Мода в літературі на зламі століть: постаті, про яких варто знати

Всесвітньо відомі письменники та їх неповторний стиль

ФОТО: Getty

ОПУБЛІКОВАНО: 21 грудня 2020

Уявіть. Злам 19-20 століть. Розпочинається епоха – Модерн. Першим законодавцем літературних мод стає французький поет – Шарль Бодлер, реформатор поезії, автор збірки «Квіти зла». Він вважав, що стиль – це характер. Витончений, вишуканий, з бездоганним смаком, поет завжди був помітний. І не тільки в літературі. Базовий гардероб від Бодлера: широкий чорний камзол та трость.

Оскар Вальд (автор «Портрету Доріана Грея») стверджував, що вдало підібрана бутоньєрка – єдиний місток між мистецтвом і природою. Перефарбована на зелену гвоздика в петлиці – це вічна класика від Вальда. Взагалі Оскар і аксесуари – це тема. Пір’я павича, жабо, краватки неймовірних розмірів, шовкові, яскраві, середньовічні панчохи, вигадливі берети… Для юного Вальда, що приїхав завойовувати Лондон, екстравагантний одяг став інструментом-зброєю. Щодня в певний час у Гайд-парку у дивному (особливо для англійців) одязі він почав прогулюватись. Його квітчасті жилети, атласні штани до колін, сонях у руках дивували манірних англійців, потім обурювали, потім викликали інтерес, зрештою – Вальд сам став модою. Він вважав: модно те, що носиш ти сам.

Загалом чимало письменників у цей час сповідували в одязі стиль денді. Зародився цей стиль ще в 19 столітті, а засновником його став Джордж Браммель. Денді – це ціла філософія життя, але нас цікавить саме мода. Отже, у гардеробі денді обов’язково мусив бути фрак (щонайменше три); ідеальний жилет; надбіла сорочка з жорстким комірцем, який підпирав гостро підборіддя; дорогі аксесуари (краватки, шийні хустки, моноклі, годинники, трості, пальчата тощо). Речі все дорогі, елегантні, стримані та строгі.

Мода и писатели Найбільш британський з усіх американських письменників Генрі Джеймс («Вашингтонська площа») вважав, що бути денді, то тяжка праця і ставитися до неї потрібно надзвичайно серйозно. Естетичний дендизм Вальда набув популярності. Скажімо поет та прозаїк Михайло Кузьмін заслужив прізвисько «російський Вальд» або «російський Браммель». Цього денді називали «королем естетів». Кажуть, що мав у гардеробі аж 365 жилетів! Бідним денді називали Даниїла Хармса: завжди в краватці, жилетці, накрохмаленому комірцеві – вигляд бездоганний, як і манери; однак у мемуарах читаємо: «У нього й не було іншого костюма; цей єдиний служив йому на всі випадки життя».

Найбільший модник початку 20 ст. – Френсіс Скотт Фіцджеральд. Ви читали «Великого Гетсбі»? Пам’ятаєте, як вдягався та поводив себе головний герой? Такого ж стилю притримувався й автор цієї чудової книги. Фіцджеральд обожнював розкіш, шик і моду (читаючи його твори, зверніть увагу на одяг героїв), співпрацював з багатьма глянцевими виданнями. Базовий гардероб від Фіцджеральда: двобортне пальто честерфілд, брюки у смужку, відкриті туфлі.

У рідній Україні законодавцем мод зламу століть став Іван Франко, який вперше одягнув під європейський класичний костюм-трійку українську вишиванку, вдало поєднавши традиції з модерном.

Мода и писателиТекст: Ірина Побідаш


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ