5 українських письменників, імена яких потрібно знати

Головні герої проекту Harper`s Bazaar «Літнє читання»

Культура / Книги, музыка, арт
16 июля 2019 / Автор: Ekaterina Popova / Фото: Предоставлены авторами, Getty
Поделись с друзьями:

Щорічний проект «Літнє читання» вже став доброю традицією журналу. Він дає унікальну можливість насолодитися надихаючими текстами як признаних, так і зовсім молодих українських письменників. Напередодні проекту, цьогорічна презентація якого відбудеться 18 липня, Harper`s Bazaar вирішив поспілкуватися з авторами та дізнатися більше про мрії, виклик, role model у літературі та диджиталізацію. Твори письменників можна прочитати в останньому випуску журналу. 

Дорж Бату

ДоржФото: Оксана Емец

Папір або смартфон?

У роботі з текстами смартфон, звісно. А в туалеті – папір. 

Facebook або Instagram?

Для текстів і самовираження – Facebook. Щойно ось подивився у свій Instagram – взагалі немає нічого ані про книжки, ані про роботу. Суцільні діти і собаки. І трохи природи. 

Зателефонувати або написати?

Для сім’ї, рідних та друзів – зателефонувати. Почути рідний голос, інтонації,  дуже важливо. По бізнесу – писати. Тут важливо мати час обдумати і написати все ясно і лаконічно.

Електронна книга або паперова?

Залежить від того, наскільки книга доступна і як зручно брати її із собою. Звісно, куди приємніше завалитись з улюбленою книжкою у м’яке крісло, аніж вдивлятись у дісплей. Але якщо йдеться про підручники або довгі робочі інструкції, котрі дуже люблять у НАСА, тоді електронний варіант, звісно, зручніший. 

Я черпаю натхнення з чашки кави. Погано варить зранку довбешка? – Кави. Голова пухне від цифр і обрахунків? – Кави. Нервуєш, бо не виходить кутова швидкість при повороті YAW? – Кави. Не виходить швидко написати главу нової книжки? – Кави. Це і енергетик, і (оскільки я не вживаю спиртне), дурман, якщо хочете.

Мій виклик в найближчий час – дописати нову книжку до листопада. Опанувати нову схему заходу на орбіту очікування при підході до МКС. Пробігти півмарафон.

Я мрію про купу вільного часу для того, аби написати про все, про що хочу, і реалізувати все, про що задумав.

Моя role model у літературі – оповідач. Розповідати не тільки про злети, але й про падіння, не тільки про успіхи, але й про невдачі. Тому що у житті насправді одне доповнює інше. 

Книга, яка мене надихає – Дхаммапада.

Я продовжую займатися улюбленою справою, навіть якщо здається, що сили закінчуються, бо для улюбленої справи сили завжди знайдуться. 

Евгенія Кононенко

Евгения

Папір або смартфон?

Ніде не записую замітки, все тільки в голові.

Facebook або Instagram?

Facebook.

Зателефонувати або написати?

Списатися, щоб зателефонувати.

Електронна книга або паперова?

Вдень ​​електронна, ввечері паперова.

Я черпаю натхнення з дуже різних речей, головне, що черпаю.

Мій виклик в найближчий час – створювати щось несхоже на попереднє.

Я мрію про диво. І працюю над цим.

Моя role model у літературі – Маргеріт Юрсенар.

Книга, яка мене надихає. Таких багато, зараз перечитую «Серафиту» Оноре де Бальзака.

Я продовжую займатися улюбленою справою, навіть якщо здається, що сили закінчуються за допомогою мудрості цього світу.

Роман Малиновський

РоманФото: Олена Кражевська

Папір або смартфон?

Смартфон – аґреґат, який допомагає роботі, він для справ. Натомість для тонких матерій краще аналогові пристрої, тому я люблю папір, плівку, фільми в кінотеатрі. Тепер я рідше ніж раніше нотую на папері, але щоразу приємно відчувати опір матеріалу, як олівець втискається в площину, це дозволяє краще зібратись.

Facebook або Instagram?

Facebook, тому що він більше зосереджений на тексті, що дає можливість сформувати ідею, окреслити думку.

Зателефонувати або написати?

Якщо у справі, то краще писати. Писання дає нагоду зважити відповідь, висловитись виразніше, можна редаґувати, відсікати зайве. Натомість дзвінки – для близьких людей. Чути голос, це вже щось дуже особисте.

Електронна книга або паперова?

Паперова. І цей вибір найперше естетичний. Паперова книжка дає інший тип сприйняття, перегортання сторінки – рух, який означає крок вперед, поступ. Важлива не ціль, а процес. Тому художню літературу я читаю з книжки, а прикладну інформацію або новини, щось тимчасове, я можу читати і зі смартфону.

Я черпаю натхнення з літератури, кінематографу, музики, мистецтва. Мене захоплює здатність людини конструювати історії та створювати образи.

Мій виклик в найближчий час організувати переклад повісті «Котлован» Андєя Платонова українською мовою і завершити збірку оповідань.

Я мрію про утопію: про суспільство здатне до порозуміння, позбавлене жадоби і злості, про діалог, як єдину форму комунікації, про повагу до свободи і вибору інших людей, про цивілізацію в якій людина – істота гуманна.

Моя role model у літературі – Жозе Сарамаґо.

Книга, яка надихає. В кожен період життя мене надихає книжка, яку я читаю саме зараз. А зараз я читаю «Розмови з моїми сумними повіями» Ґабріеля Ґарсія Маркеса, вона – моє натхнення. Коли читатиму іншу книжку, моїм натхненням стане та, інша.

Я продовжую займатися улюбленою справою, навіть якщо здається, що сили закінчуються, бо займаюсь тільки тим, що подобається і черпаю сили для роботи у любові до цієї справи. Ніякої іншої мотивації мені не треба. Ніяка інша зрештою і не працює. Я, як дитина: перестаю щось робити не тоді, коли закінчуються сили, а коли я втрачаю інтерес. Але поки є інтерес, сили не покидають.

Галина Крук

ГалинаФото: Олександр Ласкін

Папір або смартфон?

Якщо писати чи читати, то папір.

Facebook або Instagram?

Facebook, Instagram убиває уяву.

Зателефонувати або написати?

Написати, бо подзвонити можна невчасно, поважаю приватність.

Електронна книга або паперова?

Електронна, в ній вміщується набагато більше.

Я черпаю натхнення зі спілкування з дорогими мені людьми і внутрішньої гармонії

Мій виклик в найближчий час написати велику прозу або кіносценарій (матеріалу в голові достатньо, але ніяк не приходить відповідна форма).

Я мрію про мир, можливість займатися лише тим, до чого лежить душа, і відчувати нічим не захмарену радість

Моя role model у літературі – якби йшлося загалом про життя, то Вінстон Черчілль, який народився рівно на сто років раніше від мене, у той самий день. Якщо ж суто про літературу, то Еліс Манро.

Книга, яка мене надихає їх багато, в кожен період різні. Люблю книжки, які заставляють мене зануритися в інший світ. Дуже люблю майстерну малу прозу, наприклад, Генріха Бьоля, Еліс Манро, Григора Тютюнника, Клер Кіґан.

Я продовжую займатися улюбленою справою, навіть якщо здається, що сили закінчуються за допомогою медитації або перебування на самоті, у місці сили.  

Олексій Нікітін

АлексейПапір або смартфон?

Смартфон.

Facebook або Instagram?

Facebook.

Зателефонувати або написати?

Написати.

Електронна книга або паперова?

Електронна.

Я черпаю натхнення з порожнечі.

Мій виклик в найближчий час – закінчити нову книгу.

Я мрію про час.

Моя role model у літературі давно залишилася в минулому. Попереду – нікого.

Книга, яка мене надихає ще не прочитана.

Я продовжую займатися улюбленою справою, навіть якщо здається, що сили закінчуються, тому що знаю: допомоги не буде.