Три ініціативи, які підтримують жінок у науці: L’Oréal, Cartier, STEM is FEM

Заохочуючи жінок до розвитку

Культура / Книги, музыка, арт
28 мая 2021 / Фото: Video screenshot
Поделись с друзьями:

Посудомийна машина, м`ясні консерви, Wi-Fi, підгузки – усі ці звичні для нас речі винайшли жінки. Проте у суспільстві й досі побутує думка, що справжніми винахідниками в історії людства були та залишаються чоловіки. Отже, саме час розповісти про ініціативи, які популяризують інформацію про жінок в науці, підтримують їх та заохочують до розвитку.

Фонд LOréal та ЮНЕСКО

Згідно з останнім опублікованим дослідженням ЮНЕСКО про жінок у науці, кількість жінок, які займаються науковою діяльністю зростає, проте досі залишається дисбаланс. Серед усіх випускників інженерних спеціальностей кількість жінок – всього 28%, а серед випускників спеціальностей, пов’язаних з комп’ютерними науками – 40%.

Щоб заохотити жінок займатися наукою та розповісти світу про видатних науковиць сучасності, ЮНЕСКО разом із фондом L’Oréal щорічно присуджує премію «Для жінок у науці». Нагороджують п’ятьох вчених, які досягли значних успіхів у галузі природничих наук, математики та інформатики.

Програма триває уже протягом 23 років, і за цей час 117 лауреатів з різних країн світу здобули нагороди, а підтримку своїх ідей і проєктів отримали 3500 талановитих молодих жінок-науковиць. Зокрема, це жінки із малозабезпечених родин, яким надається можливість навчатися на програмах професійної підготовки та згодом працювати у галузі краси, а також це науковиці, що розробляють проєкти з боротьби зі змінами клімату. «Світу потрібна наука, а науці потрібні жінки», - переконані організатори ініціативи.

Три роки тому українські жінки отримали змогу подавати заявки на участь в Українській Премії L`Oréal-UNESCO «Для жінок у науці».

Cartier Women`s Initiative

Всесвітньо відомий ювелірний дім теж не залишився осторонь підтримки жінок. У 2006 році була започаткована соціальна ініціатива Cartier Women`s Initiative, спрямована на те, щоб підтримати жінок-підприємиць. Подати заявку на участь у програмі можуть стартапи, які створені та очолювані жінками у будь-якій країні світу, та працюють відповідно до Цілей сталого розвитку ООН.

Жінки-переможниці ініціативи не тільки отримують фінансову допомогу на розвиток власної справи, а також соціальну підтримку та можливість удосконалити особисті лідерські якості. Наразі жінки, об`єднані цією ініціативою, – це потужна спільнота, учасниці якої активно взаємодіють, створюють спільні соціально значущі проєкти, отримують стипендіальну підтримку та менторську підтримку.

Дім Cartier підтримує незалежних, новаторських, допитливих, цілеспрямованих та майстерних жінок-підприємниць, які стають «агентами змін» у світі – і як особистості, і як представники малого бізнесу. Серед переможниць конкурсу є жінки, досвід яких справді надихає на зміни. Так, одна з історій пов’язана зі стартапом жінки-стоматолога, які заснувала освітній центр для людей з особливими потребами, оскільки такі потреби були у її дочки, а інфраструктура у країні, де вони проживали, не задовольняла їх. Отже, ця жінка була націлена на те, щоб розв`язати проблему для усіх матерів, які опинялися у подібних ситуаціях.

«Наука – це вона» від STEM is FEM

Програми підтримки талановитих дівчат, які хочуть спробувати свої сили у технічних галузях, є і в Україні. Благодійний освітній проєкт STEM is FEM займається популяризацією технічних спеціальностей серед українських школярок. Його створено за ініціативи айтівця, засновника венчурної студії Pawa та фонду Roosh Ventures Сергія Токарєва.

Проєкт регулярно проводить безплатні освітні модулі для старшокласниць, під час яких дівчата можуть познайомитися ближче з однією із STEM-галузей, а також відвідати блок мотиваційних лекцій від жінок, які побудували блискавичну кар’єру у державному секторі, соціальній сфері чи у бізнесі. Крім того, учасниці випробовують власні сили у творчому завданні та змагаються за цінні призи – освітні курси та приладдя, яке допоможе самостійно розвиватися у вибраній галузі.

Цього року за підтримки ООН Жінки в Україні та Дитячого фонду ООН в Україні (ЮНІСЕФ) організатори STEM is FEM реалізовують освітній арт-проєкт «Наука – це вона», мета якого – привернути увагу громадськості до науки «з жіночим обличчям», розбити стереотипні уявлення про те, що робота в STEM –  це «чоловіча» справа, а також познайомити молодих дівчат зі здобутками українських жінок-науковиць, що може надихнути їх на обрання кар’єрного шляху в STEM.

До артініціативи долучилися відомі українські ілюстратори, які створили 12 портретів жінок, що зробили вагомий внесок у розвиток світової науки, а понад 500 дівчат з усієї країни написали конкурсні есе про героїнь проєкту.

10 червня відбудеться благодійний вечір, на якому оголосять переможницю конкурсу есе, та проведуть аукціон, на якому серед інших лотів можна буде придбати портрети науковиць у вигляді крапто-арту. Усі деталі можна знайти на сайті www.stemisfem.org .