Редакція Harper's Bazaar Ukraine продовжує розказувати про головні мистецькі проєкти, які варто побачити цього місяця. Серед них експозиція Мистецького Арсеналу «Агапе. Абсолютна любов» Олени Турянської, що досліджує теми пам'яті та балансу між зовнішнім і внутрішнім світом.
Крім того, в листопаді на нас чекають персональні виставки Марії Василенко і Дмитра Доценка, та демонстрація фотоархіву українських мозаїк, що був зібраний Євгеном Нікіфоровим. Також нагадуємо, що на карті Києва з'явився Музей новітнього мистецтва, а в PinchukArtCentre триває виставка номінантів Премії Future Generation Art Prize. Докладніше читайте в нашому матеріалі.
Олена Турянська, «Агапе. Абсолютна любов», Мистецький Арсенал
Мистецький Арсенал представив персональну виставку української сучасної художниці Олени Турянської «Агапе. Абсолютна любов». У своєму проєкті мисткиня звертається до важливого питання, як не дати собі зникнути під тиском трагічних обставин. Експозиція торкається тем пам’яті, взаємозв’язку простору й часу, пошуку рівноваги між зовнішнім і внутрішнім, — і водночас говорить про досвід повномасштабної війни. Виставка передає сьогоднішній стан українців — страх, втому, втрату, травму — і зрештою віднайдення в собі сили жити й не забувати.
Поняття ага́пе, що дало назву проєкту, в давньогрецьких філософів позначає найвищу форму любові — безумовну та всеохопну, ширшу за персональну. Виставка складається з робіт, створених переважно у 2023–2024 роках. Ольга Турянська вишивала, клеїла, різала й витинала під час і поміж повітряних тривог, із думками про друзів та знайомих на фронті й поблизу нього. Тому всі роботи пронизані дуже особистими переживаннями. Побачити проєкт можна буде до 2 лютого 2025 року.
Відкриття «Музею новітнього мистецтва»
1 листопада київська галерея «Лавра» презентувала новий проєкт — «Музей новітнього мистецтва». До першої експозиції увійшли роботи 12 відомих українських художників та скульпторів: Анатолія Криволапа, що залишається найдорожчим сучасним митцем України, Олега Тістола, Олександра Гнилицького, Олега Голосія, Бориса Михайлова, Віктора Сидоренка, Тіберія Сільваші, Олександра Ройтбурда, Олександра Животкова, Назара Білика, Олександра Сухоліта та Арсена Савадова.
Марія Василенко, «Місце, якого немає», The Naked Room
Галерея The Naked Room представила персональну виставку української сучасної художниці Марії Василенко. Мисткиня проживає емоційні потрясіння власним способом: міфологізує їх та перетворює на символи. Її світ — це проєкція свідомості, яка набуває тілесних форм і починає діалог із навколишнім світом. Марія Василенко навчалася академічного станкового живопису та іконопису, але згодом вирішила відмовитися від класичного набору прийомів. У своїй практиці художниця використовує яєчну темперу, а за основу композиційних рішень бере притаманну іконі зворотну перспективу. Вона пише свої роботи на листах з переробленої деревини, щоб таким чином наблизити сакральне і казкове до глядачів. Побачити виставку можна до 11 грудня.
Виставка фотоархіву Євгена Нікіфорова «Чипси: Українські наївні мозаїки»
З 7 по 19 листопада у просторі київської галереї thesteinstudio відбудеться виставка фотоархіву українських мозаїк невідомих авторок і авторів, які були зібрані фотографом Євгеном Нікіфоровим протягом 2013–2023 років. Вони задокументовані у книзі «Чипси: Українські наївні мозаїки, 1950–90», виданої у співавторстві Євгена з історикинею Поліною Байцим видавництвом ist publishing. Фокус експозиції спрямований на практики архівування. Неможливість відновлення імен авторів мозаїк трансформується у фіксацію їхньої творчості, а знищення просторів України — у фотографічне занотовування любові та прив'язаності до них.
«Захисна оболонка», Ya Gallery Пентхаус, Львів
У жовтні в Ya Gallery Пентхаус у Львові відкрилася виставка скульптора Олексія Абрамова і графіка Ярослава Герасименка «Захисна оболонка». Організатори проєкту нагадують, що ми всі потребуємо захисту. Деякі істоти у процесі своєї еволюції набули твердої шкіри, панцирів і мушель, рогів, бивнів та ікл. Людина серед них видавалася слабкою і ніжною, але постійна агресія війни навчила одягати на себе металеві, шкіряні та деревʼяні обладунки, наблизила до стійкішої тваринної форми. Скульптури Олексія Абрамова і графічні роботи Ярослава Герасименка разом розповідають про стан вразливості та спробу стійкості. Відвідати експозицію можна до 19 січня 2025 року.
«Шість вимірів», Музей української діаспори
Музей української діаспори представив глядачам виставку українських сучасних художниць «Шість вимірів». В експозиції представлені роботи Лілії Небери, Олени Сагун, Слави Каас, Олени Зарецької, Акеліни та Бони. «Уявіть себе мандрівником, який подорожує крізь простір і час, матерію та ідеї. У кожному такому вимірі — унікальний світ, де форми, кольори та внутрішній світ художника переплітаються, створюючи нові реальності», — зазначають організатори. Відвідати виставку можна до 1 грудня.
«Формула витривалості», Центр сучасного мистецтва М17
Центр сучасного мистецтва М17 представив глядачам другу частину виставки «Формула витривалості», що проходить у трьох інституціях Києва, зокрема в Національній академії мистецтв України та Інституті проблем сучасного мистецтва. Мета проєкту полягає в тому, щоб виявити, як українцям вдається триматися щодня та знаходити нові сили для продовження боротьби, адже Україна вже має свою наснажливу історію адаптації суспільства в умовах війни. До експозиції увійшли роботи Анастасії Буднікової, Гамлета Зіньківського, Лізи Жданової, Марії Куліковської, Дмитра Купріяна, Руслана Лучко, Віктора Сидоренка, Іллі Чичкана, Петра Бевзи, Олени Гром, Поліни Кузнєцової та інших українських сучасних художників. Побачити виставку можна до 28 лютого 2025 року.
Дмитро Доценко «Простір Невизначеності», Bereznitsky Art Foundation
1 листопада галерея Bereznitsky Art Foundation представила виставку українського сучасного художника Дмитра Доценка «Простір Невизначеності». Невизначеність стала нашим постійним супутником, особливо в період важких випробувань війни. Яке майбутнє нас очікує? Про що думати і до чого прагнути в цей складний час? Ми живемо в стані безперервної тривоги, яка створює постійний тиск між тим, що відбувається навколо, і тим, що ми відчуваємо всередині. Художник запрошує глядачів заглибитися у цей проміжний етап між початком і кінцем, де все здається хитким, а відповідей ще немає.
«Саме в цьому дискомфорті відбувається основний процес зростання, формування та розвитку людини як особистості. Проте (чомусь?) часто оминаємо момент, що пролягає між двома точками визначеності. Між ними непростий шлях навчання, пошуку, розуміння себе та своїх захоплень», — підкреслює Дмитро Доценко.
7-ма Премія Future Generation Art Prize, PinchukArtCentre
У жовтні PinchukArtCentre представив виставку 21 номінанта та номінантки Премії Future Generation Art Prize 2024, що присвячена головним творчим тенденціям нового покоління художників. Серед учасників проєкту митці як з України, так і з інших країн, що працюють з різними медіумами й техніками. Цього року художників об'єднує чутливість до внутрішніх зв'язків усередині родин та спільнот і колективні дії з подолання травми. Також митці продовжують досліджувати питання ідентичності та пошуку власного голосу, перебуваючи в діалозі з минулими поколіннями, що зазнали пригноблення.
Кураторками виставки стали Інга Лаце, Олександра Погребняк та Дар’я Шевцова. Побачити експозицію можна до 19 січня 2025 року. Нагадуємо, що Міжнародна премія була заснована Фондом Віктора Пінчука у 2009 році з метою відкриття нових імен та надання підтримки майбутньому поколінню художників.
Виставка World Press Photo 2024
У Музеї кіно Довженко-Центру триває виставка World Press Photo, присвячена найкращим знімкам минулого року, що документують війни, протести, кліматичну кризу та інші важливі події. До експозиції увійшли 129 фотографій, які журі конкурсу відібрало з понад 61 тисячі робіт. Головну нагороду «Фото року» отримав фотограф Мохаммед Салем зі світлиною «Палестинська жінка обіймає тіло загиблої племінниці», зробленою в Секторі Гази. Також серед переможців — українська фотографка Юлія Кочетова із серією «Війна — це особисте» та німецька авторка Йоганна Марія Фріц, що зафіксувала наслідки руйнування Каховської ГЕС. Відвідати виставку можна до 17 листопада.
Виставка переможців конкурсу MYPH Photography Prize, Dymchuk Art Gallery
Виставка робіт 8 сучасних українських фотографів, які були нагороджені премією MYPH Photography Prize. Журі відзначило Олексія Чистотіна, Ірину Кабиш, Айнур Сакішеву, Олю Коваль, Георгія Іванченка, Регіну Буквич, Нурлана Удовенка та Вероніку Моль. Усього на конкурс було подано понад 5 тисяч знімків. До участі допускали проєкти та завершені серії в жанрі художньої фотографії, створені протягом 2023–2024-го років. Роботи першої трійки призерів також представлять на груповій виставці в галереї Vasli Souza в Осло. Побачити експозицію в Dymchuk Art Gallery можна до 24 листопада.
«Структури взаємности», Jam Factory, Львів
У жовтні у львівському Jam Factory Art Center відкрилася виставка українських та закордонних художників «Структури взаємности», кураторками якої стали Катерина Ботанова, Ілона Демченко і Ксенія Малих. Проєкт пропонує подумати про різні досвіди суспільної взаємодії в складні часи. Експозицію презентували у двох секціях: «Просторі Минулого» та «Просторі Теперішнього». У першому митці діляться образами спогадів і забуття, втрат і відновлення, а також повернення власних голосів та історій. У другому архітектор та художник Олександр Бурлака спеціально для виставки створив конструкцію, де основні елементи підтримують один одного без будь-яких додаткових опор.
«Те, що в архітектурі називають структурами взаємности, українське суспільство перевідкрило для себе, інтуїтивно й болісно, у 2014 році, а з новою силою — у лютому 2022 року. Взаємність як тривалий жест віддавання та підтримки, який тримає життя та опирається знищенню. Взаємність як крихкий і вразливий зв’язок одне з одним, коли спільна сила залежить від кожного та кожної», — підкреслюють кураторки. Відвідати виставку можна буде до 23 лютого 2025 року.