як провести пологи». Це був суцільний жах. Я розуміла, що маю не просто зібратися, а й підтримувати.
Також до нас (мене та моїх лікарів) звернулися з телеканалу СТБ із проханням, щоб ми на своїх сторінках у соцмережах розповідали, як діяти в різних ситуаціях і зберігати жіноче здоров’я під час війни — наприклад, в разі кровотечі, порушень менструального циклу, вагітності. Насправді це було єдиною роботою, якою я займалась. Ми з лікарями з ранку до ночі відповідали на тисячі повідомлень.
Через місяць після початку повномасштабного вторгнення я поїхала в Чернівці, де розпочала волонтерську діяльність. Там я вела вагітних жінок, які стали тимчасово переміщеними особами.
Саме тоді я зрозуміла: коли потрапляєш в кардинально інші умови, починаєш сильно цінувати ідеально створене тобою місце роботи, апаратуру, доступ до необхідних препаратів. Тому через два місяці після початку війни — після того, як повернулася до Києва моя перша вагітна пацієнтка, — я також відновила офлайн-роботу клініки та розпочала вести прийом. Було складно, бо іноді лікарі не мали змоги доїхати до клініки, проте людина звикає до всього. Ми пережили і блекаут, і падіння уламків за вікном просто під час консультації.
Мене дуже тішить, що багато людей реанімувалися внутрішньо: вони приходять до лікаря не тоді, коли ситуація стає критичною, як це було на початку війни. Сьогодні все більше пацієнтів займаються профілактичною медициною та повертаються до свого звичного життя. Можна скільки завгодно міркувати на популярну тему доречності, але будемо відверті: ми не знаємо, скільки триватиме війна. Це наше життя, наше здоров’я, і важливо берегти себе. Буду відверта: сьогодні ми бачимо дуже багато змін у негативній прогресії хвороб — особливо онкологічних, аутоімунних. Тому те, що українки повертаються до профогляду, — це супер!
Сьогодні я ще більше ціную можливості, та ще більше — людей, які продовжують довіряти мені власне здоров’я. Знаєте, коли пацієнтки приходили на перші прийоми після початку великої війни, ми навіть закладали 30 хвилин на обійми, сльози та такі важливі «Ти як?». (Сміється.)
Те, що ми робимо сьогодні, — це наш вклад у те, що ми нездоланні. Це наша внутрішня перемога над ситуацією.
Ви сказали про різноманітні хвороби, які активізувалися саме під час війни. З якими проблемами до вас стали звертатися жінки найчастіше?
Якщо ми говоримо про онкологію, впевнено можу сказати, що вона помолодшала. Збільшилася кількість онкологічних процесів молочної залози, а також раку шийки матки. Коли я констатую рак шийки матки 25-річній дівчині — це дуже сумно.
Так, у багатьох країнах дотепер є рекомендації з обстеження стосовно цієї проблеми (ПАП-тест та папілома-вірус) тільки починаючи з 25 років.
Вже було таке, що у 24-річної дівчини всього лише за рік виростає фіброміома таких розмірів, що її потрібно оперувати, — це вже дуже дивні речі.
Також я часто діагностую ендометріоз — ще одна хвороба, яка вважалася проблемою жінок після 35 років. А 30 % жінок, які мають ендометріоз, будуть мати неплідність.
Нерідко я бачу фіброміоми та рак ендометрію.
Коли ми стресуємо, ми набираємо вагу. До речі, зайва вага є тригером для 13 видів раку. Набір ваги призводить до гормональних порушень та інсулінорезистентності. Своєю чергою, ці порушення разом із відсутністю адекватного статевого життя (ситуації, коли чоловік на фронті або жінка за кордоном) та розладами харчової поведінки призводять до багатьох захворювань.
Іноді деякі хвороби настільки швидко прогресують, що я починаю думати: «Чи не з онкологією я маю справу?»
Проте колеги з медичної спільноти підтверджують, що сьогодні хвороби поводять себе дуже агресивно. А онкологи констатують сумний факт: крім збільшення кількості онкології, стало дуже багато занедбаних випадків.
Всі ми вже звикли до щорічного чекапу, тому що зазвичай хвороби не розвиваються настільки швидко. Сьогодні я бачу схильність до агресивної прогресії хвороб. Про це треба пам’ятати.
На жаль, інтимне омолодження — одна з найбільш табуйованих тем у нашому суспільстві. Багато дівчат відчувають дискомфорт, але соромляться звернутися з питаннями до лікаря. Хоча сьогодні ці проблеми можна вирішити досить просто. Розкажіть про інноваційний лазерний апарат Juliet, який здатний розв’язати багато проблем жіночого здоров'я вже після першого використання. Яких відчуттів чекати в процесі процедури? Скільки зазвичай триває реабілітаційний період?
Власне, Juliet — це насадка для лазерного апарата, що допомагає лікувати жінок, які зіткнулися з проблемою атрофії та певних змін в організмі. Коли ми говоримо про апаратні методики лікування, це додаткова можливість допомогти у розв’язанні деяких проблем. Звісно, якщо йдеться про зниження гормонів, найкращий варіант — це дати жінці гормони. Але що робити жінкам, яким протипоказані гормони, які бояться гормонів або мають гормонозалежні пухлини? Або тим молодим жінкам, у яких є релаксація (розширення) піхви після двох-трьох або після проблематичних пологів?
Тобто іноді нам необхідно працювати не тільки з атрофічними змінами, а й з початковими стадіями опущення або релаксації піхви, нетримання сечі, посткоітальні цистити. З усіма цими проблемами, а також на їхню профілактику успішно працює Juliet. Апаратні методики впливають на якість слизових оболонок — роблять їх дещо щільнішими, покращують зволоження, а це може призвести до ліквідації релаксації піхви, нівеляції опущення стінок піхви першого ступеня. А якщо жінка до того ж робить гімнастику і використовує зволожувальні свічки, то вона отримує ще більший ефект. Я завжди «за» будь-які нові можливості, які можуть покращити якість нашого життя. Так, вони не завжди працюють у 100 % людей, але — будемо відверті — у 100 % не працює жодна методика.
Також є ситуації, коли необхідне вже хірургічне втручання, а не апаратні методики, або коли їх можна комбінувати. Якщо є можливості — давайте їх використовувати! Якщо у вас є лише простий олівець — ви малюєте лише ним. Але якщо ви маєте всю палітру олівців — нащо малювати одним кольором, вірно?
Процедура Juliet є абсолютно безпечною, якщо лікар буде використовувати її за призначенням — тобто якщо він враховує усі протипоказання, рекомендації, методики. Наприклад, ні в якому разі не варто виконувати цю процедуру, якщо у жінки є запалення або тяжка дисплазія.
Ця процедура переноситься більш комфортно, ніж лазер для обличчя, тому що ми працюємо на інших потужностях. Деякі лікарі роблять знеболення перед процедурою, але я під час першого сеансу ніколи не роблю, тому що мені потрібен зворотній зв’язок від пацієнтки. Звісно, у всіх різна чутливість, а також жінки, які вже зіткнулись з атрофічними змінами, будуть відчувати дискомфорт за будь-яких методик і втручань, навіть при сексі.
Але в принципі ця процедура достатньо безболісна, комфортна та ефективна — звичайно, вона не поверне вам відчуття молодості на всі 100%. Але жодна процедура у світі на це не здатна. Проте, безумовно, Juliet покращує лубрикацію, тургор тканин, а також відчуття. І якщо жінка ставиться до процедури позитивно, а не з думкою «я доведу, що і це мені не допоможе», — вона одразу відчує приємні зміни в інтимному житті.