5 фільмів і серіалів про Чорнобиль, які варто побачити

Проєкти, що нагадують про історичну катастрофу та ціну її ліквідації

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Кадри з серіалу

ОПУБЛІКОВАНО: 26 квітня 2024

Рівно 38 років тому, 26 квітня 1986 року, на Чорнобильській атомній електростанції сталася аварія, що вважається найбільшою техногенною катастрофою в історії. Вибух та подальше руйнування четвертого енергоблока змінив життя тисяч українців, що змушені були назавжди залишити власні домівки та ризикувати життям, щоб зупинити поширення радіації, взявши на себе цей важкий удар. Сьогодні весь світ знає про злочини радянської влади, яка замовчувала масштаби аварії, не попередила населення про небезпеку, відмовлялася евакуювати людей, співпрацювати з міжнародними організаціями та не надала ліквідаторам належного захисту.

У Міжнародний день пам'яті про Чорнобильську катастрофу згадуємо найкращі фільми та серіали, що відстоюють історичну правду і нагадують про героїзм українських рятувальників, вчених та мешканців зони відчуження. 

Кадр із серіалу HBO «Чорнобиль»

Серіал «Чорнобиль», HBO

Найвідоміший проєкт про Чорнобильську катастрофу, що здобув популярність як в Україні, так і за кордоном. Мінісеріал HBO, створений сценаристом Крейгом Мезіном та режисером Юганом Ренком, дав міжнародній аудиторії глибше і правдивіше розуміння трагедії 1986 року, привернув увагу світових ЗМІ, отримав 10 премій «Еммі» і 2 «Золотих глобуси». Серіал досліджує причини аварії та роботу комісії з ліквідації її наслідків. Автори проєкту екранізували розповіді свідків — вчених, працівників станції, пожежників та їхніх сімей. В центрі подій опиняються академік Валерій Легасов, фізик-ядерник Уляна Хом'юк і заступник голови Ради міністрів СРСР Борис Щербина. Шоу нагадує про злочинне замовчування масштабів катастрофи радянською владою і руйнівний вплив вибуху на життя людей. Головні ролі в серіалі виконали Стеллан Скарсгард, Емілі Вотсон і Джаред Гарріс. 

«Чорнобиль: Загублені плівки», HBO

Ще один важливий проєкт HBO та Sky, присвячений Чорнобильській катастрофі. Режисером документального фільму став Джеймс Джонс. Картина складається з унікальних архівних відеоматеріалів, що демонструють гасіння пожежі після вибуху на атомній станції, евакуацію населення та наслідки опромінення рятувальників, які першими прибули на місце події. Також фільм включає інтерв'ю з очевидцями трагедії. Стрічка нагадує про масштаби аварії, які радянський уряд замовчував, ігноруючи безпеку людей та вплив радіації на екологію. Фільм номінували на премію BAFTA. 

«Всередині Чорнобиля», Channel 5

Документальний проєкт Channel 5, що складається з трьох частин. Роль оповідача виконав британський ведучий Бен Фогль. За допомогою архівних матеріалів та інтерв'ю з очевидцями автори телесеріалу розказують правду про те, що відбулося в 1986 році, про недбалість радянської влади та вплив катастрофи на життя і здоров'я українців. Також глядачам нагадують про ядерний шантаж, який росія застосовує у війні проти України сьогодні, захоплюючи її атомні станції, зокрема Чорнобиль, — у лютому 2022 року окупанти вдерлися на територію ЧАЕС і підняли в повітря радіоактивний пил, що досі залишається небезпечним. Бен Фогль тиждень провів на самоті у зоні відчуження та показав, який вигляд зараз має четвертий реактор. Проєкт доступний до перегляду на стримінговому сервісі Apple TV+.

«Голоси Чорнобиля»

Драма Пола Крухтена, знята за книгою білоруської письменниці, володарки Нобелівської премії Світлани Алексієвич «Чорнобильська молитва». Художня картина розповідає про свідків Чорнобильської катастрофи: вчених, ліквідаторів, журналістів та вчителів, що опинилися в епіцентрі катастрофи. Герої стрічки діляться особистими трагічними історіями та способами подолання травми. У 2016 році Люксембург висунув картину на премію «Оскар» в категорії «Найкращий фільм іноземною мовою».

«Чорнобильські бабусі»

Документальна картина американських режисерок Голлі Морріс та Енн Богарт. Стрічка розказує про групу літніх жінок, що відмовляються полишати свої домівки в Чорнобильській зоні відчуження попри радіаційну небезпеку. Їхні сусіди давно виїхали, а чоловіки померли. Жінки самостійно ведуть господарство, вирощують овочі та підтримують одна одну. Героїні фільму Ганна Заворотіна, Марія Шовкута та Валентина Іванівна наголошують на цінності рідної землі — вони пережили сталінський голод 1930-х, нацистську окупацію, ядерну катастрофу і готові триматися разом до останнього. Прем'єра картини відбулася на кінофестивалі у Лос-Анджелесі у 2015 році. Стрічка доступна до перегляду на українському стримінговому сервісі Takflix.

Також у 2019 році український режисер Костянтин Кляцкін представив короткометражний проєкт «Поліське. Післячуття». Трихвилинний чорно-білий фільм занурює в моторошну атмосферу абсолютної темряви, незнання і щоденної небезпеки. Місто Поліське, що має понад 600-річну історію, потрапило в зону радіаційного забруднення, однак його мешканців не відселяли протягом більш ніж 10 років після Чорнобильської аварії.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ