Сила мистецтва: 5 найкращих фільмів про легендарних художників

Пізнавальні та дуже красиві

Культура / Фильмы + ТВ
14 февраля 2022 / Фото: кадр з фільму
Поделись с друзьями:

Для тих, хто насамперед у новому місті біжить до галереї, хто колекціонує альбоми з репродукціями та кого надихає мистецтво — нова кінопідбірка від продюсера та сценариста Юрія Рудого. Цього разу — про видатних художників минулого. Біографії великих, що ожили на екрані, — найпростіший і найцікавіший спосіб розібратися у світовому арт-процесі!

Котячі світи Луїса Вейна, 2021 (The Electrical Life of Louis Wain)

Найновіший із фільмів про художників, який уже встиг здобути популярність у всьому світі. Буквальний переклад назви стрічки — «Електричне життя Луїса Вейна» — не тільки відсилає до великих теорій художника про природу електрики, але і якнайкраще відображає саме його життя: Вейн живе ніби на голках.

Бенедикт Камбербетч (продюсер і виконавець головної ролі) задумав фільм про видатного британського живописця Луїса Уейна давно: «Його любили і шанували кілька поколінь, але потім про нього забули... Ми плануємо показати аудиторії щиру, надихаючу, грайливу історію про стійкість, творчість та неминучу силу кохання». Луїс Вейн прославився своїми антропоморфними зображеннями кішок: на його картинах вони грають у крикет, п`ють чай, одружуються — зовсім як люди! Дивлячись на ці милі роботи, важко повірити, що їх створила глибоко нещасна, заплутана людина.

Сьогодні багато дослідників схиляються до думки, що Вейн страждав на розлад аутичного спектру — а наприкінці XIX століття його просто вважали диваком. Вейну важко порозумітися з оточуючими, навіть мати і сестри не сприймають Луїса таким, який він є. Єдина споріднена душа в усьому світі — гувернантка Емілі, з якою, здійснивши гучний мезальянс, одружується Луїс. Їхнє сімейне щастя триває недовго: незабаром Емілі помирає від раку. Але перед смертю просить чоловіка продовжувати малювати та дарувати людям радість через свої добрі незвичайні картини. Луїс слідував цьому завіту, як умів, все життя.

Генії: Пікассо, 2018 (Genius: Picasso)

Другий сезон унікального проекту від National Geographic присвячений Пабло Пікассо — 10-серійне шоу розповідає все життя митця. Особливу увагу в серіалі приділено особистому життю велелюбного художника. Що ж, це не дивно: сам Пікассо неодноразово зізнавався, що жінки для нього є головним джерелом натхнення. Шоу нерідко критикують за те, що в ньому мало показується процес створення картин, натомість життєві перипетії художника відображені у всій повноті. Головну роль виконав Антоніо Бандерас — він, як і сам Пікассо, родом із Малаги. Крім Іспанії, зйомки проходили також у Парижі та Будапешті — вийшло по-іспанськи яскраве та чуттєве кіно.

Поллок, 2000 (Pollock)

Про американського генія абстракціонізму знято лише один фільм — зате який! І сьогодні, через два десятки років, кінострічка Еда Гарріса (він виступив режисером та виконавцем головної ролі) справляє глибоке враження. Фільм розповідає про те, як Джексон Поллок у середині минулого століття здійснив революцію у живописі та про те, яким прокляттям для особистого життя художника виявився його творчий геній. Спочатку молодого зухвалого живописця не приймають — сучасники називають роботи Поллока «мазнею» і не бачать у них нічого особливого. Втім, Поллок упевнений у своїй геніальності і не має наміру здаватися — і одного прекрасного дня його талант таки помічають, він отримує перші замовлення та визнання. Але це не робить його щасливим. Поллок продовжує пити, і його неконтрольовані спалахи гніву загрожують занапастити і його самого, і стосунки з дружиною, художницею Лі Краснер.

Ван Гог. На порозі вічності, 2018 (At Eternity`s Gate)

А ось про найбільшого постімпресіоніста знято чимало картин — але ця просто заворожує. По-перше, акторський склад. Блискучий Віллем Дефо в головній ролі — заради неї він, до речі, вчився малювати у стилі Ван Гога. Також варто відзначити Руперта Френда у ролі брата художника Тео та Оскара Айзека, котрий зіграв Поля Гогена. По-друге, чарівні локації зйомок. Фільм присвячений останнім рокам життя художника, і зйомки проходили у місцях його фактичного проживання: в Арлі, Сен-Ремі-де-Провансі, Осер-сюр-Вазі, Парижі. Нарешті, хочу звернути окрему увагу на операторську роботу — вона вища за усілякі похвали! Метою операторів було показати, як бачив світ Ван Гог. Насичені великі плани, рвана гра світла і тіні створюють неймовірну, трохи гарячкову атмосферу — цілком імовірно, що великий художник сприймав навколишню дійсність саме так.

Гоген. У пошуках раю, 2017 (Gauguin in Tahiti: Paradise Lost)

Кінострічка про ще одного постімпресіоніста з Венсаном Касселем у головній ролі показує таїтянський період життя Поля Гогена. Втомившись від гучного та фальшивого Парижа, художник втік у край первозданної природи та простодушних жителів острову. На Французькій Полінезії не лише творчість Гогена отримує нове дихання — сам художник на схилі літ переживає другу молодість. Юна Техура була зовсім не схожа на жінок, яких Гоген знав раніше: його першу дружину-датчанку Метте та численних паризьких коханок. М`яка, покірна, екзотична Техура стала спочатку натурницею, а потім дружиною Гогена. Втім, його мрії про набутий рай зіткнулися з суворою дійсністю: життя на Таїті виявилося не таким райдужним, як він мріяв, а Техура — не такою покірною, як здавалося спочатку.

Реклама