20 головних виставок жовтня

Від виставки номінантів Премії Future Generation Art Prize до фотопроєкту World Press Photo

АВТОР:

ФОТО: Надані організаторами, Instagram

ОПУБЛІКОВАНО: 12 жовтня 2024

У жовтні на нас чекає багато відкриттів та масштабні мистецькі проєкти. PinchukArtCentre презентував виставку номінантів на Премію Future Generation Art Prize, у Довженко-Центрі продемонструють роботи переможців конкурсу World Press Photo, NAMU відзначає 125-річчя символічною експозицією, а Національний музей Тараса Шевченка об'єднав сотні митців у проєкті «Невидимі сади», присвяченому зв'язку людини і природи.

Також цього місяця свої персональні проєкти представлять українські художники Віталій Кохан, Ліза Обуховська, Віктор Гукайло, Олександр Крижановський, Тарас Ковач, Сергій Алієв-Ковика та фотографка Ксенія Каргіна. Докладніше читайте в нашому матеріалі.

7-ма Премія Future Generation Art Prize, PinchukArtCentre 

У жовтні PinchukArtCentre представив виставку 21 номінанта та номінантки Премії Future Generation Art Prize 2024, що присвячена головним творчим тенденціям нового покоління художників. Серед учасників проєкту митці як з України, так і з інших країн, що працюють з різними медіумами і техніками. Цього року художників об'єднує чутливість до внутрішніх зв'язків усередині родин та спільнот і колективні дії з подолання травми. Також митці продовжують досліджувати питання ідентичності та пошуку власного голосу, перебуваючи в діалозі з минулими поколіннями, що зазнали пригноблення.

Кураторками виставки стали Інга Лаце, Олександра Погребняк та Дар’я Шевцова. Побачити експозицію можна до 19 січня 2025 року. Нагадуємо, що Міжнародна премія була заснована Фондом Віктора Пінчука у 2009 році з метою відкриття нових імен та надання підтримки майбутньому поколінню художників. Володар головної премії отримає $100 000, з них $60 000 грошової винагороди та $40 000 як інвестицію в художню практику. Також присуджуються спеціальні премії на загальну суму $20 000, що можуть бути розділені на розсуд журі між декількома митцями (до п’яти осіб).

Найкращі виставки жовтня Київ

«Кола Сільваші», Український дім

Ретроспектива робіт відомого українського митця Тіберія Сільваші. Масштабний проєкт, організований у партнерстві з Українським музеєм сучасного мистецтва, знайомить з творами впливового художника-абстракціоніста, що з'явилися на світ в різний час та апелюють до різного історичного і соціального контексту. Картини митця, нагородженого Шевченківською премією, зберігаються в музеях та приватних колекціях в Україні, Європі та США. Поруч з роботами Тіберія Сільваші виставлені твори 86 інших митців — від Дієго Веласкеса до Нікіти Кадана. Відвідати виставку можна до 27 жовтня. 

Найкращі виставки жовтня

Віктор Гукайло, «Ковчег», Музей Ханенків

У жовтні Музей Ханенків представив персональну виставку українського художника Віктора Гукайла «Ковчег». До експозиції увійшли 77 графічних робіт митця, створених упродовж його життя. В основі проєкту історія про Ковчег, побудований Ноєм для порятнунку своєї родини та тварин від Всесвітнього Потопу. Автор підводить глядача до думки, що кожен із нас, умисно чи напівсвідомо, зводить протягом життя каркас власного корабля та облаштовує його каюти для укриття. Під час війни давня притча набуває нового змісту. В часи небезпеки й випробувань українське суспільство гуртом будує ковчег для захисту майбутнього країни. Роботи відображають різні періоди творчості художника, внутрішні трансформації та підштовхують до роздумів про справжні цінності життя. 

Ліза Обуховська, «Зв'язок», Kirisenko Art Gallery

12 жовтня у Kirisenko Art Gallery відкрилася персональна виставка української художниці Лізи Обуховської «Зв'язок». Свій новий проєкт мисткиня присвятила жіночій сутності, яку досліджує через живопис, кераміку та текстиль. Лізу цікавлять не лише індивідуальні історії, а й тема взаємопідтримки та єднання. Художниця віддає данину видатним українським постатям, зокрема Софії Яблонській. Через свої роботи вона переосмислює спадок відомої письменниці та фотографки, підкреслюючи важливість жіночих зв’язків у сучасному суспільстві. Побачити експозицію можна до 9 листопада.

Головні виставки жовтня

Віталій Кохан, «Завжди сьогодні», The Naked Room

Галерея The Naked Room представила глядачам персональну виставку українського художника Віталія Кохана «Завжди сьогодні», яку можна відвідати до 23 жовтня. Митець демонструє артефакти сьогоднішньої реальності, розмірковуючи над образом майбутнього. Він апелює до надійності каміння та різьбленого тексту, обʼємних предметів із мармуру, деревʼяних та металевих обʼєктів. Багато робіт в експозиції ідейно були створені художником ще до повномасштабного вторгнення, однак зараз він їх переосмислив, зокрема через обрані матеріали та контекст, в якому був завершений той чи інший предмет.

«Практика Віталія Кохана для нас завжди трошки про повернення до основ мистецтва, як-от увага до крихкості, краси буденності або замилування грубою первозданністю матеріалів — знайдених у товщі міського життя або таких, які прийнято вважати художніми», — зазначають кураторки Лізавета Герман та Марія Ланько. 

Також 14 жовтня у галереї відкриється виставка з фокусом на один твір у межах проєкту «Театр в контексті», спільної ініціативи The Naked Room та Малого театру. Глядачам покажуть роботу «Рожеві мрії» української художниці Олесі Трофименко. У мальовничому полотні з елементами вишивки мисткиня повертається до вже розробленої нею теми функціонування медіазображення. Побачити роботу можна буде до 14 листопада.

Найкращі галереї та музеї Києва

Ксенія Каргіна, Naked Landscapes, «Кудрявка»

10 жовтня у київському просторі «Кудрявка» відкрилася дебютна виставка української фотографки Ксенії Каргіної Naked Landscapes. Від вулканів Чилі до солончаків Болівії, від пустель Чаду до Чорного моря України — це проєкт про подорож до надр планети, трансформаційну силу краси, віднайдення зв’язків зі світом та самим собою. Переважна більшість фотографій була зроблена в диких місцях Південної Америки та Центральної Африки. У межах виставки відбудеться благодійний онлайн-аукціон. На ньому буде розіграно знімок із зображенням українського пейзажу, що був зроблений влітку 2024 року в Одесі. Всі зароблені кошти будуть направлені на потреби ЗСУ.

«Проєкт народився в Болівії. Здійснюючи давню мрію, я полетіла в Атакаму з квитком в один кінець: фотографувати вулкани та лагуни Альтіплано. Краса пейзажів настільки мене приголомшила, що натискання кнопки спуску затвора стало єдиною дією, яка допомагала мені втриматися в реальності», — розказує про свою серію Ксенія Каргіна. Побачити експозицію можна до 27 жовтня.

Найкращі виставки жовтня

Фото: Євген Нікіфоров

Виставка World Press Photo 2024

З 24 жовтня по 17 листопада в Музеї кіно Довженко-Центру відбудеться виставка World Press Photo, присвячена найкращим знімкам минулого року, що документують війни, протести, кліматичну кризу та інші важливі події. До експозиції увійдуть 129 фотографій, які журі конкурсу відібрало з понад 61 тисячі робіт. Головну нагороду «Фото року» отримав фотограф Мохаммед Салем зі світлиною «Палестинська жінка обіймає тіло загиблої племінниці», зробленою в Секторі Гази. Також серед переможців — українська фотографка Юлія Кочетова із серією «Війна — це особисте» та німецька авторка Йоганна Марія Фріц, що зафіксувала наслідки руйнування Каховської ГЕС.

Куди піти в Києві у жовтні

Виставка до 125-річчя NAMU

У серпні 1899 року український археолог Вікентій Хвойка влаштував виставку в залах Київського міського музею старожитностей і мистецтв, що й започаткувала зібрання сучасного Національного музею історії України. На честь 125-річчя інституції у NAMU відкрився проєкт «Витоки», що презентує глядачам 54 цінних експонати (серед них артефакти трипільської культури та скіфські старожитності), які могли демонструватися 1899 року, а також цікаві документи, пов’язані з діяльністю Вікентія Хвойки. Нагадуємо, що наразі музей відкритий для відвідувачів щочетверга, щоп'ятниці й щосуботи з 12.00 до 17.30.

Резиденція Катерини Алійник, thesteinstudio

У київському просторі thesteinstudio продовжується формат соло резиденцій, де художники отримують простір та всі матеріали для роботи над своїм проєктом. У жовтні учасницею ініціативи стала Катерина Алійник. Мисткиня почне працювати над довготривалим циклом картин, які в кінці складуться в одну нелінійну прогулянку. Через пейзаж Катерина розмірковує про війну та окупацію, а також говорить про красу ландшафтів Донбасу.

Художниця народилася 1998 року в Луганську. Через російську агресію їй довелося покинути своє рідне місто та переїхати. З 2016 року мисткиня живе та працює в Києві. До її основних медіумів належать живопис і текст. Презентація проєкту відбудеться 2 листопада.

Сергій Алієв-Ковика у книгарні «Сенс»

У жовтні в книгарні «Сенс» на Хрещатику відкрилася виставка робіт українського художника Сергія Алієва-Ковики «І серце повне пам'яті про пишне буяння квіту, назавжди зберігає згадку про світ який сьогодні став інший». До експозиції увійшли живописні та графічні роботи, дерев’яні об’єкти й гравіювання на мідних пластинах. У своїй творчості художник досліджує рідне місто Дніпро, цікавиться історичними аспектами, візуальними образами та специфікою міста, степовими краєвидами Дніпровського регіону, а також характером життя людини в соціумі та її внутрішньою комунікацією. Кураторкою проєкту стала українська мисткиня Тамара Турлюн. Відвідати виставку можна до 2 листопада.

Найкращі виставки Києва куди піти

«Структури взаємности», Jam Factory, Львів

19 жовтня у львівському Jam Factory Art Center відкриється виставка українських художників «Структури взаємности», кураторками якої стали Катерина Ботанова, Ілона Демченко та Ксенія Малих. Проєкт пропонує подумати про різні досвіди суспільної взаємодії в складні часи. Експозицію презентують у двох секціях: «Просторі Минулого» та «Просторі Теперішнього». У першому митці ділитимуться образами спогадів і забуття, втрат і відновлення, а також повернення власних голосів та історій. У другому архітектор і художник Олександр Бурлака спеціально для виставки створить конструкцію, де основні елементи підтримують один одного без будь-яких додаткових опор. 

«Те, що в архітектурі називають структурами взаємности, українське суспільство перевідкрило для себе, інтуїтивно й болісно, у 2014 році, а з новою силою в лютому 2022 року. Взаємність як тривалий жест віддавання та підтримки, який тримає життя та опирається знищенню. Взаємність як крихкий і вразливий зв’язок одне з одним, коли спільна сила залежить від кожного та кожної», — підкреслюють куратори. Відвідати виставку можна буде до 23 лютого.

«Ті, хто поряд», ЦІММ, Львів

12 жовтня у львівському Центрі інтелектуального мистецтва «Меркурій» (ЦІММ) відкриється виставка «Ті, хто поряд», інформаційним партнером якої стало видання Harper's Bazaar Ukraine. Експозиція досліджує тему співіснування людини з навколишнім світом на фізичному та духовному рівні. У проєкті взяли участь чотири сучасні українські художники: Артур Солецький, Петро Грицюк, Руслан Лучко та Сергій Дробишевський.

«Назва проєкту «Ті, хто поряд» символізує ідею співпраці та створення мистецтва разом із тими, хто знаходиться поруч — як у прямому, так і в символічному сенсі. Виставка об’єднує різні художні практики і техніки, створюючи діалог між картинами, скульптурами та іншими медіа, залучаючи глядача до цього діалогу, перетворюючи його на активного учасника мистецького процесу», — підкреслює художник Артур Солецький. Побачити виставку можна буде до 3 листопада.

Олександр Крижановський, «Властивості перебування», Peremoga

У просторі Peremoga відкрилася персональна виставка українського сучасного художника Олександра Крижановського «Властивості перебування». У своєму проєкті митець розмірковує про наше існування, плин часу та непостійність кожного моменту, а також проводить паралелі між дійсністю та сновидіннями. Олександр Крижановський працює з живописом, графікою та скульптурою. Митець зосереджений на дослідженні особистості, вивчає архетипи та конфлікти між внутрішнім світом і зовнішньою реальністю. Відвідати виставку можна до 9 листопада.

Найкращі виставки жовтня

Олена Турянська, «Агапе. Абсолютна любов», Мистецький Арсенал

24 жовтня у Мистецькому Арсеналі відкриється персональна виставка української сучасної художниці Олени Турянської «Агапе. Абсолютна любов». У своєму проєкті мисткиня звертається до важливого питання, як не дати собі зникнути під тиском трагічних обставин. Експозиція торкається тем пам’яті, взаємозв’язку простору й часу, пошуку рівноваги між зовнішнім і внутрішнім, — і водночас говорить про досвід повномасштабної війни, і способів говорити про неї. Виставка передає сьогоднішній стан українців — страх, втому, втрату, травму — і зрештою віднайдення в собі сили жити й не забувати.

Поняття ага́пе, що дало назву проєкту, в давньогрецьких філософів позначає найвищу форму любові — безумовну та всеохопну, ширшу за персональну. Виставка складається з робіт, створених переважно у 2023–2024 роках. Ольга Турянська вишивала, клеїла, різала й витинала під час і поміж повітряних тривог, із думками про друзів та знайомих на фронті й поблизу нього. Тому всі роботи пронизані дуже особистими переживаннями. Побачити проєкт можна буде до 2 лютого 2025 року.

Тарас Ковач, «Гуркіт. Стукіт. Шелест», Мала галерея Мистецького Арсеналу

10 жовтня у Малій галереї Мистецького Арсеналу відкрилася персональна виставка українського художника Тараса Ковача «Гуркіт. Стукіт. Шелест». Митець представив живописні роботи та відеоінсталяції, в яких осмислює досвід війни на прикладі трансформацій міського ландшафту. Створений у 2023–2024 роках проєкт демонструє формування нової екосистеми зелених зон, що стають прихистком та ареною бойових дій водночас. Кураторкою виставки стала Ганна Циба. Побачити експозицію можна до 3 листопада.

Найкращі виставки жовтня

«Невидимі сади», Національний музей Тараса Шевченка

З 10 до 27 жовтня в Національному музеї Тараса Шевченка триватиме виставка «Невидимі сади», що об'єднала роботи 124 сучасних українських митців, досліджуючи взаємозв’язок людини та природи. Проєкт торкається тем стійкості й відновлення, зосереджуючись на двох аспектах: вразливості зникомих рослин України, що постраждали від війни, та внутрішніх опор, які дозволяють нам переживати найскладніші часи. Куратори експозиції порівнюють їх із «невидимими садами», прихованими в кожному з нас.

Найкращі виставки Київ

Також у музеї триває виставка картин художників, що були нагороджені премією Шевченка у часи незалежності. До експозиції увійшли роботи Марії Примаченко, Анатолія Криволапа, Павла Макова, Віктора Гонтаріва, Феодосія Гуменюка, Івана-Валентина Задорожнього, Андрія Чебикіна, Андрія Бокотея, Любомира Медвідя, Андрія Антонюка, а також майстра художньої кераміки Олександра Ганжі. Побачити експозицію можна до 27 жовтня.

Найкращі виставки жовтня Київ

Виставка переможців конкурсу MYPH Photography Prize, Dymchuk Art Gallery

11 жовтня в київській галереї Dymchuk Art Gallery відкрилася виставка робіт 8 сучасних українських фотографів, які були відзначені премією MYPH Photography Prize. Журі відзначило Олексія Чистотіна, Ірину Кабиш, Айнур Сакішеву, Олю Коваль, Георгія Іванченка, Регіну Буквич, Нурлана Удовенка та Вероніку Моль. Усього на конкурс було подано понад 5 тисяч знімків. До участі допускали проєкти та завершені серії у жанрі художньої фотографії, створені протягом 2023–2024-го років. Роботи першої трійки призерів також представлять на груповій виставці в галереї Vasli Souza в Осло. Побачити експозицію в Dymchuk Art Gallery можна до 24 листопада.

Головні художні виставки Києва

«Сади мрій», Центр сучасного мистецтва M17

Проєкт досліджує теми співіснування людини зі штучним інтелектом та розширення горизонтів віртуальної реальності, в якій сьогодні створюється «новий Едем». Люди здавна зверталися до садів — як реальних, так і уявних — у пошуках прихистку. Варто лише згадати сади філософів, що були місцем кропіткого самовдосконалення, джерелом спокою та просвітлення. Ці асоціації зберігаються в інформаційному полі людства протягом століть. Однак куди нас може завести уява в пошуках раю? Що ховатиметься від ока в темних тінях пишної краси саду мрій? Над цими питаннями розмірковують учасники заходу. До експозиції увійшли роботи сучасних українських і міжнародних митців: Чао Фей, Рефіка Анадола, Aljoscha, Анатолія Ганкевича, Меґумі Охати, Вольфганга Стіллера та Анни Миронової. Відвідати виставку можна до 20 жовтня.

Що подивитися в Києві в жовтні


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ