Що варто знати про стрічку «Минулі життя», номіновану на «Оскар»

Картина про дорослішання і право обирати свій шлях

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Кадри з фільму

ОПУБЛІКОВАНО: 9 лютого 2024

Стрічка корейсько-канадської режисерки Селін Сон «Минулі життя» стала фаворитом критиків у 2023 році, отримала високу оцінку від Американського інституту кіномистецтва, була номінована на 5 «Золотих глобусів» та претендує на «Оскар» в основній категорії.

Картина побореться за звання найкращого фільму року з роботами «Бідолашні створіння» Йоргоса Лантімоса«Вбивці квіткової повні» Мартіна Скорсезе, «Оппенгеймер» Крістофера Нолана та «Маестро» Бредлі Купера. Розказуємо, що слід знати про стрічку, яка не так добре відома в Україні, як вищеназвані проєкти. 

Робота Селін Сон досліджує почуття близькості та тяжіння між людьми через тему еміграції та зіткнення різних культур. Головна героїня фільму Нора народилася в Сеулі. У 12 вона переїхала з батьками до Канади, де поступово почала будувати нове життя і наближатися до своєї мрії — стати письменницею.

Одного дня Норі нагадує про себе знайомий з минулого — студент на ім'я Хе Сон, що вчився з дівчиною в одному класі та був закоханий у неї. Хоча героїв розділяють тисячі кілометрів, вони швидко зближуються завдяки спільним спогадам. Однак перша зустріч персонажів відбудеться лише через 12 років. Працюючи над сценарієм картини, Селін Сон частково використала історію з власного життя. 

Нора і Хе Сон говорять однією мовою, сміються з однакових жартів і люблять одні й ті ж страви, та чи дійсно це привід бути разом? 

Режисерка показує шлях героїні, що одночасно перебуває під впливом азійського та західного світу і формується як незалежна особистість. Після завершення навчання Нора перебирається з Торонто до Нью-Йорка. У її житті не все ідеально: вона не здобула премій, про які мріяла в дитинстві, а її шлюб з американцем на ім'я Артур цілком земний і зрозумілий, не позбавлений побутових проблем. 

На фоні цього розміреного ритму поява загадкового Хе Сона могла б стати початком пристрасного роману, однак режисерку такий сюжетний хід не цікавить. 

Герої її фільму неодноразово обговорюють концепцію «іньйон», що з корейської перекладається як «доля» чи «провидіння» і означає віру в те, що люди, яким судилося бути разом, уже зустрічалися в минулому житті й обов'язково побачаться в майбутньому.

Селін Сон звільняє персонажів картини від кордонів і упереджень та демонструє, що в сучасному світі «іньйон» — це право творити власну долю, самостійно обирати, ким будеш ти і хто буде поряд, незалежно від національності, релігії, мови та інших розбіжностей. 

Хоча Крістофер Нолан працює в іншому стилі, створюючи масштабні фантастичні та історичні проєкти, він назвав стрічку «Минулі життя» улюбленим з нещодавно переглянутих фільмів. Режисер зазначив, що картина «тонка» в найкращому сенсі слова. Головні ролі у фільмі виконали американські актори Грета Лі та Джон Магаро і південнокорейський актор Тео Ю.

Авторка стрічки Селін Сон починала творчу кар'єру з драматургії — у 2020 році її п'єсу Endlings представили на Бродвеї. «Минулі життя» — режисерський дебют Сон, тож номінація на «Оскар» вже з першим фільмом є серйозним досягненням для режисерки.

Картина претендує на дві статуетки — у категоріях «Найкращий фільм» та «Найкращий оригінальний сценарій». Чи вдасться їй здобути перемогу, стане відомо вже 10 березня. 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ