Олена Лавренюк про українське кіно, Голлівуд та фемінізм

Інтерв`ю з українською акторкою театру і кіно

Культура / Фильмы + ТВ
7 сентября 2020 / Автор: Иванка Петрович / Фото: Наташа Кот
Поделись с друзьями:

Олена Лавренюк грає в театрі та кино, а також займається акторською освітою в Україні, ініціює проведення у Києві майстер-класів з акторської майстерності голлівудським коучем Іванною Чаббак. Зараз Олена працює над власним проєктом – мінісеріалом «Кава з кардамоном», який обіцяє стати найстильнішим костюмованим серіалом в Україні. Окрім цього, акторка продовжує зйомки містичного трилеру «Егрегор», в якому Олена грає головну жіночу роль. Harper’s Bazaar поспілкувався з Оленою Лавренюк, дізнався її думку щодо репрезентації жінки в кінематографі, українського кіно та стилю й розпитав про роботу над проєктом «Кава з кардамоном».

Розкажіть про ваш карантин. Як ви його провели та як він вплинув на вашу роботу в кіноіндустрії?

Зізнаюся, що я мала багато планів на карантин, як і багато людей, але більшість із них так і не здійснились. Проте це не привід для відчаю. Як тільки карантин послабили, ми почали активну підготовку до зйомок наших проєктів, звісно ж, відповідно до всіх вимог та умов, що не спрощує ці процеси. Але індустрія зрушила з мертвої точки, і саме це надає нам зараз сил та завзяття працювати ще більше і краще. Під час мого карантину я змогла присвятити багато часу сім’ї, донькам та відпочити. Не знаю, коли б ще в мене з’явилася така можливість.

Ви зараз працюєте над міні-серіалом «Кава з кардамоном». Кажуть, що він має бути одним із найкрасивіших костюмованих серіалів України. Розкажіть про проєкт детальніше. Які костюми ви використовуєте та чи співпрацюєте з українськими дизайнерами?

Дякую за такий чудовий комплімент авансом! Це мій перший проєкт не просто як актриси, а й як шоуранера та одного з продюсерів (разом із Solar Media та телеканалом СТБ). А серед моїх головних завдань – створити дуже якісний продукт і показати, що в Україні можуть продукувати красиве, стильне кіно та ТБ-проєкти. Тому для «Кави з кардамоном» ми запросили чудового художника з костюмів Дмитра Курято, який вже зробив не один історичний проєкт. Капелюшки моєї героїні створює Марта Холод. Ми дуже ретельно та прискіпливо підбираємо всі деталі: костюми, штори, меблі, щоб усе було витримано в одній кольоровій гамі.

Розкажіть про співпрацю з актором Омрі Роузом над фільмом «Егрегор». Чи складно вам було відігравати сцени англійською?

Відігравати сцени англійською нескладно, та все ж таки ця мова мені не рідна. Тому, на жаль, місця для імпровізації тут немає. А з Омрі ми чудово співпрацюємо: він приїхав до України завчасно, щоби потренувати мою англійську. І завжди знаходить час, аби допомогти мені та розкласти текст.

Чи не хотіли б ви розвивати свою акторську кар’єру в Голлівуді? З яким режисером мрієте попрацювати?

Звісно, кожен бажає потрапити до Голлівуду, тому що саме там осередок світової кіноіндустрії та акторства. Проте я все-таки за те, щоб розвиватись у своїй країні. Якщо ж хтось приїде знімати до нас, то завжди є можливість потрапити в такий проєкт. А цілеспрямовано до Голлівуду, мені здається, треба їхати в дитинстві, років у 12, щоб розпочинати там свою кар’єру. Це не такий простий механізм, він не працює як «просто хтось когось помітив» – ні, це велика праця.

Яке українське кіно ваше найулюбленіше? Є кінострічки чи режисери з України, якими ви захоплюєтесь?

Українське кіно в нас дуже стрімко розвивається. З’являється дедалі більше нових режисерів, гідних уваги. Хоч я не можу сказати, що всі жанри, в яких вони працюють, імпонують саме мені, але те, що вони роблять, – це об’єктивно круто. От, наприклад, «Мої думки тихі» Лукича – дуже талановито знято. А ще мені подобається, як знімає Стас Капралов, хоча це й інший жанр, а також Марина Степанська, з якою я зараз співпрацюю над серіалом. Вона просто вразила мене своїм повним метром «Стрімголов».

Чи подобається вам захопленість кіноіндустрії феміністичною темою сьогодні? Як ви ставитеся до репрезентації жінки в кіно, що існує сьогодні?

Так, мені імпонує порушення феміністської теми в кінематографі. Жінка в українському суспільстві дуже недооцінена як особистість. Я солідарна з жінками та підтримую рівноправність! Жінку мають поважати за її досягнення, не знецінювати її, а також  сприймати її у робочому процесі як рівну.

Окрім гри в театрі та кіно ви займаєтеся акторською освітою в Україні, ініціюєте проведення у Києві майстер-класів з акторської майстерності голлівудського коуча Івани Чаббак. Розкажіть, які недоліки існують у кіноосвіті в Україні та як їх усунути?

Хоч як би жорстко це не звучало, але з кіноосвітою в Україні великі проблеми, її в принципі немає. Тому що виші, які надають акторську освіту, більше спрямовані на театр, а не на кіно. Але ж кіно – це трохи інша специфіка. І саме тому в мене було велике бажання організувати майстер-клас Івани – такої професійної освіти в нашій країні немає ніде. Максимум, що ми маємо в цій сфері, – власні освітні ініціативи акторів, які вже подолали якийсь шлях і можуть поділитися досвідом. Сподіваюся, що я й надалі матиму змогу організовувати дещо подібне, адже на собі відчуваю, наскільки це потрібно нашим акторам і який безцінний досвід дають такі воркшопи.

Ви стильно вдягаєтеся. Як би описали свій стиль? Без яких речей не можете уявити свій гардероб?

Я люблю красивий одяг, красивих людей, красиві інтер’єри – для мене це естетичне задоволення. Звісно, мені не обійтися без простої футболки і джинсів. Та якщо вдень я можу проходити в одному стилі, то ввечері  обов’язково дуже ретельно підберу образ для виходу, бо дуже люблю цей процес. Це приносить мені велике задоволення – таке собі хобі.

Хто ваші ікони стилю?

Щодо ікон стилю... Можу сказати, що моїм натхненням є мої подруги та нові знайомі, а ще люди, які мене оточують.