14 виставок українського мистецтва, які варто побачити в березні

Роботи українських класиків та сучасних художників

АВТОР: Катя Теллер

ФОТО: Надані установами, Instagram

ОПУБЛІКОВАНО: 14 березня 2024

У березні на українських глядачів чекають одразу 14 мистецьких проєктів, вартих уваги, — від персональної виставки Нікіти Кадана та експозиції робіт українських художників, що підкорювали Париж у першій половині XX століття, до ініціатив, присвячених Олександру Ройтбурду і Революції Гідності.

Розказуємо про проєкти NAMU, Музею Ханенків, PinchukArtCentre, Voloshyn Gallery та інших галерей, що варто внести у свій список must-visit цього місяця.

«Тридцять шість видів Говерли», Музей Ханенків

Серія знімків фотографа-документаліста та військового Дмитра Купріяна «Тридцять шість видів Говерли» апелює до циклу гравюр Кацушіки Гокусая «Тридцять шість видів гори Фуджі» (1829–1833). Дмитро Купріян обрав роботи японського митця як взірець для створення кадрів із зображенням краєвидів довкола Говерли та зі сценами з життя українців в Закарпатті. 

Твори обох авторів, виконані з різницею в понад півтора століття, зближує документальний підхід у відтворенні пейзажно-побутових сцен. Фуджі та Говерла перетворюються на поетичні художні символи та стають втіленням вічного й незмінного. Відвідати виставку в Музеї Ханенків можна до кінця березня. 

Проєкт «Колектив», NAMU

1 березня в межах проєкту «Колектив» у Національному художньому музеї України (NAMU) відкрилася виставка сучасного мистецтва. Її учасниками стали молоді художники, які долучилися до програми «Спільнота», спрямованої на підтримку дітей-сиріт і дітей, що постраждали від російської агресії.

Це митці, що у своїй практиці звертаються до традицій експресивної абстракції, неопримітивізму та стріт-арту: Ірина Максимова, Іван Грабко, Діана Рубан, Олексій Кондаков, Данік Манжос, Артем Прут, KINDERSEELE, Олександр Крижановський, Наталія Брічук, Дмитро Козинець, Сергій Грех, Дзвіня Подляшецька, Артур Музо, Вова Кено, Лера Деркач та Алекса Агієнко. Відвідати виставку можна до 30 березня щопʼятниці та щосуботи. Після її завершення на платформі Artsy проведуть благодійний онлайн-аукціон.

«Я з тобою», «Олександр Ройтбурд. Теорема влади», PinchukArtCentre

PinchukArtCentre представив глядачам одразу дві нові виставки. «Я з тобою» — це колективний проєкт українських і міжнародних авторів із США, Бельгії, Ізраїлю, Туреччини та Індії. Їхні твори нагадують про травматичний досвід та опір різних країн, силу, що дужчає із загрозою зникнення, мрії, що виникають на тлі страху, та надію, що проростає із відчаю. 

Другий проєкт присвячено відомому художнику Олександру Ройтбурду, що вплинув на розвиток сучасного українського мистецтва та з 2018 по 2021 рік був директором Одеського художнього музею. Куратор виставки Костянтин Дорошенко пропонує побачити митця через призму взаємодії культури, соціуму та влади. В експозиції будуть представлені роботи художника з приватних колекцій, документи та артефакти, які висвітлюють його діяльність. 

Фото: PinchukArtCentre, Сергій Іллін

«Промінь входить у ґрунт», Voloshyn Gallery

Персональна виставка відомого українського художника Нікіти Кадана, який брав участь у Венеційській бієнале і представляв свої роботи в Австрії, Франції, Італії, Польщі та Бельгії. Твори автора можна побачити в колекціях Центра Помпіду, Фонду сучасного мистецтва Тіссена-Борнемісса та Пінакотеки сучасного мистецтва в Мюнхені. 

До експозиції «Промінь входить у ґрунт» увійшли скульптури з металу, малюнки вугіллям та живопис. Роботи, створені у 2024 році, рефлексують на тему масованого обстрілу Києва в жовтні 2022-го, коли одна з ракет вибухнула безпосередньо біля приміщення галереї. Скульптури художника нагадують радянські драбини для дитячих майданчиків, які перетворюються на небезпечні об'єкти, а вугільні малюнки демонструють жахливі наслідки війни: воронки від вибухів та нашвидкуруч вириті могили. Відвідати виставку одного з найвизначніших українських митців сучасності можна до 31 березня. 

«Порожнеча», Київська галерея мистецтв «Лавра»

Виставка українського скульптора-кераміста Юрія Мирка, головного майстра студії GORN Ceramics. Автор відомий своїми артоб’єктами, що є рефлексією на пережитий досвід, ведичні писання, спостереження за природою і навколишнім  світом. Експозиція поєднує скульптуру, світло та музику і є дослідженням духовних пошуків людини. Кожна з восьми скульптур серії — від Сну до Відданості — зображує основні етапи, які переживає людина, що стала на шлях духовного поступу.

Юрій Мирко народився в селищі Опішня Полтавської області, що вважається осередком керамічної культури в Україні. З глиною митець працює вже понад 20 років, був учасником Українського бієнале художньої кераміки імені Василя Кричевського, Paris Design Week, Dutch Design Week, а також Kyiv Art Week. Побачити виставку в галереї «Лавра» можна до 22 березня.

«Українці на Монмартрі», Музей української діаспори

На виставці представлені твори українських художників-емігрантів XX століття — представників Паризької школи (École de Paris), які жили й творили у французькій столиці. У 1920–1930-х роках Париж був центром європейського мистецтва, тут зароджувалися нові стилі й відбувалися знакові культурні події. В цей час тут формується «Українська група», і, хоча вона проіснувала недовго, її учасники залишили яскравий творчий спадок та органічно увійшли до міжнародної спільноти митців. 

Художники-емігранти часто селилися і працювали на Монпарнасі та Монмартрі з його затишними кав’ярнями, майстернями й студіями — саме тут у 1930 році відбулася одна з перших виставок художників «Української групи». До експозиції Музею української діаспори увійшли твори Михайла Андрієнка, Миколи Глущенка, Олекси Грищенка, Миколи Кричевського, Софії Левицької, Василя Перебийноса та Василя Хмелюка, створені в першій половині XX століття. Відвідати виставку можна до 19 травня.

Виставка «Алла Горська. Боривітер», Український Дім

14 березня в Українському Домі презентують першу ретроспективну виставку української художниці Алли Горської, в рамках якої покажуть понад 100 творів живопису, графіки, ескізів монументальних робіт, а також архівних матеріалів, що висвітлюють творчу й громадську діяльність мисткині-шістдесятниці. Експозиція познайомить глядачів з найвідомішими мозаїчними панно художниці, її сценографічними рішеннями до вистав та портретами визначних українських діячів, які вона створила, зокрема зображеннями Василя Стуса, Івана Драча, Василя Симоненка, Ліни Костенко та інших. Назва проєкту нагадує про панно авторки «Боривітер» у Маріуполі, що було пошкоджено ворожими обстрілами. Відвідати виставку можна до 28 квітня.

«Сни штучного інтелекту», Avangarden

7 березня в Avangarden представили нову експозицію, присвячену штучному інтелекту та його використанню в мистецтві та сучасних медіа. На виставці можна побачити ілюстрації, що були згенеровані за допомогою ШІ та увійшли до першого номеру журналу «Синтетики», який фокусується на впливі технологій на життя людини. В межах проєкту пройдуть дискусії та освітні лекції про вплив ШІ на медіа, фінансовий та артринок. Відвідати виставку можна до 22 березня.

«Геометрія. Форми», The Naked Room

Поп-ап виставка художньої кераміки Тетяни Кремень та Софії Горбачевської, яку можна побачити з 13 по 17 березня. Проєкт присвячений різним методам роботи з глиною. Софія Горбачевська використовує автентичні техніки для створення абстрактних предметів, що мають тягучі «природні» форми і не передбачають тиражування. Тетяна Кремень працює над скульптурами тварин, поєднуючи чутливість кераміки з різкими геометричними лініями, властивими оригамі — японському мистецтву складання паперу.

«Тендітні речі», Eye Sea Gallery

Виставка живописних робіт Олександра Гребенюка, присвячена простим речам, в яких прихована краса повсякденності. Художник зображує добре знайомі об'єкти: стаканчик фільтр-кави, порожні коробки з McDonald's, стару фотокамеру та свій робочий валик, знаходячи в буденності власну поетичність та символізм. Ці олійні етюди стають нагадуванням про важливість дрібниць. У світі, де все відбувається з шаленою швидкістю, серія «Тендітні речі» спонукає зупинитися і віднайти радість у знайомих речах. Відвідати виставку можна до 2 квітня.

«Територія Свободи: Майдан», Національний музей Тараса Шевченка

Проєкт, приурочений до 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка та 10-ліття Революції Гідності. В межах виставки представлені роботи українських художників різних поколінь: Петра Бевзи, Матвія Вайсберга, Олексія Белюсенка, Віктора Бистрякова, Sociopath, Дмитра Доценка, Антона Логова, Максима Мазура, Андрія Підлісного, а також самого Тараса Шевченка.

«У лютому снайперська куля, спрямована на Майдан, розсікла модерну українську історію навпіл. А в березні «Борітеся — поборете!» прозвучало не як затерте плакатне гасло, а як об’єднавча сила, спрямована на те, щоб стати на захист усього найдорожчого», — підкреслюють в Національному музеї Тараса Шевченка. Відвідати виставку можна до 24 березня. 

«Чорна земля. Вимушена дезорієнтація», Київська картинна галерея

Проєкт художника Віктора Сидоренка, що був створений у період 2022–2023 років і звертається до тем особистого й загального, національного історичного досвіду, невизначеності та тривоги, які принесла з собою війна. Експозиція складається з картин і графічних робіт із серії «Сполохи чорнозему» та авторського фільму митця «Чорна земля. Вимушена дезорієнтація». На полотнах художника з'являється образ, з яким він послідовно працює з 1990-х, — позбавлена індивідуальних рис напівоголена фігура людини, що, сама не бажаючи того, стала учасником масштабних соціальних та політичних трансформацій. Побачити виставку можна до 7 квітня.

«Простір любові», Національний музей декоративного мистецтва України

1 березня у музеї відкрилася ретроспективна виставка робіт відомої української художниці-керамістки Неллі Ісупової. Експозиція демонструє різні етапи у творчості мисткині, що 12 років працювала на Васильківському майоліковому заводі. Цей період в її роботі пов'язаний з розписами керамічних форм васильківськими поливами.

Другий етап — це скульптури у стриманому за формою та декоруванням геометричному стилі. А третій є втіленням її власної манери, що проявилася з часом та виражається в яскравій фантазійній кераміці. Художниця зображує чудернацькі дерева, екзотичних тварин і квіти. Один з її улюблених об'єктів — це чайники: примхливо розписані, населені пташками, рибами та дивними істотами. Відвідати виставку можна до 31 березня. 


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ