Догляд за собою — це навичка, яка формується з юного віку. Чи не найпершою нашою рутиною в дитинстві після пробудження зранку і перед відпочинком вночі був процес чистки зубів. Спочатку улюблена щітка, далі — полуничний смак пасти, перший досвід користування ополіскувачем, який не хотілось повторювати через його насичений ментоловий смак і відчуття печіння, і ще безліч кроків на шляху формування такої корисної звички, як щоденна гігієна ротової порожнини.
Зараз, маючи під рукою науково обґрунтовані ресурси й знання, ми можемо без проблем дотриматись цього ритуалу. Далі розповідаємо, як краще слідкувати за гігієною ротової порожнини, аби уникнути проблем у майбутньому.
Використовуйте зубну пасту з фтором
Обирати пасту варто, враховуючи багато факторів, і це не лише відмітки «відбілювальна» й «зі смаком м'яти» на упаковці. Лікарі радять не уникати зубних паст із фтором, адже саме цей елемент створює захисний бар'єр навколо емалі, запобігаючи тим самим появі карієсу. Вміст речовини має бути від 0,9 до 1,45% — це оптимальна кількість, що не спричинить надлишок фтору.
Підійдіть до процесу скрупульозно
Ми звикли бачити навіть у фільмах, що герої приділяють цій рутині декілька секунд — так робити неправильно. Ви маєте виділити достатньо часу зранку і ввечері, аби ретельно почистити зуби, проводячи щіткою по верхньому й нижньому рядам зубів з обох сторін. Не поспішайте! Плавно рухаючись зверху вниз, очищаємо верхню щелепу, потім переходимо на нижню і такими ж плавними рухами, але знизу вверх, прибираємо наліт на зубах.
Не забувайте про язик
Наліт та залишки їжі й напоїв присутні також і на поверхні язика. Для більшої зручності використовуйте шкребок для язика — так ви позбудетесь бактерій, приборкаєте неприємний запах з рота, почнете яскравіше відчувати смаки й загалом матимете краще самопочуття. До речі, вчені давно дослідили, що використання шкребка зменшує загальну кількість мутантних стрептококів і лактобактерій у ротовій порожнині, запобігаючи карієсу й оральним інфекціям.
Завжди майте при собі зубну нитку
По-перше, зубна нитка проникає глибоко між зубами й допомагає очистити ротову порожнину від того шматочка броколі чи шпинату, який ви з'їли на обід. По-друге, цей процес також стимулює кровообіг ясен і цим зменшує ймовірність запалення. Радимо покласти невеликі кейси із зубною ниткою в усі сумочки, а також у косметичку — всього раз на день, і згодом ви не зможете без цього.
Зверніть увагу на ополіскувач для рота
Думка, що ополіскувачем можна замінити всі компоненти оральної гігієни, є помилковою, проте доповнити рутину цей продукт точно може. Він зменшує кількість кислоти в порожнині рота, очищає важкодоступні ділянки в яснах і навколо них, а також ремінералізує зуби. І звісно, очевидна перевага засобу — довготривалий аромат свіжості одразу після використання.
Насолоджуйтесь хрумкою їжею
Почнімо з того, що різновидів хрустких снеків є безліч, і тут ми говоримо саме про свіжі фрукти й овочі. Абразивна текстура цих продуктів може очищати поверхні зубів під час жування, м'яко видаляючи залишки їжі та зубний наліт, що запобігає карієсу. Окрім того що хрусткі фрукти та овочі є природною зубною щіткою, вони також містять необхідні вітаміни та мінерали, які підтримують міцність зубів і загальний стан здоров'я організму.
Навідуйтесь до стоматолога двічі на рік
Безумовно, щоденні звички мають вирішальне значення для загального стану здоров'я порожнини рота. Проте навіть найбільш старанні користувачі зубних щіток і постійні власники зубних ниток у ручній поклажі потребують регулярних візитів до стоматолога. Як мінімум мають бути планові чищення та огляд двічі на рік — саме така діагностика допоможе вам бути впевненими, що здоров’я вашої ротової порожнини в гарному стані, а також виявить проблеми на ранніх стадіях, якщо вони з'являтимуться.