У Києві стартував найбільший фестиваль документального кіно країни, який демонструє новинки від режисерів з України та інших куточків світу, — Docudays UA.
Цьогоріч подію присвятили темі пам'яті, її крихкості, важливості збереження спогадів і свідчень в умовах повномасштабного вторгнення. У програмі фестивалю, що відбудеться з 31 травня до 9 червня, десятки стрічок, які досліджують різні теми — від захисту прав людини й захисту екології до проживання досвіду війни. Розказуємо про 5 картин, створених жінками-режисерками, які не варто пропускати на 21-му Docudays UA.
«Фото на памʼять», реж. Ольга Черних
Це перша українська стрічка, що відкрила провідний світовий фестиваль документального кіно IDFA. Картина розповідає дуже особисту історію режисерки. Це фільм-есей про три покоління жінок — Ольгу, її мати-лікарку та бабусю. Родина авторки мешкала у Донецьку, але у 2014 році Ольга та її батьки покинули місто троянд і переїхали до Києва. Через фотографії, архівні відео та власні спогади режисерка реконструює фрагменти памʼяті та звʼязок зі своєю домівкою і бабусею, що залишається в рідному місті. Покази картини на Docudays UA відбудуться 5 та 6 червня.
«Мирні люди», реж. Оксана Карпович
Хіт світових фестивалів, що отримав нагороду на Берлінале та привернув увагу іноземців — від Китаю до Нью-Йорку. Це споглядальна документальна стрічка, яка показує українські міста та села після російської окупації, обстрілів та руйнувань. Протягом всього фільму статичні зображення супроводжує аудіоряд — перехоплені розмови російських військових з дружинами, матерями та друзями. У той час, коли камера майже не рухається, демонструючи неспішне життя, розмови на фоні викликають обурення та напругу. Картину представлять на фестивалі Docudays UA 31 травня, а в серпні вона вийде у широкий прокат.
«Лазневе сестринство», реж. Анна Гінтс
Номінант на премію «Оскар» у 2023 році. Це історія від естонської режисерки, що спостерігає за жінками у темряві лазні. Її камера уважно слідкує та фіксує їхні найпотаємніші історії. Героїні картини діляться своїми секретами та особистими переживаннями, змиваючи сором і занепокоєння та черпаючи сили з відчуття спільності. Покази стрічки на Docudays UA відбудуться 2 і 3 червня.
Nice Ladies, реж. Марія Пономарьова
Харківська 50+ команда з чирлідингу Nice Ladies готується до виступу на чемпіонаті Європи та руйнує стереотипи про жінок старшого віку. З початком повномасштабного вторгнення героїні мають зберегти дружбу та спільну мову попри назріваючий поділ на «тих, хто виїхав» і «тих, хто лишився»: частина команди опиняється за кордоном, а інша продовжує жити в Харкові. Жінки по-різному проживають досвід війни та шукають шляхи для подолання непорозумінь. Покази стрічки на фестивалі Docudays UA відбудуться 3 і 4 червня.
«Світ очима мого тата», реж. Марта Коварова
Фільм, що з гумором обігрує дві вічні теми — відносини батьків і дітей та порятунок планети. Фізик-матеріалознавець та його донька-художниця шукають спосіб, як запобігти екологічній катастрофі. Разом вони відвідують різні майданчики, де ніхто на них не чекає і не вітає. На цьому шляху батько і донька намагаються розібратися не лише у світі кліматичної політики та сил, що за нею стоять, а й у стосунках між собою. Покази картини на Docudays UA відбудуться 2 і 3 червня.
Текст: Єлизавета Сушко