Culture-знахідки: події та прем'єри березня, які вас надихнуть

Виставки українських художників і твори сучасних авторів

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Сергій Іллін, PinchukArtCentre, Voloshyn Gallery, Instagram

ОПУБЛІКОВАНО: 29 березня 2024

У березні глядачам презентували одразу декілька важливих мистецьких проєктів, присвячених боротьбі українців за незалежність, власну ідентичність та самостійне майбутнє: персональну виставку Нікіти Кадана «Промінь входить у ґрунт», колективну експозицію сучасних митців «Я з тобою» у PinchukArtCentre, а також проєкт Алевтини Кахідзе From South to North, що представив Україну на першій Мальтійській бієнале.

У світі літератури цей місяць також відмічений важливою подією — презентацією антології сучасної української прози «Переступи». Розказуємо про ці та інші культурні новини березня. 

Виставка Нікіти Кадана «Промінь входить у ґрунт», Voloshyn Gallery

Однією з найважливіших виставок березня став персональний проєкт Нікіти Кадана у Voloshyn Gallery, що ставить перед глядачем філософські питання про минуле, сьогодення та майбутнє України, на які не так просто відповісти. В експозиції представили живописні твори, малюнки, створені вуглем, та скульптури з хромованого металу. Земля в роботах художника — це одночасно символ історичного зв'язку з попередніми поколіннями і травми, яку принесла з собою нова війна. Сонце ж тут виступає означенням колоніального насильства і підкорення. Саме тому виставка отримала назву «Промінь входить у ґрунт» — вона демонструє болючі наслідки тиранії та боротьбу українців за свободу і незалежність. Це інтелектуальний проєкт позбавлений кліше. Детальніше про експозицію та її сенси Нікіта Кадан розказав в ексклюзивному інтерв'ю Harper's Bazaar.

Виставка «Я з тобою», PinchukArtCentre

У березні PinchukArtCentre представив глядачам одразу дві нові експозиції — проєкт «Теорема влади», присвячений відомому художнику Олександру Ройтбурду, та колективну виставку «Я з тобою», що об'єднала сучасних українських і закордонних митців. Вона досліджує тему «нормальності» в умовах війни, а також питання міграції і втрати дому, репресій інтелігенції та боротьби за свободу слова і національну культуру. Проєкт знайомить з досвідами художників з різних країн, нагадуючи про важливість емпатії, яка не обмежується географією та кордонами. Авторитарні режими століттями чинять тиск на людей, що відстоюють власну ідентичність, та спротив продовжується. У виставці взяли участь Роман Хімей та Ярема Малащук, Анна Звягінцева, Катерина Алійник, Катерина Лисовенко, Ян Фабр, Філіпе Баеза, Шилпа Гупта та інші талановиті автори.

Стрічка «Пам'ять любові» з Джессікою Честейн

Однією з найочікуваніших прем'єр березня стала романтична драма «Пам'ять любові» з Джессікою Честейн у головній ролі. Слідкувати за роботами акторки, які характеризує емоційна глибина та майстерність, мені особливо цікаво після її участі в серіалі «Сцени з подружнього життя». Її нова стрічка також звертається до теми близькості і самотності, а ще делікатності, готовності приймати людей з усіма їх слабкостями, важливості роботи з власними емоційними травмами та вмінню починати нову сторінку у житті. Партнером Джессіки Честейн у фільмі став Пітер Скашґорд — він зіграв чоловіка, закоханого у героїню акторки, Сильвію. На честь виходу стрічки на великий екран ми згадували найкращі ролі зірки — пропонуємо прочитати про них докладніше.

Антологія сучасної української прози «Переступи»

Підтримка національної культури, в тому числі літератури, стала своєрідною формою спротиву агресії і є важливою частиною життя українців. У березні читачам представили важливу збірку, до якої увійшли тексти одразу 20 сучасних українських авторів, випускників мистецької школи Litosvita. Це чудова можливість краще познайомитися з творчістю молодих письменників, які працюють з різними темами і є майбутнім літературної сцени. У створенні антології «Переступи» взяли участь Ганна Городецька, Сергій Рафальський, Таїсія Наконечна, Павло Матюша, Роман Буданов, Теа Саніна, Яна Сотник, Мира Бо, Лідія Філяс, Дарина Михальчук, Анна Богданова та інші талановиті автори. Презентація збірки пройшла у книгарні-кав'ярні «Сенс» на Хрещатику, що одразу після відкриття стала однією з найпопулярніших в Києві.

Instagram: @readellion

Участь України в першій Мальтійській бієнале

У березні концептуальна художниця Алевтина Кахідзе представила Україну на першій Мальтійській бієнале з проєктом From South to North. Він пропонує європейським глядачам поглянути на Україну не як на елемент колишньої радянської імперії, а як на частину цивілізованого світу — країну, що має травматичне минуле, та сильну волю й унікальну культуру. Через історію власної родини мисткиня нагадує про потрясіння XX століття, що руйнували людські долі, змушували українців полишати свій дім та виживати під тиском тоталітарного режиму. Цей проєкт дає можливість Україні проявити власний голос та звернути увагу закордонної аудиторії на те, що боротьба за свободу і власну ідентичність продовжується не 2 роки, і не 10, а довгі століття. 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ