Через три роки після смерті Андре Леона Таллі, культового американського фешн-журналіста, чию пам'ять вирішили вшанувати на честь цього балу, його присутність у світовій культурі знову відчутна. Причиною став цьогорічний Met Gala і нова виставка Інституту костюма Met — Superfine: Tailoring Black Style, у фокусі якої — мода темношкірих денді, особистий стиль Таллі та його внесок у формування естетичних кодів модної індустрії.
Наомі Кемпбелл, багаторічна подруга Таллі, згадала його роль не лише як редактора Vogue, а і як наставника, культурного амбасадора і захисника молодих талантів.
Андре Леон Таллі та Наомі Кемпбелл на гала-вечорі Met Gala 2006 року на тему Anglomania: Tradition and Transgression in British Fashion.
Постать Андре Леона Таллі не вперше з’являється у фокусі модної уваги, однак цього разу — в особливо символічному контексті. Його власні речі представлені у виставці Інституту костюма, а естетика Таллі вплинула на вбрання багатьох гостей цьогорічного Met Gala. Зокрема, Колман Домінго, співголова Met Gala, з'явився в королівському синьому плащі від Valentino, натхненому образом Теллі на Met Gala 2011 року.
Наомі Кемпбелл переконана: якби Таллі був живим, він був би «радісний до нестями й став би центром вечора». Але за її словами, важливіше інше: завдяки Met Gala та виставці про нього дізнається нове покоління, і не лише як про стиліста та редактора, а і як про яскравого представника світу культури.
У коментарі WWD Кемпбелл згадала спільну поїздку до Лагосу у 2019 році — тоді Таллі, попри те що пересувався на інвалідному візку, особисто приїхав на африканську прем’єру документального фільму The Gospel According to André. Це була його перша подорож до субсахарської Африки. За словами Кемпбелл, діти у Лагосі були зачаровані присутністю Таллі:
«Він був у своєму великому кафтані, а всі діти сиділи довкола і слухали його з захватом».
Андре Леон Таллі
Таллі не просто відвідав подію — він налагодив живе спілкування з молодими креаторами, які потім приїжджали до нього в Нью-Йорк. Вони залишалися в дружніх стосунках, влаштовували вечері, ділилися проєктами.
«Це була справжня історія любові. Нігерія полюбила його, а він полюбив Нігерію. Він був мрією. Він заряджав їх енергією, і вони заряджали його»,
— говорить Кемпбелл.
На думку супермоделі, головне в сьогоднішній історії — це посил для нової генерації дизайнерів і митців, які бачать у Таллі не лише журналіста, а й людину, яка подолала численні бар’єри:
«Це дуже важливо, щоб молоді креатори з усього світу, незалежно від того, чи мають вони змогу бути на Met Gala, знали, хто такий Андре і що він зробив для нашої індустрії. Його вплив стане постійною точкою відліку. Його спадок житиме».
Цьогорічний Met Gala став рекордним за сумою зібраних коштів — 31 мільйон доларів, що значно більше, ніж попередній максимум у 26 мільйонів. Для Кемпбелл це не лише фінансовий показник:
«Я не хочу більше чути, що Black не продається. Ми продаємось. Це неймовірно. Я знаю чимало молодих дизайнерів з усього світу, які вперше знайшли можливість потрапити на цей вечір»,
— зазначила вона в коментарі WWD.
Зі сльозами в голосі Кемпбелл сказала:
«Це змушує мене пишатися як Black-жінку, яка працює в індустрії вже 39 років. Це знак того, що наша боротьба не була марною».
Окремо вона згадала, як Таллі постійно повертався до спадщини Діани Вріланд — своєї наставниці з часів роботи в Інституті костюма:
«Навіть коли ми працювали разом у 90-х, він казав: “Ось як би це зробила місіс Вріланд”. Він не просто шанував її памʼять — він продовжував її традиції і передавав їх далі».
Андре Леон Таллі та Наомі Кемпбелл
Кемпбелл також пригадала зйомку з Таллі та Карлом Лагерфельдом у Ritz, натхнену «Віднесеними вітром»:
«Карл любив знімати вночі — це було надзвичайно весело. Маноло Бланік був з нами, Джон Гальяно, Джанфранко Ферре. А Андре постійно повторював: “Ось як би зробила місіс Вріланд”».
Особистий зв’язок між Таллі та молодими Black-моделями був не менш глибоким.
«Він завжди мене підтримував. Я завжди буду йому вдячна»,
— говорить Кемпбелл. Під час поїздки до Нігерії вони щодня показували фільм про Таллі, бо не могли вмістити всіх охочих на один сеанс.
Щоб зберегти памʼять про нього для своїх дітей, Кемпбелл викупила кілька особистих речей Таллі на аукціоні Christie’s у 2023 році.
«Я постійно була на звʼязку телефоном — це було важливо для мене, аби мати щось, чим я можу поділитися з дітьми»,
— зазначила вона.
На запитання WWD щодо цьогорічної Met Gala Кемпбелл відповіла, що хоч і не змогла бути присутньою на заході, але отримала запрошення одразу від кількох брендів:
«Було багато дезінформації, але я в порядку. Цього року я не змогла бути там, але була всією душею».
Instagram: @naomi
Андре Леон Таллі прокладав шлях іншим. Він створював моду, памʼятаючи про її спадщину, і водночас передавав її наступним поколінням. Завдяки таким особистостям, як Таллі, модна індустрія стає людянішою. А завдяки Наомі Кемпбелл та іншим його внесок не буде забутий.