Художниця Марина Абрамович представить масштабну виставку в Амстердамі

Свої найкращі роботи за п'ятдесят років

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Marina Abramović

ОПУБЛІКОВАНО: 15 березня 2024

Відома сербська художниця Марина Абрамович, яка ввійшла в історію сучасного мистецтва як авторка експериментальних перформансів, готує велику ретроспективну виставку, що відкриється 16 березня у Міському музеї Амстердама. 

В рамках експозиції глядачам покажуть 60 робіт художниці, які вона створила протягом п'ятдесяти років, — від її перших перформансів у колишній Югославії до знаменитих колаборацій з коханим чоловіком та митцем Улаєм і нових сольних проєктів.

На виставці представлять фотографії, відео, скульптури, а також продемонструють вживу 4 перформанси: «Мистецтво повинно бути красивим, митець повинен бути красивим» (1975), Imponderabilia (1977), Luminosity (1997) та «Будинок з видом на океан» (2002).

Робота «Будинок з видом на океан» — одна з найвідоміших у біографії Марини Абрамович. Зокрема, її згадали в шоу «Секс у великому місті» з Сарою Джессікою Паркер. В основі проєкту, який художниця створила після приїзду до Нью-Йорка, лежить експеримент — Марина Абрамович на 12 днів відмовилася від їжі та пила тільки воду.

Вона помістила себе у штучний простір, що нагадував будинок з 3 кімнатами, а замість сходинок поставила ножі. Так художниця хотіла продемонструвати, що змінивши власну рутину, вона здатна змінити свій внутрішній стан та відчуття глядачів, які приходять на неї подивитися. Побачити цю та інші роботи мисткині в Амстердамі можна буде до 14 липня 2024 року.

77-річна художниця не раз піддавала випробуванню власне тіло, використовуючи його як інструмент для перформансу. Так, у культовій роботі «Ритм 0» 1974 року вона залишила для відвідувачів галереї 72 об'єкти на столі та дозволила використовувати їх як завгодно, взаємодіючи з нею. Деякі предмети могли подарувати приємні відчуття, інші — біль. Зокрема серед них були троянда, мед, перо, батіг, ножиці й навіть пістолет з одним патроном. 

У 2017 році Марина Абрамович вперше представила свою роботу в Україні в межах експозиції PinchukArtCentre «Крихкий стан». Вона презентувала в Києві перформанс «Генератор» — сама художниця не брала в ньому участі, зробивши головними учасниками відвідувачів виставки. Абрамович запропонувала глядачам вдягти навушники та пов'язки на очі, добровільно позбавивши себе слуху і зору, та спробувати краще «почути» власне тіло.

Також у 2021-му мисткиня створила в Києві інсталяцію «Кришталева стіна плачу», приурочену до 80-ї річниці розстрілів у Бабиному Яру. Символічний артоб'єкт складається із 75 кварцових блоків і був зроблений на замовлення Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр».

Нагадуємо, у січні художниця випустила лінійку б’юті-засобів Abramović Longevity Method, до якої увійшли лосьйон-ексфоліант і три типи рослинних крапель, що захищають і зволожують шкіру.  


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ