12 виставок, які варто побачити в червні

Головні мистецькі проєкти місяця

АВТОР:

ФОТО: Надані галереями, Instagram

ОПУБЛІКОВАНО: 14 червня 2024

Попри початок літнього сезону, галереї не сповільнюють темп, пропонуючи нам поглибити свої знання сучасного українського мистецтва та вживу поглянути на роботи відомих митців XIX-XX століття. Одразу декілька провідних культурних інституцій Києва представили нові проєкти: Мистецький Арсенал, PinchukArtCentre та Український дім.

Музей Ханенків об'єднав у своїх залах полотна українських та нідерландських митців, The Stein Studio презентувала ніжну виставку фотографій Каті Лесів, а у просторі The Naked Room показали полотна 6 художниць, що розмірковують про досвід проживання війни та втрату дому. Докладніше про неординарні та важливі експозиції, які варто побачити цього місяця, читайте в нашому матеріалі.

«Непідвладне», PinchukArtCentre

Виставка «Непідвладне», куратором якої став відомий український художник Нікіта Кадан, показує практику двох художніх угруповань, що були активні в Одесі на межі 2010–2020-х років: галереї NOCH і тимчасового об’єднання, яке діяло в просторі колишнього судноремонтного заводу (СРЗ) та складалося з Даші Чечушкової, Іллі Тодуркіна і _. Галерея NOCH була місцем, де здійснювалися експериментальні проєкти, що не могли бути представлені в офіційних чи комерційних художніх просторах. Обидва угруповання фокусувались на унікальних авторських роботах, не конкуруючи за владу. «Непідвладне» — експозиція про можливість мислити окремо та неузгоджено в часи потужного суспільного консенсусу. Відвідати виставку можна до 14 липня.

«Між прощанням і поверненням», Мистецький Арсенал

«Між прощанням і поверненням» — новий проєкт Мистецького Арсеналу, який представили глядачам 30 травня. Це виставка про місця, повернутися до яких неможливо. Війна робить майбутнє невизначеним, руйнуючи знайомий світ та наші зв'язки з минулим. Відповідь на буденне запитання «Звідки ти?» перестає бути автоматичною. Воно породжує чисельні сумніви, які діяч української еміграції — мовознавець Юрій Шевельов узагальнив словом «безґрунтянство»: страх починати все знову і знову, не маючи свого місця у світі, втратити не тільки матеріальне набуте, а й себе, свою мову і середовище. Однак мистецтво дозволяє віднаходити образи та слова там, де, здавалося, їх назавжди зруйновано. Відвідати виставку можна буде до 4 серпня.

«Протагоністи. Живописний заповідник / Паризька комуна», Український дім

Масштабна виставка, присвячена провідним творчим об’єднанням кінця 1980-х — початку 1990-х років: «Живописний заповідник» і «Паризька комуна». До експозиції увійшли 300 робіт від 50 авторів, які були створені на зламі епох. Більшість творів ніколи не експонувалися. Представники обох колективів ламали радянські догми, відстоюючи індивідуальність і творчу свободу. Хоча об'єднання відрізнялися, на виставці показано не їх протистояння, а співіснування і розвиток в останні десятиліття XX століття. Побачити експозицію в Українському домі можна до 30 червня.

«Гаага-Київ», Музей Ханенків

Новий проєкт Музею Ханенків присвячений живописним полотнам кінця ХІХ — початку XX століття з приватних колекцій. До експозиції увійшла 31 картина Гаазької школи та роботи 8 українських художників, що були надані родинами Гoґстедерів і Понамарчуків. Вперше після початку повномасштабного вторгнення у просторі музею знову експонуються твори класичного мистецтва. «Наш музей завжди був місцем діалогу культур, зберігаючи артефакти з різних країн світу — від Західної Європи до Далекого Сходу. Нажаль, показувати предмети нашої колекції ми наразі не можемо, оскільки від перших днів війни вона законсервована й убезпечена», — підкреслюють у Музеї Ханенків. Серед експонатів роботи Якоба Маріса і Сергія Васильківського, Антона Мауве і Миколи Пимоненка, Івана Труша і Віллема де Зварта. Відвідати виставку можна до 16 серпня.

«Дивлячись у розриви», Voloshyn Gallery

Груповий проєкт, куратором якого став відомий сучасний художник Нікіта Кадан. В авторському тексті митець зазначає, що історія українського мистецтва розірвана, адже це оповідь про знищені твори, репресованих авторів, гучне мовчання і переписування минулого залежно від панівної ідеології. Збираючи твори абсолютно різних художників в одному просторі, Нікіта пропонує глядачу уявити, що було б, якби картини, фотографії та малюнки, які сьогодні демонструють нам дистанцію і розрив, за інших обставин були б символом об'єднання та спільної історії. В експозиції представлені роботи Євгенії Бєлорусець, Давида Бурлюка, Олега Голосія, Катерини Лисовенко, Марії Примаченко, Влади Ралко, Тетяни Яблонської та інших відомих митців. Відвідати виставку можна до 3 липня. 

«Земля під нігтями нагадує мені запечену кров», The Naked Room

Дніпровська галерея «Артсвіт» представила групову виставку шести українських художниць у просторі The Naked Room. Ольга Козюра звертається до свідчень жінок, які пережили окупацію Чернігівщини. Kinder Album представила серію робіт, натхнених історіями пам’яті з деокупованої Харківщини. Дар’я Молокоєдова працює з образом власного дому дитинства, який залишається недоступним у прифронтовому Краматорську. Маргарита Половінко, волонтерка-парамедикиня, змальовує пейзажі — подекуди абстрактні, подекуди із впізнаваними краєвидами рідного Кривого Рогу. З ними римується панорама Чорного моря Даші Чечушкової, яку художниця закарбувала після підриву росіянами дамби Каховського водосховища. Врешті діалог виходить за межі сьогоднішньої війни в Україні. Анна Звягінцева звертається до почутої у дитинстві поради завжди мати при собі солодощі. Відвідати виставку можна до 29 червня.

Анастасія Подерв'янська, «Шиття», NAMU

Персональна виставка української художниці Анастасії Подерв'янської у Національному художньому музеї України. З 2015 року авторка працює з текстилем, прагне розкрити його мистецький потенціал та надати йому сучасних сенсів. У своїх творах художниця звертається до традицій бароко і народного мистецтва, а також образів масової культури. Таке поєднання дає Анастасії змогу переосмислити класичні сюжети й надати їм мультикультурного звучання. На виставці представлені три серії робіт художниці — «Натюрморт», «Явища земні й небесні» та Inner world, — а також вишиті пальта. Відвідати експозицію можна до 29 червня щочетверга, щопʼятниці та щосуботи з 12:00 до 18:00.

Катя Лесів, «I love you», The Stein Studio

7 червня у галереї The Stein Studio представили проєкт української художниці Каті Лесів I love you — серію чорно-білих плівкових фотографій, що досліджують теми циклічності, зрілості та кохання. До спостереження за життєвим циклом двох білих півоній авторка додає уявний діалог про почуття. З часом зовнішній вигляд квітів змінюється: у той час, як одна залишається пишною і красивою, інша в'яне. Серія нагадує про важливість прийняття та невідворотність змін. У 2021 році Катя представила однойменний артбук у співпраці з українським видавництвом Ist publishing. Відвідати виставку можна буде до 28 червня. 

«Я вернусь до своєї Вітчизни...», Музей української діаспори

З нагоди свого 25-річчя Музей української діаспори представив експозицію «Я вернусь до своєї Вітчизни...». Проєкт розповідає про декілька поколінь художників і політичних діячів, що були змушені залишити Україну в період бездержавності, але зберегли свою ідентичність і в різний спосіб наближали здобуття незалежності. Назвою-епіграфом проєкту стали слова відомого письменника Івана Багряного — політичного емігранта, переслідуваного і репресованого радянською владою. В експозиції представлені особисті речі та документи Гетьмана Павла і Гетьманича Данила Скоропадських, роботи Якова Гніздовського, Михайла Мороза, Ірини Твердохліб-Банах, Миколи Бутовича, Петра Холодного та інших митців. Відвідати експозицію можна до 8 вересня.

Ярослав Мотика, «Трошки еротичне», Ya Gallery

На 82-му році життя українського художника Ярослава Мотика, що працює з монументальною скульптурою та керамікою, Ya Gallery представила його першу персональну виставку в Києві. «Трошки еротичне» — так сам автор говорить про пікантне, бажане та інтригуюче в мистецтві. Про теми близькості, еротизму і сексуальності. Спираючись на міфологію та чуттєвість в людському житті, художник ніколи не приборкував в собі інтерес до тілесного. На виставці представлені скульптури, створені автором у 2023-2024 роках, — здебільшого це ручна ліпка з шамотної глини. Окремою лінією експозиції стали тематичні малюнки художника, які він із легкістю виконує між скульптурними сесіями. Відвідати виставку можна до 11 серпня.

«Пам'яті тої, що пам'ятає», Jam Factory Art Center, Львів

Міжнародна виставка у львівському центрі сучасного мистецтва Jam Factory Art Center, підготована кураторками Лізаветою Герман та Марією Ланько. Проєкт обʼєднав роботи митців з України, країн Східної Європи та Центральної Азії, створені в проміжку з 1950-х по 2024 рік. В рамках експозиції представили відео Анни Даучікової та Джети Братеску, керамічні скульптури Ади Рибачук та Володимира Мельниченка, живопис Катерини Білокур і графіку Павла Макова, а також рисунки, обʼєкти з текстилю та скла. Прологом до виставки стало життя і творчість української художниці Аліни Ламах — авторки гобеленів та упорядниці «Книги схем» відомого шістдесятника Валерія Ламаха. Відвідати виставку можна буде до 8 вересня. 

«Київ вночі», Музей Києва

З початком повномасштабного вторгнення та запровадженням комендантської години кияни позбавлені можливості насолоджуватися атмосферою нічного міста, романтичними зустрічами та прогулянками до світанку. Щоб нагадати про красу знайомих вулиць та кварталів після заходу сонця — від галасливого Хрещатика до романтичного і затишного Подолу, — Музей Києва представив виставку робіт українських митців XIX-XXI століття, натхнених столицею. Полотна для експозиції надали Національний художній музей України, Національний музей Тараса Шевченка, Stedley Art Foundation і Галерея «RA». Зокрема, серед експонатів — картини Олени Придувалової, Антона Логова, Миколи Мурашка, Ганни Криволап та Анатолія Марчука. Відвідати виставку можна до 30 червня.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ