Життя у карантині: письменник Дорж Бату про те, що відбувається в США під час епідемії

З перших вуст

Культура / Стиль жизни
14 апреля 2020 / Фото: Дорж Бату
Поделись с друзьями:

Дорж Бату (Андрій Васильєв) письменник, автор дилогії «Франческа. Повелителька Траєкторій» і «Франческа. Володарка офіцерського жетона». Колишній український журналіст. Нині математик і спеціаліст з траєкторій космічних апаратів.

Дорж БатуФото: Валентин Кузан

«Життя у карантині» – найголовніший цьогорічний виклик для американців. Пандемія витіснила з інформаційного поля навіть президентські вибори, котрі мають відбутись вже  цієї осені. Протистояння людства і COVID-19 набагато актуальніше, аніж двобій кандидатів від республіканців та демократів.

США наразі очолює сумну статистику щодо поширення коронавірусу. Лише на час написання цієї статті, наприкінці першого тижня квітня, у Сполучених Штатах було зареєстровано майже 368 тисяч випадків і 11 тисяч смертей. На момент виходу цієї статті, ці цифрі будуть у рази більше. Просто порівняйте ці дані і ви отримаєте більш-менш реальні темпи розповсюдження зарази.

Як живуть у цих умовах американці? Як при воєнному стані, чи як у часи Великої Депресії?

США карантинДля початку скажу, що ситуація у різних частинах країни різна. Вона критична у Нью-Йорку і доволі спокійна у Міннесоті. Крихітний Род-Айленд на східному узбережжі вживає зовсім інших заходів, аніж величезна Каліфорнія на заході. Я розповім вам про те, чим живе штат Коннектикут – частина Нової Англії, котра межує з епіцентром зараження – Нью-Йорком.

Карантин тут вводили поступово. Коли 3 березня у штаті був зафіксований перший випадок, ніхто ще особливо не переживав. Усі спостерігали за пандемією у Китаї і попри невтішні прогнози вірусологів думали, що це якесь локальне явище. Але коли буквально за пару тижнів кількість хворих різко сягнула сотні, прийшло розуміння, що біда на порозі.

Спочатку відмінили усі масові заходи – концерти, вистави, ярмарки, фестивалі і конференції. Потім одразу закрили школи, коледжі і університети – їх перевели на онлайн навчання. На віддалений спосіб роботи перейшли і деякі офіси. Приблизно за тиждень, влада штату рекомендувала закрити на карантин ресторани і одягові магазини. Але магазини хіба обмежили робочий день. Кількість хворих продовжувала різко зростати, і аж тоді, а трапилось це у середині березня, у штаті закрили весь так званий non-essential business – тобто заклади, котрі не були життєво необхідні – одягові магазини, ресторани, кафе і підприємства, котрі не були пов’язані зі стратегічними галузями. Почався карантин.

Дорж БатуЗараз працюють лише продуктові магазини і стратегічно важливі підприємства. Я працюю у космічній галузі і нам усім роздали так звані «дозволи на водіння». В мене у перепустці вказано, що мій підрозділ «підтримує урядові структури США» і мені, відповідно, дозволено пересуватись дорогами.

Внаслідок таких заходів, на найжвавішому гайвеї штату – І91 зник трафік – з середини березня я не бачив жодного затору. Але особливого контролю з боку поліції немає. Хоча, заради справедливості, варто зазначити, тут особливо цим ніхто не зловживає – карантин так карантин, і здебільшого усі сидять по домах, зрідка виїжджаючи у магазини.

Америка карантинЯк і всюди, у перші дні карантину тут начисто зник туалетний папір. Щоправда, він з’явився буквально за тиждень, але санитайзери поки що досі у дефіциті.

Обов’язкова для усіх умова – соціальна дистанція у шість футів (1.82 метра). У магазинах на підлозі біля кас з’явились спеціальні відмітки, котрі не дозволяють стояти ближче аніж необхідні 6 футів. І навіть з’явились правила пересування по торгівельним залам: між стендами можна пересуватись лише у одному напрямку, аби покупці не йшли назустріч один одному. Все, як у правилах дорожнього руху. Крім того, є правило, коли зранку магазини можуть відвідати виключно люди поважного віку. Це зроблено для того, аби відділити людей з «зони ризику» від інших покупців, а також через те, що саме зранку асортимент товарів у магазинах значно більший.

США карантинМаски на вулицях ніхто поки не носить, бо не було прямої директиви від федеральних санітарних служб – це поки що на власний розсуд. Але там, де передбачається контакт з людьми (наприклад, у тих же магазинах), маски і рукавички рекомендовані.

Здебільшого конектикутці законослухняні громадяни, але і тут трапляються винятки – поодинокі барбекю, вечірки і великі компанії. Тому наприкінці березня були закриті усі парки, а поліція терпляче роз’яснює порушникам, нові правила. Але пловців з річок ніхто, звісно, не виловлює – займатись спортом, дозволено, за умові дотримання «соціальної дистанції».

Дорж Бату СШАЖиття у штаті завмерло до початку травня – саме до цього часу триває карантин, хоча за прогнозами лікарів, пік епідемії у Коннектикуті очікується якраз на травень, у той час, як у Нью-Йорку вона вже піде на спад. У соцмережах є спеціальні розділи, де користувачі можуть попросити про допомогу або запропонувати її.

Сидіння вдома – це відсутність роботи, а відсутність роботи – це збитки. Наприкінці березня федеральна влада пішла на безпрецедентні міри, і аби підтримати громадян, ухвалила пакет стимулювання економіки, вартістю у 2,2 трильйона доларів. У рамках цього пакету усі американці у квітні отримують разову виплату у 1200$. Подружжя отримають по 2400$ плюс по 500$ на кожну дитину.

Ці міри дозволять підтримувати економіку США протягом трьох місяців. А далі – побачимо.